kadın cinayeti

Sema'yı öldüren katilden kopyala yapıştır 'haksız tahrik' savunması

Avukat talebiyle gittiği Adliye'den çıkan Sema Kılıç’ı öldüren Tuncay Kılıç’ın yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul Anadolu 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Eşini öldüren katil mahkemeye çıkarılmadı

Evli olduğu Pakistan Demir’i katleden Mehmet Emin Öner’in yargılandığı davanın 2’nci duruşması görülürken, failin ‘tehlikelilik arz ettiğinden zorunlu yatış’ kararıyla duruşmaya katılması engellendi.

Kadın katillerine haksız tahrik ve iyi hal indirimleri

Zonguldak ve Mersin’de yaşanan iki kadın cinayetinde, sanığın biri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırken haksız tahrikten de yararlandı. Diğer olayda da sanıklar iyi hal indirimi aldı.

İstinaf mahkeme kararını bozdu, Pınar Gültekin davası yeniden görülecek

Muğla’da, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i vahşice katleden Metin Avcı’ya ‘haksız tahrik’ indirim uygulanarak verilen 23 yıl hapis cezası kararını istinaf mahkemesi bozdu, dava yeniden görülecek.

Tarsus Kadın Platformu: Yasta değil isyandayız! Kadın katili düzeninize susmuyoruz!

Tarsus Kadın Platformu, yaşadığı Tarsus’ta Mahsun Ekinci tarafından öldürülen Emine Ekinci için açıklama yaptı. Açıklamada ‘İstanbul Sözleşmesi uygulamada olsaydı Emine yaşıyor olacaktı’ denildi.

Cansu ve Diren için | Hayatlarımızla sınanmaya karşı örgütlü yaşam

‘Hayatlarımıza, bedenimize, emeğimize, hayallerimize sahip çıkmak için tek yolumuzun örgütlü bir mücadele olduğunu da biliyoruz.’

'Dilara ve Cansu için buradayız!'

Kartal Kadın Dayanışması dün akşam, Kartal'da iki kadının öldürülmesine karşı ses çıkarmak için basın açıklaması yaptı.

Kasten yaralama sabıkası olan Mustafa P. iki kadını öldürdü

Kartal'da bir evde 2 kadın ölü bulundu. Polisin yaptığı ilk inceleme sonrası Mustafa P.'nin kayıp olarak aranan Dilara Gültay ve Cansu Demirel’i öldürüp intihar girişiminde bulunduğu ortaya çıktı.

2022’nin acı tablosu: 334 kadın cinayeti, 245 şüpheli kadın ölümü

Kadınlar çoğunlukla en yakınları tarafından evlerinde öldürüldü. Cezasızlık ve kadınların güvenliğini hiçe sayan uygulamalar, cinayetleri arttırdı.

Katledilen Ezgi Zerkin'in kardeşi: ‘Neden kimse sesimizi duymuyor?’

Temmuz ayında katledilen Ezgi Zerkin'nin kardeşi, yeni yılda tek isteklerinin zanlı Deniz Özarslan'ın yakalanıp, en ağır cezayı alması olduğunu belirtti

İlknur Gökay davası| Sanık yine yalana sığındı

Lüleburgaz Belediyesi çalışanı İlknur Gökay Tuncel’i katleden, Selçuk Gezici’nin tasarlayarak öldürme suçundan yargılandı davanın üçüncü duruşması görüldü.

Almanya’da sokak ortasında öldürülen 14 yaşındaki Ece Sarıgül toprağa verildi

Almanya’nın Ulm kentinde sokakta iki kız çocuğuna bıçakla saldıran bir erkek, birini öldürdü diğerini ağır yaraladı. Saldırıda ölen Ece Sarıgül 2 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Avukat Dilara Yıldız davasının 2. duruşması başladı

Eski nişanlısı tarafından öldürülen Avukat Dilara Yıldız'ın 2. duruşması devam ediyor.

Bakan Soylu'ya göre kadın cinayetleri geçen yıla göre yüzde 7 düştü, KCDP verilerine göre yüzde 18,8 arttı

Bakan Soylu kadın cinayetlerinde azalış yaşandığı yönündeki açıklamalarını sürdürerek "Kadın cinayetleri geçen yıla göre yüzde 7 düştü" dedi. Ancak KCDP verilerine göre artış söz konusu.

Kendisini kaçırmaya çalışan erkek tarafından vurulan Hilal, 48 gün sonra hayatını kaybetti

Manisa’da kendisini kaçırmaya çalışan direksiyon eğitmeni Önder Lafçı adlı erkek tarafından sırtından tabancayla vurulan Hilal Sultan Kırgöz 48 gün sonra yaşam mücadelesini kaybetti.

Nursel Bircan'ın katledilmesine kadınlar sesiz kalmadı

İstanbul Maltepe'de öldürülen Nursel Bircan'ın öldürülmesine karşı kadınlar Maletepe'de açıklama yaptı.

Elazığ’da bir haftada üç kadın cinayeti: ‘Şiddet münferit değil, politik’

'Elâzığ’da ve dünyanın her yerinde öldürülen, şiddete uğrayan, taciz edilen, kadınlara yapılan her türlü şiddetin derin üzüntüsünü yaşamaktayız'

Gebze Kadın Platformu Büşra Kabataş için sokaktaydı: Önleyici mekanizmalar istiyoruz

Gebze Kadın Platformu, geçtiğimiz hafta evinden çıkıp okula gitmek için hazırlanırken Taner Yaylacı tarafından canice katledilen 15 yaşındaki Büşra Kabataş için açıklama yaptı.

Gamze Açar davasında karar verildi

İş görüşmesine gittiği otelin 5. katından şüpheli şekilde düşüp, hayatını kaybeden Gamze Açar davasında sanıklar Rıza Doğan ve Mustafa Emre Demiral’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İçişleri Bakanlığına göre kadına şiddet yüzde 9 azalmış

İçişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından kadına şiddetin yüzde 9 azaldığını iddia ederken kadın cinayeti verileri tam tersini gösteriyor.