diyarbakır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kadın örgütleriyle buluştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2025-2029 Stratejik Planının hazırlanması sürecinde kadın örgütleriyle bir araya geldi.

Diyarbakır'da havuza girmek isteyen kadınlar tehdit edildi

Diyarbakır'da bir sitede havuza girmek isteyen kadınları bir grup tehdit etti, havuzu kullanmalarını engelledi. DEM Parti Serhat Eren, yaşanan olaya tepki gösterdi.

Diyarbakır'da dans grubuna yapılan saldırıya suç duyurusu

Diyarbakır'da bir grup, tekbirler eşliğinde bir dans okulunun gösterisine saldırarak 2 kişiyi yaraladı. Olay sonrası saldırıya uğrayan grubun şikayetine rağmen gözaltı ya da tutuklama gerçekleşmedi.

Diyarbakır'da sandıktan kadın cinayetlerine tepki çıktı

Diyarbakır'da bir seçmen, oy zarfının içine bir not bıraktı. Notta, 'Tüm kadınların katili birer birer sizlersiniz, can güvenliğimizi yok edişinizin hesabını vereceksiniz!' yazıyordu.

Diyarbakır’da Rojava ve Filistin için açıklama: Kadınlar barış istiyor

Şiddetle Mücadele Ağı öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Rojava ve Filistin’e yönelik saldırılara karşı Diyarbakır Adliyesi önünden ‘Savaş istemiyoruz’ diye seslendi.

Yıkılan evden ağır hasarlı eve mecburi yolculuk

‘Yemek yaparken mutfaktaki duvardan çatırtı sesleri geliyor. Donup kalıyorum ama ne yapayım? 8 bin lira kiraya verirsem ne yiyip ne içeceğim? Bu ev başıma yıkılsa, altında kalsam da çıkamayacağım.’

Diyarbakır’dan kadınlar anlatıyor: ‘Dışarda kalsak olmuyor, içerde kalsak olmuyor’

Maraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremden sonra Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda kalan kadınlarla sohbet ediyoruz.

Diyarbakır'da enkaz başından yükselen ses: Çok geç kaldılar!

Depremlerin yıkıma yol açtığı Diyarbakır'da yurttaşlar arama kurtarma çalışmalarının yetersizliğine tepki gösterdi.

İpek Gülşen: Tahliye kararı ‘arkamda devlet var’ sözünü doğruladı, hayattayken sesimi duyun

‘Arkamda devlet var’ diyerek tecavüz girişiminde bulunan Baran Kızıl’ın tahliyesine tepki gösteren İpek Gülşen, ‘Tahliye kararı ‘arkamda devlet var’ sözlerini doğruladı. Hayattayken sesimi duyun’ dedi

Diyarbakır’da asgari ücretle çalışan kadın işçiler: Hiçbir şey alamıyoruz

Son 5 yılda yaklaşık 30 fabrikanın faaliyete geçtiği, 40 fabrikanın da 2023 yılına kadar faaliyete geçmesi beklenen Diyarbakır’da tekstil işçisi kadınlar anlatıyor…

Bizi biz yapan şey masallar

Bir masal derleyicisi ve anlatıcısı olan Suna Çelebi, masal dinletisinin çıkış noktasının birçok kadının gerçekliği olduğunu gösteriyor bize.

Jiyan Semt Pazarından kayyıma tepki: Kadınları eve göndermek istiyorlar

Kayyumun verdiği sözlere rağmen, Jiyan Semt Pazarına erkek pazarcılar hâlâ geliyor ve kadın pazarcıları ‘Kan dökeceğiz’ diyerek tehdit ediyor. Kadın pazarcılar ise ‘Mücadeleye devam edeceğiz’ dedi.

Dicle Ekmek ve Gül buluşmasının gösterdikleri: Umudumuz birlikteliğimizde

8 Mart öncesi Dicle Ekmek ve Gül Grubu olarak yaptığımız buluşma bize yalnız olmadığımızı bir kere daha hatırlattı.

İş yok, veresiye defterleri kabarık, kadınlar yardıma muhtaç!

Diyarbakır Suriçi’nde görüştüğümüz kadınların yoksulluk hikayeleri iktidarın söylemlerini yalanlıyor. Anzele’nin yoksul kadınları, "Ne ekonomisi, ekonomi mi kalmış?" diyor.

Remziye Yoldaş’ı katleden sanığa müebbet hapis istemi

Remziye Yoldaş’ı katleden sanık Veysi Yoldaş’ın yargılandığı davada mahkeme sanığa, ‘kasten öldürmekten’ müebbet hapis cezası istedi.

'Nöbet tutamaz raporu' olduğu halde nöbet tutturulan hemşire bebeğini kaybetti

Diyarbakır’da riskli gebelik geçirdiği için nöbet tutamaz raporu verilen hemşire, zorla nöbet tutturulunca bebeğini kaybetti.

‘Kumalığa’ zorladığı 16 yaşındaki Emine Karakaş’ı öldüren Arslan Karakaş 161 gün sonra teslim oldu

Evlilik dayatmasını kabul etmediği bahanesiyle 16 yaşındaki Emine Karakaş’ı katleden Aslan Karakaş, 161 gün sonra jandarmaya teslim oldu.

Diyarbakır'da kadınların yürüyüşüne polis barikatı engeli!

İstanbul Sözleşmesi için yürüyüş yapmak isteyen Diyarbakırlı kadınlara polis izin vermedi. Kadınlar “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz’ pankartı açarak engellemeleri protesto etti.

Kuzeninin ‘kumalığı reddettiği için’ vurduğu çocuk 138 gün sonra yaşamını yitirdi

Diyarbakır’da 37 yaşındaki kuzeni Aslan Karakaş tarafından ‘kuma alınmak istenen’ ve reddedince vurulan 16 yaşındaki kız çocuğu, 138 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Yıllardır şiddet gören Kaplan: Sesimiz öldükten sonra duyulmasın

Boşanma aşamasında olduğu Tarık Kaplan’ın saldırısı sonucu ağır yaralanan Nurcan Kaplan, ‘Kadınların sesi öldükten sonra duyulmasın’ diyerek, failin tutuklanmasını istedi.