Diyarbakır'da dans grubuna yapılan saldırıya suç duyurusu
Diyarbakır'da bir grup, tekbirler eşliğinde bir dans okulunun gösterisine saldırarak 2 kişiyi yaraladı. Olay sonrası saldırıya uğrayan grubun şikayetine rağmen gözaltı ya da tutuklama gerçekleşmedi.

Diyarbakır'da geçtiğimiz pazar günü SwingAmed isimli dans okulunun Tema Park’ta düzenlenen gösterisine saldıran bir grup, iki kişiyi yaraladı. Gazete Duvar'ın aktardığına göre olaydan sonra 5 mağdur, saldırganlar hakkında şikayetçi oldu. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nda mağdurların ifadesi alındı. Olayla ilgili henüz gözaltı ve tutuklama olmadığı öğrenildi.

ŞİDDETE TAVİZ VERMEYİN

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu üyeleri, adliye önünde bir araya gelerek, saldırıyı kınadı. Platform adına açıklama yapan Doktor Elif Turan, kamusal mekânlarda düzenlenen etkinliklere yönelik saldırı ve müdahalenin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Turan, şunları söyledi:

"Diyarbakır’da faaliyet yürüten özel bir dans okulu; kursiyerleri, kursiyerlerin aile bireyleri ve arkadaşları ile birlikte son üç yıldır kentimizin farklı yerlerinde sanata yönelik farkındalık yaratmak için 'Caz Piknikleri' düzenlemektedir. Son olarak 09.06.2024 tarihinde Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta yaptıkları etkinliğe katılanlara, kalabalık bir grup tarafından sözlü ve fiziki saldırıda bulunulmuştur. Saldırıda, maalesef yaralananlar olmuştur.

Kamusal mekânlar; halkın kullanımına açık, barışçıl toplanma, etkinlik düzenleme veya katılma, yurttaşlar arasında etkileşim sağlama amacı güden yerlerdir. Bu amaca özgülenen yerlerde kolektif olarak toplanma özgürlüğüne yönelik müdahaleler ve saldırılar asla kabul edilemez.

Toplanma özgürlüğüne saygının demokratik bir toplumun olmazsa olmazı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu vesile ile düşünce ve ifade hürriyeti bağlamında, farklı düşüncelerin ifade edilmesi, etkinliklerin düzenlenmesi temel bir hak olup, yapılan şiddet içerir saldırıyı özgürlüklere açık bir müdahale olarak görmekteyiz. Bu hakka yönelik saldırı, sınırlama ve müdahale, demokratik düzene ve farklılıklara olan tahammülsüzlüğü yansıtmaktadır.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültür, inanç ve yaşam tarzına sahip toplulukların yüzyıllardır bir arada yaşadığı kentimizin bu çirkin saldırı ile gündeme gelmiş olması bizleri rahatsız ettiği gibi, toplumsal barışa ve birlikte yaşam kültürüne verilmek istenen zarar boyutuyla da hepimizi fazlasıyla kaygılandırmalıdır.

Toplumun farklı kesimlerince, farklı fikir ve düşüncelere saygıyı gözeten, hoşgörünün ve birlikte yaşam kültürünün hakim olduğu kentimizde, geçmişte acısını fazlasıyla yaşadığımız bu ve benzeri tarzda saldırıların bir daha yaşanmaması adına toplumun tüm kesimlerini, sorumlu davranmaya, bu ve benzeri şiddet içerir saldırılara taviz vermeyecek bir tutum almaya davet ediyoruz.

Bir kez daha, demokratik bir hak olan toplanma özgürlüğü bağlamında kolektif ve barışçıl nitelikte gerçekleşen etkinliğe yönelik fiziki ve sözlü saldırıyı kınıyor, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca etkin bir soruşturma yürütülmesi ve faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını beklediğimizi ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz."

HÜDA PAR SALDIRIYI SAVUNDU

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Faruk Dinç ise dans grubuna yönelik yürütülen gerici saldırıya sahip çıkarak yapılan etkinliğin "toplumun değer yargılarını hedef aldığını" ve "teşhircilik yapıldığını" iddia etti, etkinliği gerçekleştirenler hakkında yasal işlem yapılması gerektiğini savundu. 

Fotoğraf: MA


İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Şiddete karşı dans ettiler

Türkiye'deki ve dünyadaki kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla, lise öğrencisi kadınlar dan...

GÜNÜN NEŞESİ: Dans iyileştirir...

Doktorlar kanser hastası kadına ameliyat öncesinde bir dileğinin olup olmadığını soruyor. Kadın dans...

Diyarbakır’dan kadınlar anlatıyor: ‘Dışarda kalsak...

Maraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremden sonra Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda kalan kadınlarl...