Faşizme karşı korkusuzca direnen bir veteriner
Faşizme karşı korkusuzca direnen ve Yahudileri kurtaran Veteriner Kontes Maria von Maltzan 25 Mart 1909'da doğdu.

Kontes Maria von Maltzan, Silezya'daki Militsch şatosunda yedi çocuğun en küçüğü olarak doğdu. Ormanları ve gölleri olan büyük mülkte çok fazla hareket özgürlüğü vardı. Küçük yaştan itibaren ormandaki hayvanlara ilgi duydu ve babası tarafından desteklendi. 12 yaşındayken babası öldü. Annesi, asi ruhlu kızıyla baş edemediği için onu önce Militsch'deki okula sonra da Warmbrunn'daki bir yatılı okula gönderdi. Çalışabilmek için kesinlikle Abitur'u almak istediğinden (en büyük dileği veteriner olmaktı), annesinin bilgisi olmadan Berlin'deki fen lisesine geçti.

Sonra Wroclaw ve Münih'te (zooloji, botanik ve antropoloji) öğrenimine başladı, daha sonra Berlin'de veteriner hekimliği yaptı. Münih'te Tucholsky'nin yasaklanmış şarkılarını söyleyen kabare sanatçısı Walter Hillbring ile tanıştı. 1935'te yaptığı evlilik sadece bir yıl sürdü. Çoktan beri politikayla ilgilenen Maltzan, Nazi diktatörlüğünün yaklaşmakta olan tehlikesini erkenden fark etti. Çoğu Alman'ın aksine, Yahudilere olan nefretin çok açık olarak belirtildiği Hitler'in Mein Kampf/Kavgam kitabını çok dikkatli bir şekilde okudu. Bir Katolik direniş grubuna liderlik eden Cizvit Peder Muckermann ile temasa geçti. Onun adına yurt dışına antifaşist basın malzemesi kaçırdı ve Konstanz Gölü üzerinden Yahudilerin İsviçre sınırına getirildiği bir kurtarma operasyonuna katıldı. Ayrıca, Berlin'deki İsveç cemaati tarafından yürütülen "Schwedenmöbel" kurtarma operasyonuna yardım etti.Bu operasyonda İsveç vatandaşlarının evlerine göndermelerine izin verilen mobilya kutularında muhalifler gizlendi ve Almanya dışına çıkarıldı.

Berlin'de düzenli olarak Hanna Solf'un adını taşıyan ve daha sonra neredeyse tamamı Gestapo tarafından tutuklanan ve ölüm cezasına çarptırılan bir direniş grubu olan Solfkreis'in toplantılarına katıldı. Yahudi ve komünist mültecilerin gizlenmesi Maltzan'ın da hayatı için tehlikeydi. 1942'de Gestapo'nun evini bastığında erkek arkadaşı ve daha sonra eşi Yahudi yazar Hans Hirschel'i, bir çekyatın yatak kutusuna saklayarak kurtardı. Bir çocukları oldu, ancak erken doğan çocuk Berlin'e yapılan bir bombardıman sırasında elektriklerin kesilmesi nedeniyle kaldığı yoğun bakım ünitesinde öldü.

1997 yılında uzun süren rahatsızlığı ve ilaç bağımlılığı sonucu öldü. Anıları "Davulları çal ve korkma" adında bir kitapla yayımlandı.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Anna Simson

Anna Simson, Almanya'da ilk kadın derneklerinin kurucularından ve kadın eğitimi konusundaki öncülerd...

GÜNÜN KADINI: Minna Canth

Bir işçi ailesinden gelen Minna Canth, eşi öldüğünde 7 çocuğuyla bir başına kaldı. Ancak tiyatro oyu...

GÜNÜN KADINI: Grete Steffin

Bertolt Brecht’in Grete Steffin için yazdığı şiirden: ‘Yoldaşımız Steffin öldü / Kızıl şehir Moskova...