6 Kasım 1881 | Faşizme karşı direniş üyesi Marie Louise Dissard doğdu
1940'da Fransa'nın Almanya ile anlaşması sonrası 60 yaşında faşizme karşı direnişe katılan Resistance/Direniş üyesi Marie Louise Dissard 6 Kasım 1881'de Cahors'ta doğdu; Temmuz 1957'de öldü.

Fransa, Haziran 1940'da Alman ordusu tarafından yenilgiye uğratılıp ateşkes imzaladığında, Marie Louise Dissard, 60 yaşında Resistance/Direniş'e katıldı. Başlangıçta, Dünkirchen'de İngiliz askerlerinin çekilmesine katılamayıp Fransa'da kalan ve Pireneler boyunca bir kaçış yolu hazırlayan İngiliz albay Ian Garrow ile çalıştı. Ian Garrow'un üssü Toulouse'da olmasına rağmen Paris, Marsilya ve Perpignan'da dolaşmaktaydı. Fransa ve Belçika üzerinde vurulan, düşen ya da Alman esaretinden kaçan birçok müttefik ordusu pilot ve paraşütçü, gizli bir ağ aracılığıyla İngiltere'ye döndü.Ekim 1941'de Garrow yakalandı. Albert Guerisse, Pat O'Leary olarak bilinen gizli ağın yöneticiliğini devraldı. O da tutuklandığında, Dissard görevini Françoise kod adıyla üstlendi.

Gestapo, yaşlı bir kadın olan Dissard'ın Direniş'in bir üyesi olabileceğini tahmin etmedi. Bu nedenle, Fransa'da nispeten özgürce seyahat etti ve müttefik askerler için saklanma yerleri ayarladı. Kaçırılacak askerler Toulouse'da toplandılar, oradan Perpignan'a gittiler ve Pireneler'deki dağ rehberlerine teslim edildiler. Başka bir kaçış yolu da Marsilya üzerinden, Kuzey Afrika üzerinden Pireneler'e giden yoldu. Ocak 1944'te üst düzeyde ordu mensuplarından biri yakalandı. Kuralların aksine üzerinde Dissard'ın adının yazılı olduğu bir defter taşımaktaydı. Bu yüzden Dissard savaşın sonuna kadar Toulouse'daki çeşitli çatı katlarında, mahzenlerde ve garajlarda saklanmak zorunda kaldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında 250'den fazla Müttefik Hava Kuvvetleri askerinin İngiltere'ye geri dönüşünü organize etti. 1944'te Gestapo onu ararken 110 kişiye yardım etti.Savaştan sonra Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi. Dissard, kadınların eğitimi için de kampanya yürüttü ve 1956'da Toulouse'da kadınlar için bir eğitim merkezinin açılışını gerçekleştirdi. 1957 yılı temmuz ayında öldü. 

İlgili haberler
4 Kasım 1954| Faşizme karşı direnişin aktif üyesi...

Almanya’da nazilere karşı mücadele veren, toplama kampına gönderilip işkencelere maruz kalsa da faşi...

GÜNÜN BELLEĞİ: 5 Ağustos 1939, Franco faşizminin ‘...

İspanya’da yıllar boyu süren iç savaş sonrası Franco diktatörlüğü tarafından komünizmi savunan, tari...

5 Kasım 1956: Alman barış hareketinin öncüsü Freda...

Ulusal ve uluslararası patent hukuku sorunları ile ilgilenen ve alanından doğru çok tanınan Freda Wu...