GÜNÜN BELLEĞİ: 5 Ağustos 1939, Franco faşizminin ‘13 Gül’ katliamı
İspanya’da yıllar boyu süren iç savaş sonrası Franco diktatörlüğü tarafından komünizmi savunan, tarihe ‘13 Gül’ olarak geçen 13 kadın katledildi.

İspanya’da 1939 yılında sona eren iç savaş sonrası binlerce Franco faşizmi karşıtı insan gözaltına alındı, işkence gördü ve katledildi. Franco’ya silahlı suikast düzenleme planı içinde olmakla suçlanan ve içlerindeki bir muhbir aracılığıyla yakalanan 57 kişi içerisindeki kadınlardı 13 Gül.

Uzun süre sorgu odalarında işkenceler gören kadınlar, daha sonrasında kötü, insani olmayan şartların hakim olduğu Ventas Cezaevinde kaldı. Burada aşağılama, baskı ve işkence sürdü.

Cezaevinde bulunan 57 kişi 27 Temmuz tarihinde yüksek rütbeli siyasi polis memuru Isaac Gabaldón’a suikast düzenlemekle suçlanıp, ölümle cezalandırıldı.

13 Gül ve diğer tutuklular 5 Ağustos 1939’da Doğu Mezarlığı’nın duvarında (Almudena) kurşuna dizildi.

On Üç Gül: Carmen Barrero Aguado, Martina Barroso García, Blanca Brissac Vazquez Pilar Bueno Ibanez, Julia Conesa Conesa, Adelina Garcia Casillas, Elena Gil Olaya, Virtudes González García, Ana López Gallego, Joaquina Lopez Lafitte’yi, Dionisia Manzanero Salas, Victoria Muñoz García idi Luisa Rodríguez de la Fuente.

LAS 13 ROSAS FİLM İZLENİMİ: Kanla sulanmış bir coğrafyanın 13 Gül’ü...
Savaşın hele de iç savaşın işçi ve emekçilerin yaşamına etkilerini görmek açısından da izlenmesi gereken bir film 13 Gül. Bir yandan Avrupa’nın hali anlatılırken, bir yandan da iç savaşın etkisindeki İspanya’yı görme fırsatı yakalıyor izleyici. Her ne kadar ‘eski’ bir olayı anlatan ‘eski’ bir film olsa da tarihin ve mücadelenin asla eskimeyeceği hissi yaşatılıyor. Unutmamayı öğütlüyor...


İlgili haberler
Faşizme karşı direnişin mimoza çiçekleri

Kimisi partizan olan, kimisi şehir ve köylerde yaşamını sürdüren İtalyan kadınlar, savaş sona erene...

GÜNÜN PORTRESİ: Faşizme karşı ölümüne direnen bir...

Antifaşist kadın hareketi bakımından akıllardan silinmeyecek birçok örnek var. Onlardan biri de Lise...

Kanla sulanmış bir coğrafyanın 13 Gül’ü...

Şen kahkahaları, şarkıları, dansları eksik olmuyor. Sevgileri ve muziplikleriyle Ventas hapishanesin...