Yarım çalışmada yıllık izin mücbir sebep sayılmaz
Yarım çalışma hakkı için analık izninin bitiminden itibaren 30 gün içinde başvuru gerekiyor. Raporun aksine, yıllık izin mücbir sebep olmadığı için yarım çalışma hakkından düşülüyor.
Okurumuzun Sorusu:

Merhabalar, 2019 Aralık ayında doğum yaptım. Doğum sonrası analık izin hakkımı kullandıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle rapor kullandım. Sonrasında 1 aylık yıllık izin hakkımı da kullanarak işe başladım. Doğumdan sonra 60 gün yarım çalışma hakkına halen sahip miyim? 6 ay ücretsiz izin hakkımda mevcut mu? Hak ölmemesi için öncelikle hangisini kullanmalıyım? Yarım çalışma hakkında işverenin vermiş olduğu süt izinden yararlanma hakkımız devam edebiliyor mu?

İlgili düzenlemelere göre analık izni sonrası yarım çalışma hakkını kullanmak isteyen kadın işçinin analık iznini takip eden 1 ay içinde İŞKUR’a başvuru yapması gerekir. Ancak işçinin başvuru yapmasına engel olan mücbir (zorunlu) bir sebep varsa başvuru süresi durur ve başvuruda gecikilen süre yarım çalışma hakkından düşülmez. Okurumuzun analık izni sonrası aldığı 2 aylık sağlık raporu mücbir sebeptir. Dolayısıyla okurumuzun için 1 aylık başvuru süresi analık izni sonrasında aldığı raporun bittiği tarih itibarıyla başlamıştır.

Ancak okurumuz bu raporun hemen ardından 1 aylık yıllık izin kullanmış. Yıllık izin mücbir sebep değildir. Dolayısıyla okurumuz yarım çalışma hakkını kullanmak üzere başvuru yaptığında sağlık raporunun bittiği tarih ile başvuru yaptığı tarih arasında geçen süre 60 günlük yarım çalışma hakkından düşülecektir. Dolayısıyla okurumuzun yarım çalışma hakkını kullanabileceği süre oldukça kısa olacağı gibi okurumuz yarım çalışma hakkını kullandığı süre boyunca süt izninden de yararlanamayacaktır. Dolayısıyla yarım çalışma okurumuz için artık ideal bir seçenek gibi durmuyor.

Gelelim ücretsiz izin meselesine. Okurumuzun analık izninin bittiği tarihten itibaren 6 ay boyunca ücretsiz izin hakkı mevcut. Ne yazık ki rapor ve yıllık izin bu süreden düşülüyor. Okurumuz istediği zaman iş yerine başvurarak analık izinin bittiği tarihi takip eden 6. ayın sonuna kadar ücretsiz izin kullanabilir.

İşverenin onay vermesi şartıyla okurumuz bu sürenin ardından da ücretsiz izin alabilir.


İlgili haberler
Analık izni sonrası rapor alan işçi de yarım çalış...

Analık izni sonrası alınan rapor yarım çalışma hakkını etkilemez, süreyi düşürmez. Kadın işçi rapor...

Analık izni sonrası yarım çalışma başvurusunda 1 a...

Analık izni sonrası yarım çalışma hakkından yararlanmak isteyen kadın işçinin iznin bitiminden itiba...

Yarım çalışma için İŞKUR’a başvuru süresi 30 gün

Yarım çalışma hakkından yararlanabilmek için analık izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde...