Alman Kitap Ödülü Anne Weber’e verildi
Bu yılki Alman Kitap Ödülü Fransız kadın direnişçi Anne Beaumanoir’in hayatını destansı şekilde anlattığı romanı nedeniyle Anne Weber’e verildi.

Frankfurt Kitap Fuarı çerçevesinde verilen Alman Kitap Ödülü bu yıl “Annette, Bir Kadın Kahramanın Destanı (Annette, ein Heldinnenepos)” romanı için Anne Weber’e verildi. Weber’in romanı Fransız direniş savaşçısı Anne Beaumanoir’in hayat hikayesini mısralarla anlatıyor. Jüri, 25 bin avro değerindeki ödülün Anne Weber’e verilmesini, “Anne Weber’in hikayesinin gücü, kahramanının gücüyle ölçülebilir. Destanın eski formu kulağa nefes kesercesine yeni bir şekilde yansıyor” şeklinde açıkladı.

MÜCADELEYLE DOLU BİR YAŞAM: ANNETTE

Annette kitabının kahramanı olan gerçek Anne Beaumanoir 1923’te doğdu. Anne Weber onunla kişisel olarak tanıştı, çok etkilendiği için hakkında yazmaya karar verdi. Beaumanoir, Komünist Partinin üyesi olarak Fransız direnişinde aktifti, Yahudi ailelerin kurtarılmasını sağladı. Savaş sonrası da Cezayir’deki Fransız sömürgeciliğinin sona ermesi için mücadele etti. Cezayir bağımsızlık hareketi FLN için gizlice para taşıdı ve aktivistlerine Fransa’da şoförlük yaptı. İhbar edildi ve “terörist” olarak on yıl hapse mahkum edildi. Kılık değiştirerek Tunus’a kaçtı, orada uzun yıllar sürgünde yaşadı. Daha sonra Cezayir’de sağlık sisteminin kurulmasına yardım etti.

ANNE WEBER KİMDİR?
Anne Weber, Frankfurt yakınlarındaki Offenbach’ta doğdu. Liseden mezun olduktan sonra bugün yaşamakta olduğu Fransa’ya taşındı. Başlangıçta çevirmen olarak çalıştı ve 1990’ların sonlarından beri kendi metinlerini yayınlıyor. Kitaplarını bazen Almanca bazen Fransızca yazıyor ve sonra da diğer dile çeviriyor.
İlgili haberler
Nazi Almanyası’nın kurbanı dokumacı bir kadın: Ott...

Tekstil tasarımlarına yeni bir bakış getiren Otti Berger'in ilham verici ama trajik hikayesi…

GÜNÜN KADINI: Eşitlik ve adalet peşinde bir kadın...

‘Adalet ve Eşitlik’ talebi yıllardır kadınların talebi olmaktan çıkmadı. Binlerce kadın tarih boyunc...

Beyaz Gül Hamburg üyelerinden bir direnişçi, Hanne...

Almanya’da antifaşist mücadele veren kadınlardan kitapçı Hannelore Willbrandt ile tanışın...