Taşeron işçiler kadro hakkını istiyor
Kadroya geçirilmeyen yüz binlerce işçi taşeron işçi kadro hakkını istiyor!

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. Bilgilerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ben joker eleman olarak çalışandım. Bildiğiniz üzere 4 Aralıktan dolayı kadroya alınamadık. Dava da açmadım. Geçen hafta dava açan arkadaşlarım, mülakat oldular, kadroya alındılar. Biz de dava açmadık diye kapsam dışı kaldık. Bu durumda dava kazanan arkadaşlar bize emsal olur mu? Biz de dava açsak, dava açan arkadaşları emsal göstersek. Bilgi verir misiniz. Bu durumda ne yapabiliriz?

Ne yazık ki köşemizde daha önce de ele aldığımız üzere; sorunun nihai çözümü mecliste.

“Bazı internet siteleri ve facebook gruplarında belirtilenin aksine olumlu karar çıkan davalar, tüm joker işçilere kadro yolunu açmıyor. Çünkü açılan dava, sadece davayı açan işçi için hukuki sonuç doğuruyor. Dava açmamış işçiler için herhangi bir hukuki sonuç yaratmıyor, dava açmamış olan işçilerin kadroya geçişine olanak sağlamıyor. Bu kararlar, dava açmamış olan işçilere dava açma hakkı da tanımıyor. Çünkü davanın kadroya geçiş başvurusunun reddedilmesini takip eden 60 gün içinde açılmış olması gerekiyordu.” 

Dava açma süresi dolduğu için dava açma hakkı düşmüş oldu. Okurumuz bugün dava açsa bile davası süre geçtiği için reddedilir. Bu nedenle okurumuzun olumlu kararları emsal gösterme olanağı da yok.

Okurumuz gibi kadro hakkından mahrum bırakılan yüz binlerce taşeron işçi var. Yapılması gereken açık ve net. Yeni bir yasa ile kadro verilmeyen tüm taşeron işçilere koşulsuz şartsız kadro verilmelidir.

Muhalefet partilerinin verdiği yasa teklifleri Meclis’te beklemektedir. Sorunun çözümü ve çözümün adresi bellidir!

İlgili haberler
Joker taşeron işçiler de dava açabilir

Bakanın yaptığı açıklama 2017 yılı Aralık ayı prim ve hizmet belgesinde yer alan joker taşeron işçil...

Bakanlık joker işçiler için düzenleme yapmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının joker işçiler ile ilgili bazı kurumlara gönderdiği görüş sor...

Son KHK’larda joker işçilerin derdine derman yok

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde kadro hakkından yararlanamayan joker işçiler için y...