Bakanlık joker işçiler için düzenleme yapmalı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının joker işçiler ile ilgili bazı kurumlara gönderdiği görüş sorunu çözmedi. Bakanlık acilen bir düzenleme yapmalı ve sorunu çözmeli.
Okurumuzun sorusu:

Ben 2016’dan itibaren aralıklarla hastanede joker eleman olarak çalışmaktayım. En son kasım ayında çalıştım. Aralık ayında hiç çalışmadım. Şirket Aralık ayını puantaj 7 kodu ile eksik gün bildirimi yapmış, çıkış yapmamıştır. Sözleşmem devam etmektedir. Ret kararı üzerine tekrar itirazda bulundum. 4 Aralıkta çalışmadığım için tekrar reddedildi. Bakanlığın yayınlamış olduğu 3 maddelik genelge üzerine tekrar itiraz etmek istiyorum. Kurumum ise resmi yazı gelmesi ve genelgenin Resmi Gazetede yayınlanması gerektiğni söyledi. Bu durumda ne yapmalıyım? 2 Nisanda çıkışım yapılacak.

Joker taşeron işçisi okurlarımızdan çok sayıda geldi ve bu soruları bu köşede yanıtlamaya çalıştık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bazı kurumlara gönderdiği görüşün (genelge değil, görüş) ardından bu durumda olan joker işçilere şu öneride bulunduk: İtirazı reddedilen joker işçi yeniden dilekçe vermeli.

Bu yanıtımızın içinde Bakanlığın görüşü ve bu görüş üzerine hazırladığımız dilekçe örnekleri mevcut. 

Ancak ne yazık ki Bakanlığın taşeron işçilerle ilgili açtığı internet sitesinde de yayınlanan bu görüş, bu konuda görüş isteyen belirli sayıda (9 Bakanlık, 10 üniversite) kuruma gönderilmiş durumda. Yani tüm kurumlara ulaşmış bir yazı değil. Dolayısıyla birçok kamu kurum ve kuruluşu, kendilerine gönderilen bir resmi yazı olmadığı için bu konuda adım atmaya yanaşmıyor. Taşeron işçilerin bu görüşün üzerine verdiği yeni itiraz dilekçeleri de dikkate alınmıyor.

Sonuç olarak okurumuz, yukarıdaki linkte yer alan dilekçe örneği ile kurumuna yeniden itirazda bulunabilir. Ancak kurum, kendisine gelen bir görüş olmadığını gerekçe göstererek bunu da reddedebilir. Daha doğrusu durum öyle gözüküyor.

Sonuç olarak sorun devam ediyor. Bu noktada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, 9 Bakanlık ve 10 üniversiteye gönderdiği görüşünü tüm kamu kurum ve kuruluşlarına göndermesi gerekiyor.

Son olarak şunu da belirteyim. Kurumların büyük çoğunluğunda tespit komisyonlarının listeleri kesinleşti, hatta sınavlar yapılarak sınavlarda başarılı olanların da listesi kesinleşti. Dolayısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tebliğine göre yasal süreç sona erdi. Bu nedenle –sorunun kesin ve hukuka uygun çözümü- için Bakanlığın 1 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğinde değişikliğe gitmesi ve bu durumda olan taşeron işçilere yeniden başvuru hakkı sağlaması gerekiyor.

Öte yandan bu değişikliğin taşeron şirketler tarafından hukuka aykırı biçimde girdi-çıktı yapıldığı için 2017 yılı Aralık ayı SGK listesinde (aylık prim ve hizmet belgesinde) yer almayan işçileri de kapsayacak bir biçimde yapılması büyük önem taşıyor.

Bakanlık isterse, tebliğini yarın bile değiştirebilir. Bunun önünde hiçbir engel yok…

Aksi takdirde uygulamada sorunlar devam edecek.

İlgili haberler
Joker taşeron işçinin kadro hakkı vardır

Başvuruları reddedilen joker taşeron işçiler, muhakkak tespit komisyonuna (yerel yönetimlerde tespit...

İtirazı reddedilen joker işçi yeniden dilekçe verm...

Bakanlık, 4 Aralık’ta çalışmayan ancak aylık prim belgesinde gözüken joker işçilerin kadroya alınmas...

Joker taşeron işçiler de dava açabilir

Bakanın yaptığı açıklama 2017 yılı Aralık ayı prim ve hizmet belgesinde yer alan joker taşeron işçil...