Joker taşeron işçiler de dava açabilir
Bakanın yaptığı açıklama 2017 yılı Aralık ayı prim ve hizmet belgesinde yer alan joker taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi yönünde. Başvurunuz reddedilmişse tek yok dava açmak
Okurumuzun sorusu:

Merhaba. Bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Ben taşeronda joker olarak 13.01.2017’de işe başladım. SGK dökümünde 30.07.2017’de çıkışım yapılmış. Bu süre içerisinde girdi çıktı da yapılmış. Ben kadrodan yararlanabiliyor muyum? Dava açsam kazanabilir miyim?

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu bir açıklama yapmış ve Bakanlık kurumlara bir yazı göndermişti.

Joker olarak çalışan bir taşeron işçi okurumuzun bu gelişmeler üzerine sorduğu soruya şu yanıtı vermiştik:

İtirazı reddedilen joker işçi yeniden dilekçe vermeli

Sorusundan anlaşıldığı kadarıyla okurumuzun 30.07.2017 tarihinde çıkışı yapılmış ve okurumuz sonrasında işe çağrılmamış. Ne yazık ki Bakanlığın kurumlara gönderdiği yazı ve Bakanın yaptığı açıklama 2017 yılı Aralık ayı prim ve hizmet belgesinde yer alan joker taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi yönünde. Okurumuz, 2017 yılı SGK listesinde (aylık prim ve hizmet belgesinde) yer almıyorsa, bu yazı ve açıklama okurumuz için yeni bir yol açmıyor. Okurumuzun yeniden itirazda bulunması anlam ifade etmiyor.

Okurumuz başvuru yapmış, okurumuzun başvurusu reddedildiği gibi yaptığı itiraz da reddedilmişse; geriye kalan tek seçenek 60 gün içinde idari yargıda dava açmak. Ne yazık ki “Dava açarsanız kazanabilirsiniz” diyebilme, mahkemenin vereceği kararı önceden kestirebilme şansımız da yok. Konuya ilişkin emsal yargı kararları da mevcut değil.

Ancak mevcut koşullar altında okurumuzun başvurabileceği tek yol bu…

İlgili haberler
Joker taşeron işçinin kadro hakkı vardır

Başvuruları reddedilen joker taşeron işçiler, muhakkak tespit komisyonuna (yerel yönetimlerde tespit...

Bir kez daha: Joker işçilerin kadro hakkı vardır!

Daha önce ele aldığımız joker taşeron işçiler ile ilgili iki soru daha geldi. Bir kez daha söylüyoru...

İtirazı reddedilen joker işçi yeniden dilekçe verm...

Bakanlık, 4 Aralık’ta çalışmayan ancak aylık prim belgesinde gözüken joker işçilerin kadroya alınmas...