Kıdem tazminatı giydirilmiş brüt ücretten hesaplanır
Kıdem tazminatı giydirilmiş brüt ücretten hesaplanır. Yol, yemek, ikramiye gibi parasal ya da para ile ölçülmesi mümkün haklar hesaba dahil edilir.

Okurumuzun Sorusu:
Kurumsal bir markette çalışmaktayım. Tazminat ile ilgili bir sorum olacaktı size. Ben 7 ay sonra evlilik nedeniyle işi bırakmayı düşünüyorum. 4 senelik tazminatım olacak. Maaş bordrosunda 2 adet brüt ücret yazan yer var. Biri aldığım maaş diğeri ise toplam brüt, yemek yol vs. dahil. Ben işten çıkarken hangi brüt üzerinden tazminat alacağım.

Kıdem tazminatı her 1 yıl için 30 günlük giydirilmiş brüt ücret tutarındadır.

Yani kıdem tazminatı, brüt ücret üzerinden işçiye sağlanan haklar da ilave edilerek (giydirilerek) hesaplanır.

1475 sayılı Kanunun kıdem tazminatını düzenleyen, yürürlükteki 14. maddesi çok açık bir düzenleme içeriyor:

“Kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında 26’ncı maddenin birinci fıkrasında yazılı ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.”

Yani parasal hakların yanı sıra para ile ölçülmesi mümkün haklar da (örneğin işyerinde yemekhanede verilen yemek, servis vb.) kıdem tazminatına dahildir.

Sonuç olarak okurumuzun kıdem tazminatının yol ve yemek gibi hakların da dahil olduğu brüt ücret üzerinden hesaplanması gerekmektedir.

Yol, yemek ve kasa tazminatı gibi her ay düzenli ödenen haklar doğrudan kıdem tazminatına yansıtılacaktır.

Ancak satış primi gibi aydan aya değişiklik gösteren haklarda son 12 ayın aylık ortalaması alınacak, bu tutar tazminata esas giydirilmiş brüt ücrete ilave edilecektir.

Son olarak şunu belirtelim. Okurumuz 2020 yılının ağustos ayında evlilik nedeniyle tazminatını alıp ayrılmayı düşünmektedir. Okurumuzun evlendiği tarihten sonraki 1 yıl içinde istediği zaman bu hakkı kullanması mümkündür.

Dolayısıyla eğer evlilik tarihinden sonraki 1 yıl, 2021 yılına kadar gidiyorsa, okurumuzun 2020 yılı ağustos ayında değil 2021 yılı ocak ayında bu hakkını kullanması daha avantajlı olacaktır. Çünkü okurumuzun kıdem tazminatı yeni yılla birlikte artacak yeni ücret üzerinden hesaplanacaktır.

İlgili haberler
İşçi onay vermezse kıdem tazminatı taksitle ödenem...

İşçinin yazılı onayı yoksa kıdem tazminatı taksitle ödenemez. İşveren ödeme yapmadığı takdirde arabu...

Kıdem tazminatında yeni yılı beklemekte yarar var

Evlilik nedeniyle işten ayrılmayı düşünen ve asgari ücret civarında ücret alan işçi, yeni yıla giril...

İşçinin il değişikliği kıdem tazminatına hak kazan...

Başka bir ile taşınmak zorunda olduğu için işten istifa ederek ayrılan işçi kıdem tazminatına hak ka...