İşveren istifa istese bile, biz vermeyelim!
İşçilerin kıdem tazminatı başta olmak üzere yasal haklarını yakmak isteyen işverenler işçiden istifa isteyebiliyor. İşçi istifa vermemeli!

Okurumuzun Sorusu:
Resmi nikahıma 3 ay var ve benim istifamı istiyorlar. Ne yapmalıyım?

Daha önceki bir yanıtımızda da detaylı olarak ele aldığımız üzere işçilerin kıdem tazminatı başta olmak üzere yasal haklarını ortadan kaldırmak isteyen işverenler, işçilerden istifa isteyebiliyor. Bunu da sanki yasal bir kuralmış, normal bir prosedürmüş gibi göstermeye çalışıyorlar. Ama bu tuzağa düşmemek, kesinlikle istifa vermemek gerekiyor! Ayrıntılar için BURADAKİ yanıtımıza bakılabilir.

Okurumuz 3 ay sonra evlenecek. Evlendikten sonraki 1 yıl içinde istediği zaman iş sözleşmesini sona erdirip, kıdem tazminatını da alarak işten ayrılabilecek. Bunu bilen işveren, okurumuzun bu hakkını kullanmasının önünü kesmek istiyor. Çünkü okurumuz evlenmeden önce istifa ederek ayrılırsa, kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Dolayısıyla okurumuz kesinlikle istifa vermemelidir. Okurumuz istifa ederse kıdem tazminatı alamaz, ihbar tazminatı alamaz ve işsizlik ödeneğinden yararlanamaz!

Eğer işveren okurumuzu istifa vermediği takdirde işten çıkarmak ile tehdit ediyorsa da sıkıntı yok. Okurumuz istifa etmesin, çok istiyorsa işveren işten çıkarsın. Çünkü okurumuz bu durumda işe iade de dahil olmak üzere kıdem ve ihbar tazminatı gibi tüm yasal haklarını talep edebilir.

Okurumuz resmi nikahını yaptıktan sonra isterse çalışmaya devam edebileceği gibi isterse 1 yıl içinde evlilik nedeniyle işten ayrılabilir ve kıdem tazminatını talep edebilir. Detaylar için BURADAKİ yanıtımıza bakılabilir.


İlgili haberler
Patron tuzaklarına dikkat! İstifa edip tazminatı y...

Patronlar, işten çıkaracakları işçinin kıdem tazminatı hakkını yakmak için “İstifa dilekçesi ver, ta...

Baskı altında alınan istifa geçersizdir

İşçiden baskı, tehdit, zor ya da vaat yoluyla; işçinin iradesi sakatlanarak alınan istifa dilekçesi...

İstifa isteyen işverene yanıtımız belli!

İşçileri yasal haklarını ödemeden işten çıkarmak isteyen işverenler, işçilerden istifa istiyor. Bu t...