İstifa yerine haklı fesih!
Hamilelik nedeniyle istifaya zorlanan kadın işçi, istifa ederse haklarını yakabilir. İstifa etmek yerine haklı fesih yoluna gitmekte yarar var.
Okurumuzun Sorusu:

Merhabalar. Eşim özel bir eğitim kurumunda 4 yıldır öğretmenlik yapmakta. Şu an hamileliğinin 3. ayında. Tahmini doğum zamanı nisan ayının ikinci haftası. Okul yönetimi, nisan ayında eşimin yerine öğretmen bulmayacağını bu sebeple okulun ikinci dönemine yeni bir öğretmenle başlamak istediklerini söyleyerek 2022 şubat ayında istifa etmesi gerektiğini ifade etmişler. İş sözleşmesi 2022 ağustos ayına kadar geçerli. Bu konu hakkında sizlerin fikir ve görüşlerinizi almak istediğim birkaç husus var. Eşim, istifa etmeli mi, ederse yasal haklarını talep edebilir mi? Sözleşme okul yönetimi tarafından feshedilirse, eşimin yasal hakları nelerdir? Okul yönetimi istifaya zorlaması halinde (çalışma saati, ders sayısı, etkinlik katılım sayısı, okul içi görevlendirme, nöbet saati vb. arttırma) yoluna gidilirse, haklarımız nelerdir.

Öncelikle okurumuzu ve eşini şimdiden tebrik edelim; zamanında ve sağlıkla bebeklerine kavuşmalarını temenni edelim ve sorularını teker teker yanıtlayalım.

1) Okurumuzun eşi kesinlikle istifa etmemeli. İstifa ettiği takdirde hiçbir hak talep edemez, kıdem tazminatını alamaz, işsizlik ödeneğine hak kazanamaz.

2) Eğer sözleşme okul tarafından süresinden önce haklı bir neden olmaksızın feshedilirse (ki okurumuzun eşinin hamileliği kesinlikle bir haklı fesih nedeni değil) okurumuzun eşi;

a) kıdem tazminatını,

b) bakiye kalan ücretini, (normalde sözleşmesinin sona ereceği tarihe kadar elde edeceği ücret)

c) ayrımcılık tazminatı, (çünkü hamilelik nedeniyle işten çıkarma söz konusu)

d) mahrum kaldığı diğer haklarını (örneğin hak kazanamazsa analık ve emzirme ödeneği ile işsizlik ödeneğini)

önce arabulucuya giderek, anlaşma sağlanmazsa da dava yoluyla talep edebilir ve alabilir.

3) Okurumuzun eşi istifa etmez, okul da okurumuzun eşini işten çıkarmaz ancak çeşitli yollarla istifaya zorlarsa, bu mobbing olur. Bu durumda okurumuzun eşi mobbingi ispatlayabilecek gerekli delilleri topladıktan sonra haklı fesih yapabilir ve işten derhal ayrılabilir. Okurumuzun eşi yine önce arabulucu, ardından dava yoluyla; kıdem tazminatı, ayrımcılık tazminatı, mobbing nedeniyle maddi ve manevi tazminat ile mahrum kaldığı tüm haklarını talep edebilir.


İlgili haberler
Hamile işçinin ihtiyaç molaları uyarı gerekçesi ol...

Hamile işçinin ihtiyaç duyduğu kadar tuvalet molasına çıkma hakkı vardır. Bu nedenle ihtar verilmesi...

Hamile işçinin kasıtlı olarak iş yükünün artırılma...

Hamile işçinin yasal haklarından vazgeçmesini sağlamak için iş yükünün artırılması ayrımcılık ve mob...

Günde 7,5 saatten fazla çalıştırılan hamile işçiye...

Hamile işçinin günde 7,5 saatten fazla çalıştırılması yasaktır. Yasağa rağmen işçiye 7,5 saatten faz...