Emekli Sandığı emeklisi kadın yetim aylığı alamaz
Emekli Sandığı emeklisi kadın, anne / babasından yetim aylığı alamaz. Çift aylık için kadının SSK ya da Bağ-Kur’lu, anne ya da babanın Emekli Sandığı mensubu olması gerekir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Kendi Emekli Sandığından maaş alan, 2007 de vefat eden babasının Bağ-Kur maaşını alabilir mi?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre kendi emekli aylığı alanlar, yetim aylığı alamazlar. Bunun tek bir istisnası var.

Kendi emekli aylığı alan ve evli olmayan kız çocuğunun vefat etmiş anne ya da babasından yetim aylığı alması ancak bir koşulda mümkündür. Kız çocuğunun SGK ya da Bağ-Kur emeklisi olması, anne ya da babanın ise Emekli Sandığı emeklisi olması. Öte yandan anne ya da babanın memuriyet girişi de Ekim 2008’den önce olmalı. Vefat tarihi önem taşımıyor.

Bu durumun nedeni 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008 Ekim’de yürürlüğe girdiğinde Emekli Sandığı Kanunu’nun bazı maddelerinin saklı tutulmuş olmasıdır. Emekli Sandığı Kanunu’na göre vefat eden Emekli Sandığı mensubunun kız çocuklarına yetim aylığı bağlanması için kız çocuğunun evli olmaması yeterlidir. Yani kız çocuğunun sigortalı çalışmaması ya da aylık almaması koşulları aranmamaktadır. Dolayısıyla Emekli Sandığı mensubu anne ya da babanın kız çocuğu, kendi emekli aylığı alsa bile yetim aylığı da alabilmektedir.

Ancak Emekli Sandığı üzerinden iki yönden aylığa hak kazananlar bu aylıklardan sadece birini alabilmektedir. Bu nedenle Emekli Sandığı emeklisi kız çocuğu, Emekli Sandığı mensubu anne ya da babasından ayrıca yetim aylığı alamamaktadır. Kız çocuğu isterse kendi emekli aylığı yerine yetim aylığını tercih edebilir.

Bütün bu yasal kuralları alt alta topladığımızda şu sonuç ortaya çıkıyor. Hem emekli aylığı hem yetim aylığı alabilmek için:

1) Kız çocuğu evli olmayacak.

2) Kız çocuğu SSK ya da Bağ-Kur emeklisi olacak.

3) Anne ya da baba Emekli Sandığı mensubu olacak.

Okurumuz Emekli Sandığı mensubu. Merhum babası ise Bağ-Kur emeklisi. Dolayısıyla okurumuz babasından yetim aylığı alamaz.

Eğer tam tersi olsaydı yani okurumuz Bağ-Kur, babası Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, okurumuz yetim aylığı alabilirdi.

İlgili haberler
SSK emeklisi kadın SSK’lı babasından yetim aylığı...

SSK emeklisi kadın, SSK emeklisi babasından yetim aylığı alamaz. Yetim aylığı ancak babanın Emekli S...

Emekli kadının yetim aylığı alması ancak bir koşul...

Emekli kadınların yetim aylığı alması ancak bir koşulda mümkün: Kadın SSK ya da Bağ-Kur emeklisi ola...

Malul kız çocukları evlense bile yetim aylığı alab...

En az yüzde 60 malul olan kız çocukları evlenseler bile yetim aylığı almayı sürdürebilir.