SSK emeklisi kadın SSK’lı babasından yetim aylığı alamaz
SSK emeklisi kadın, SSK emeklisi babasından yetim aylığı alamaz. Yetim aylığı ancak babanın Emekli Sandığı emeklisi olması halinde bağlanır.

Okurumuzun sorusu:
Merhaba, Ben 17 sene önce eşimden boşandım. 3 sene önce SGK’dan emekli oldum. 2009 yılında vefat eden babam da SGK emeklisi idi. Babamın vefatından beri maaşını annem alıyor. Boşanmış olduğum için babamın maaşından yetim maaşı alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Daha önceki bir yanıtımızda da detaylı olarak ele aldığımız üzere: BURADA

1) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 34. maddesine göre yaşları ne olursa olsun evli olmayan (hiç evlenmemiş, boşanmış ya da dul) kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için evli olmayan kız çocuğunun sigortalı çalışmaması veya kendi sigortalılığından dolayı aylık almaması gerekmektedir.

2) Dolayısıyla kendi emekli aylığı alan kız çocuklarına, anne ya da babalarından ölüm (yetim) aylığı bağlanmaz.

3) Bunun tek istisnası kız çocuğunun SSK’lı (4-a) ya da Bağ-Kur’lu (4-b) olması veya bunlardan emekli olması; anne ya da babanın ise Emekli Sandığı’ndan (4-c) emekli olmuş olmasıdır. Bu durumda SSK ya da Bağ-Kur emeklisi kız çocuğu, hem kendi emekli aylığını hem de vefat eden babasından yetim aylığı alabilir.

2006’da çıkarılan kanunla tüm sigorta kurumları (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) SGK çatısı altında birleştirildi. Okurumuz kendisinin ve merhum babasının SGK emeklisi olduğunu söylemiş. Artık herkes SGK emeklisi. Ancak okurumuzun kastının SSK emeklisi (4-a emeklisi) olduğunu varsayıyorum.

Okurumuz babasının SSK (4-a) emeklisi olması nedeniyle, okurumuzun babasından yetim aylığı alma hakkı yok. Eğer okurumuzun babası Emekli Sandığı (4-c) emeklisi olsaydı, okurumuz babasından yetim aylığı alabilecekti.

İlgili haberler
Dul ve yetim, aylık oranı kadar ikramiye alıyor

İktidar, dul ve yetime de bayram ikramiyesi verileceğini söylemişti. Ancak söylenmeyen bir gerçek va...

Emekli kadının babasından yetim aylığı alması anca...

Emekli aylığı alan kız çocuğu, babasından yetim aylığı alamaz. Tek istisna, kız çocuğunun SSK ya da...

25 yaşından büyük de olsa yüzde 60 malul erkek çoc...

25 yaşından büyük olan erkek çocukları, en az yüzde 60 maluliyet tespit edildiği takdirde anne ya da...