Emekli kadının babasından yetim aylığı alması ancak bir koşulda mümkündür
Emekli aylığı alan kız çocuğu, babasından yetim aylığı alamaz. Tek istisna, kız çocuğunun SSK ya da Bağ-Kur’lu, babanın Emekli Sandığı emeklisi olmasıdır.
Okurumuzun sorusu:

Hayırlı günler diliyorum. Ben SGK emeklisiyim. Babam 28 Nisan 1989 tarihinde vefat etti. Babam da SSK’dan emekli olmuştu. Hem kendi emekli aylığımı hem de babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 34. maddesine göre yaşları ne olursa olsun evli olmayan (hiç evlenmemiş, boşanmış ya da dul) kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için evli olmayan kız çocuğunun sigortalı çalışmaması veya kendi sigortalılığından dolayı aylık almaması gerekmektedir.

Dolayısıyla kendi emekli aylığı alan kız çocuklarına, anne ya da babalarından ölüm (yetim) aylığı bağlanmaz.

Bunun tek istisnası kız çocuğunun SSK’lı (4-a) ya da Bağ-Kur’lu (4-b) olması veya bunlardan emekli olması; anne ya da babanın ise Emekli Sandığı’ndan (4-c) emekli olmuş olmasıdır. Bu durumda SSK ya da Bağ-Kur emeklisi kız çocuğu, hem kendi emekli aylığını hem de vefat eden babasından yetim aylığı alabilir.

Ancak vefat eden anne ya da babanın memuriyete giriş tarihinin 2008 yılı Ekim ayından önce olması gerekir. Anne ya da babanın hangi tarihte vefat ettiği ise hak sahipliğini (aylık bağlanmasını) etkilemez.

Son olarak şunu da belirtelim. Yetim aylığının ön koşulu, kız çocuğunun evli olmamasıdır. Evli olan SSK ya da Bağ-Kur emeklisi kadın, babası Emekli Sandığı emeklisi olsa bile yetim aylığı alamaz. Çünkü ön koşul, kız çocuğunun evli olmamasıdır.

Gelelim okurumuzun durumuna. Ne yazık ki okurumuzun merhum babası SSK (4-a) emeklisidir. Dolayısıyla okurumuzun kendi emekli aylığının yanı sıra babasından yetim aylığı alması olanaklı değildir. Babasının vefat tarihi de bu durumu değiştirmemektedir.

İlgili haberler
Çalışmayan kadına emeklilik: Bunlar kimi kandırıyo...

Önümüze ısıtıp ısıtıp koyuyorlar ‘ev kadınlarına emeklilik fırsatı’ diye haberleri. Ne müjde, ne fır...

Gıdım gıdım gasp: Dul ve yetim maaşları

Birçok kadının tek güvencesi olan dul ve yetim aylığı ile ilgili neler biliyoruz? Örneğin bu maaş de...

Dul ve yetim, aylık oranı kadar ikramiye alıyor

İktidar, dul ve yetime de bayram ikramiyesi verileceğini söylemişti. Ancak söylenmeyen bir gerçek va...