Emekli olan kadın işçi ölen babasından aylık alamaz
Boşanmış kadın, sigortalı çalıştığı ya da emekli aylığı aldığı takdirde, Bağ-Kur emeklisi vefat eden babasından yetim aylığı alamaz.
Okurumuzun sorusu:

Annem boşandı. Annem SSK’lı çalıştığı için ölen Bağ-Kur emeklisi babasından aylık alamıyor. Annem emekli olduğunda hem kendi emekli aylığını hem de babasından yetim aylığı alabilir mi?

Boşanmış (ayrıca hiç evlenmemiş ya dul) kadınlar, sigortalı çalıştıkları takdirde vefat eden Bağ-Kur emeklisi babalarından ölüm aylığı (uygulamada yetim aylığı denilmektedir) alamazlar.

Aynı şekilde boşanmış kadınlar, kendi sigortalılıklarından dolayı emekli aylığı aldığı takdirde de, vefat eden Bağ-Kur emeklisi babalarından ölüm (yetim) aylığı alamazlar.

Çünkü 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 34. maddesine göre yaşları ne olursa olsun evli olmayan (hiç evlenmemiş, boşanmış ya da dul) kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için evli olmayan kız çocuğunun sigortalı çalışmaması veya kendi sigortalılığından dolayı aylık almaması gerekmektedir.

Dolayısıyla okurumuzun annesi, ancak ve ancak sigortalı çalışmadığı ve emekli aylığı almaya da başlamadığı takdirde Bağ-Kur emeklisi babasından ölüm (yetim) aylığı alabilir.


İlgili haberler
Doğum Borçlanması ile nasıl emekli oluruz?

Emeklilik hakkının ne kadar hayati olduğunu 61 yaşındaki Hava, üç kuruş para için inşaatta tuğla taş...

Gıdım gıdım gasp: Dul ve yetim maaşları

Birçok kadının tek güvencesi olan dul ve yetim aylığı ile ilgili neler biliyoruz? Örneğin bu maaş de...

Kadınlar tartışıyor: Boşanmada arabuluculuk ne anl...

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği boşanmalarda aile arabuluculuğu sistemini konuşuyor. Av...

Emekliliğe ayrılan işçi kıdem tazminatı alabilir

Kıdem tazminatı hakkını düzenleyen 1475 sayılı Kanuna göre, emekli olmak için gereken koşulları sağl...