Analık izni sonrası ücretsiz izin hakki en fazla 6 aydır
Analık izni sonrası ücretsiz izin hakkını kullanmak isteyen kadın işçinin, ücretsiz izni analık izninden hemen sonra başlatmasında yarar vardır.

Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Daha önce de sigorta primi ve analık maaşı hakkında sizden destek almıştım. Çok teşekkürler. Sayenizde maaşım doğru hesaplandı. Şimdi de ücretsiz izin konusunda yardımınıza ihtiyacım var. 16 haftalık analık iznim bittikten hemen sonrasında mı ayrılmam gerekiyor ücretsiz izine? Analık izninden sonra yıllık izin kullanıp daha sonra ücretsiz izin alamaz mıyım? Son olarak: Ücretsiz izin hakkım 6 ay mıdır? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Öncelikle okurumuza geri bildirimi için teşekkürlerimizi sunalım.

İş Yasası’nın 74. maddesine göre “İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir.”

İlgili yönetmeliklerde de benzer bir düzenleme yer almaktadır. Analık izni sonrası kullanılabilecek ücretsiz iznin süresi en fazla 6 aydır. Kadın işçi ister 6 ay ücretsiz izin alır, isterse daha az bir süre. Ancak yasa ve yönetmelikte ücretsiz izin hakkına ilişkin detaylara açıklık getirilmemiştir.

Yasa maddesinden yola çıkarak söyleyecek olursak, 6 aya kadar ücretsiz izin hakkının kullanılabileceği süre yasal analık izninin bittiği tarihte başlar. Dolayısıyla bu hakkını tam kullanmak isteyen kadın işçinin analık izninin bitiminden itibaren ücretsiz iznini başlatması gerekir. Analık izni sonrası ücretsiz izin hakkının kullanılmasında işverenin onayı aranmaz, yani işçi tek taraflı olarak hakkını kullanabilir. İşverene bildirimde bulunulması yeterlidir.

Taraflar, yani işveren ve işçi anlaştığı takdirde, kadın işçi önce yıllık izin kullanıp ardından da ücretsiz izne başlayabilir. Ancak işçi tek taraflı olarak “önce yıllık izin kullanıp, ardından ücretiz izne çıkacağım” diyemez.

İlgili haberler
Analık izni sonrası yıllık izin işverenin onayına...

Analık izni sonunda kadın işçinin hastalık raporu alması mümkün. Ancak analık izni sonrası yıllık iz...

Doğum yapan işçi ücretsiz izni kabul etmek zorunda...

Analık izninin bitiminde kadın işçi çalışmaya geri dönebileceği gibi 6 aya kadar ücretsiz izin alabi...

Son 1 yılda 90 gün prim varsa analık ödeneği alına...

Doğum tarihinden önceki son 1 yılda 90 gün primi olan ve sigortalılık hali devam eden kadın işçi ana...