Analık izni sonrası yıllık izin işverenin onayına bağlı
Analık izni sonunda kadın işçinin hastalık raporu alması mümkün. Ancak analık izni sonrası yıllık izin alabilmek için işverenin onayı gerekiyor.

Okurumuzun Sorusu:

Hayırlı günler. Sizi Google’da analık iznini araştırırken gördüm. Bu tüm çalışanlar için mi geçerli? Ben KYK’da çalışıyorum. Şu an doğum iznindeyim. İznin bitmesine bir gün kala rapor almak istiyorum, alabilir miyim? Ardından yıllık izin kullanabilir miyim?

Öncelikle okurumuzu tebrik edelim, okurumuza bebeği ve ailesiyle birlikte mutlu bir ömür dileyelim.

Analık izni sonunda kadın işçinin hastalık raporu almasının önünde bir engel yok. Eğer işçinin hastalık raporu almasını gerektirecek bir sağlık sorunu varsa, işçi hastalık raporu alabilir ve analık izninin sonunda bu rapor süresi boyunca istirahatli olabilir. Analık izni döneminde analık sigortasından kaynaklı analık ödeneği (geçici iş göremezlik ödeneği) alan işçi, sağlık raporu aldığı dönem için yine SGK’dan hastalık ödeneği (geçici iş göremezlik ödeneği) alabilir.

Ancak analık izni sonrasında yıllık izin alınması işverenin onayına bağlı. Çünkü İş Yasası’na göre işçi yıllık izin için başvuru yaptığında işçinin yıllık izin kullanıp kullanamayacağı konusunda son sözü işveren söylüyor.

Sonuç olarak okurumuz analık izni bitmeden -bir sağlık sorunu varsa- hastalık raporu alabilir. Okurumuz ayrıca yıllık izin için de başvuru yapabilir. Ancak okurumuzun yıllık izin kullanması işverenin onayına bağlı.

İlgili haberler
GÜNÜN HAKKI: Yıllık ücretli izin nedir, nasıl kull...

En çok yaz aylarında ihtiyaç duyuyoruz yıllık izinlerimizi kullanmaya... Peki nedir bu yıllık izin,...

Kullanılmayan yıllık izin sonraki yıla devreder

Kullanılmayan yıllık izin sonraki yıla devreder. İşveren işçiye hem devreden izinlerini hem yeni hak...

Analık izni dönüşünde görev değişikliği yapılamaz

Analık izni sonunda işe başlayan kadın işçinin görevi ve görev yeri sırf analık izinlerini kullandığ...