37. hafta sonuna kadar çalışma doktor onayıyla mümkün
Hamile işçinin 37. haftanın sonuna kadar çalışabilmesi için doktor (onayı) raporu şart. Doktor işçinin sağlık durumuna göre karar verir. Rapor 32. hafta dolmadan alınmalı.
Okurumuzun Sorusu:

31 haftalık hamileyim ve özel sektörde çalışmaya devam ediyorum. 1 hafta sonra 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alacaktım fakat iş arkadaşımızın Kovid-19 testi pozitif çıktı. Test yaptırmadan önce 10 gün bu şekilde çalıştı. Bizden de test yaptırmamız istendi. Eğer benimde testim pozitif çıkarsa 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alamaz mıyım? herkes farklı birşey söylüyor. Alo 170’i aradım ama daha ne sormak istediğimi bile anlamıyor. Lütfen yardımcı olun 37. haftaya kadar çalışmam gerekli. 

Öncelikle okurumuzu şimdiden tebrik edelim; rahat ve sağlıklı bir doğum dileyelim. Okurumuzun testinin pozitif çıkmamasını umut ettiğimizi de vurgulayalım.

İş Yasası’nın 74. maddesine göre:

“Ancak, sağlık durumu uygunolduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerindeçalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.”

Okurumuzun doğumdan önceki üç haftaya kadar yani 37. haftanın sonuna kadar çalışabilmesi için 32. hafta bitmeden doktordan onay (rapor) alması gerekiyor. Doktor da bu raporu hamile işçinin sağlık durumu uygunsa veriyor. Bu durumda kadın işçi doğum öncesi kullanmadığı 5 haftalık analık iznini doğum sonrasına aktarabiliyor ve böylece doğum iznini 8 artı 8 hafta şeklinde değil 3 artı 13 hafta şeklinde kullanabiliyor.

Bu bilgi ışığında okurumuzun durumuna bakalım. Eğer okurumuzun testi pozitif çıkarsa okurumuza sağlık (istirahat) raporu verilecektir. Eğer bu rapor 32. hafta dolmadan sona erer ve okurumuz işe geri dönebilirse doktora başvurabilir. Doktor da okurumuzun sağlık durumuna bakarak okurumuza 37. haftayakadar çalışabilir raporu verebilir. Ancak bu durumda takdir doktorun.

Gelelim ikinci ihtimale. Okurumuzun testi pozitif çıkar ve okurumuza 32. haftanın sonrasına sarkan bir sağlık raporu verilirse, okurumuzun 32. hafta dolmadan “37. hafta sonuna kadar çalışabilir” raporu alması mümkün olmayacak ve okurumuz analık iznini 8 artı 8 hafta şeklinde kullanmak durumunda olacaktır.

Gelelim üçüncü ve en çok tercih edeceğimiz ihtimale. Okurumuzun testi negatif çıkarsa, okurumuz 32. hafta dolmadan doktora başvurup, rapor isteyebilir. Doktor okurumuzun sağlık durumuna bakarak uygun görürse okurumuz 37. hafta sonuna kadar çalışıp, kullanmadığı iznini doğum sonrasına aktarabilir.


İlgili haberler
Erken doğumda da analık izni 16 hafta tam kullandı...

3 haftaya kadar çalışabilir raporu alan ancak 3 haftadan önce erken doğum yapan kadın işçiye doğumda...

Analık izninin kısaltılması yasaya aykırıdır

Kadın işçi analık iznini yarıda keserek işe geri dönmeye zorlanamaz. Sözleşmenin yenilenmesi böyle b...

Ücretsiz izin hakkı analık izninin bitiminden itib...

Doğum yapan kadın işçinin analık istirahati sonrası ücretsiz izin hakkı, analık izninin bittiği tari...