24. haftada ücretli izinli sayılma kamudaki tüm işçileri kapsar
Kamuda görev yapan hamile işçilere tanınan 24. haftadan itibaren idari (ücretli) izinli sayılma hakkı, istihdam şekline bakılmaksızın, kamudaki tüm işçileri kapsar.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. SGK’li usta öğreticiyim ve hamileyim. Bakan Koca’nın açıklamış olduğu 24. haftada izne ayrılma durumu bizi de kapsıyor.  

Öncelikle okurumuzu şimdiden tebrik edelim; rahat ve sağlıklı bir hamilelik süreci ve doğum dileyelim.

29 Mayıs 2020 tarihli 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanı genelgesine dayanılarak kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan hamile personelin -istihdam şekline bakılmaksızın- hamileliğin 24. haftasından 32. haftasına kadar idari (yani ücretli) izinli sayılması uygun görüldü.

İlgili karar Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından belediyeler de dahil olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildi.

Söz konusu kararda “istihdam şekline bakılmaksızın” dendiği için bu karar işçileri de kapsamaktadır.

Okurumuz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı halk eğitim merkezlerinden birinde usta öğretici olarak çalışmaktadır. Usta öğreticiler kadrolu işçi sayılmamaktadır. Bununla birlikte ilgili kararda açıkça “istihdam şekline bakılmaksızın” denilmiş ve “kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapma” yeterli sayılmıştır. Dolayısıyla okurumuzun da hamileliğinin 24. haftasından itibaren idari (ücretli) izinli sayılması gerekmektedir.

Eğer okurumuzun çalıştığı Halk Eğitim Merkezi okurumuzu 24. haftada ücretli izne ayırmazsa okurumuz CİMER’e başvuruda bulunabilir. Zira genelgenin altında Cumhurbaşkanı’nın imzası olduğu gibi genelgeye dayanılarak çıkarılan karar da Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’na ait.


İlgili haberler
Kadın işçinin doğum izninde çalıştırılması yasaktı...

Doğum iznine ayrılan kadın işçinin çalıştırılması kanunen yasaktır. İşveren kadın işçiden izindeyken...

Kamuda 24. haftasını dolduran tüm hamile işçiler ü...

Cumhurbaşkanlığı kararı uyarınca işçiler de dahil olmak üzere kamuda çalışan tüm hamile personel, ge...

Hamile işçi analık izninde çalıştırılamaz, evden ç...

Analık iznine çıkan hamile işçinin çalıştırılması yasaktır. Kovid-19 nedeniyle evden çalışma yapılıy...