Şengül Karaca davasında keşif kararı
Şengül Karaca’yı evinin camından iterek öldürmekle suçlanan Hasan Aydın’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında mahkeme, suçun tespiti ve olayın netleştirilmesi açısından keşif kararı verdi.

Öğretmen Şengül Karaca’yı camdan aşağıya atarak katledilen Hasan Aydın’ın yargılandığı davaya devam edildi. Dava öncesi adliyenin önünde açıklama yapan KESK istanbul Kadın Meclisi adına Ayşe Panuş konuştu. Panuş konuşmasında, “4 Mayıs 2017 tarihinde kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklenmişti. Arkadaşımız Şengül bir gece vakti erkek arkadaşı tarafından pencereden atılarak yaşamını yitirdi. Biz biliyoruz ki kadın davalarında hakimler haksız tahrik indirimini katillerden yana kullanıyor. Erkek dayanışması ile karşı karşıyayız. En son Nevin Yıldırım örneğinde gördük bunu. Yaşamak için öldürmek zorunda kalmadığımız bir Türkiye ve dünya istemiyoruz. Umuyoruz ki şimdiki mahkemede Şengül Karaca’nın katiline hakim gereken cezayı verir ve adalet sağlanır.”

MAHKEME, ŞENGÜL ÖĞRETMENİN EVİNDE KEŞİF YAPACAK
Çağlayan’daki İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasında, tutuklu sanık Hasan Aydın ve avukatı ile Şengül Karaca’nın ağabeyi Yalçın Karaca ve avukatları Meriç Eyüboğlu hazır bulundu. Duruşmayı KESK Kadın Meclisi üyeleri de izledi. Sanık Aydın daha önceki beyanlarında maktul Şengül Karaca’nın psikolojik tedavi için ilaç kullandığını ve bu ilaçlar sebebiyle intihara meyil ettiğini iddia etmişti. Mahkeme söz konusu ilacın böyle bir etkisi olup olmadığının araştırılması için Adli Tıp Kurumu’na yazı yazmıştı. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen cevap yazısını okuyan mahkeme başkanı, ilacın intihara yol açan etkisinin olmadığını ancak maktulun ilacı alkollü içki ile almış olmasından kaynaklı ani karar verebilme, risk alma, cesaret gibi yan etkileri olabileceğini aktardı. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen bir diğer rapora göre ise olay yerinde bulunan pantolonun üzerindeki kanın sanık Yıldız’a ait olduğu tespit edilmiş oldu.

BU NASIL BİR SOĞUK KANLILIK?
Gelen belgeler üzerine söz verilen sanık Aydın, “Kendini attıktan sonra aşağı inmeden eşofmanı çıkarıp pantolon giymiştim. Pantolondaki kan nasıl oluştu bilmiyorum belki de kendime zarar vermişimdir” dedi. Sanık Aydın’ın avukatı da kan lekesinin daha önceden oluşmuş olacağını savundu. Maktul Şengül Karaca’nın düşme şekline göre intihar ettiğinin açık olduğunu iddia eden avukat, mahkemeden keşif talep etti. Karaca’nın ağabeyi Yalçın Karaca ise, “Kardeşimle Hasan 10 yıldır birlikteydi. Hasan beni tanıyordu. Neden beni arayıp kardeşin intihar etti diye bilgi vermedi? İyi niyetli insan bunu yapar” dedi.
Avukat Meriç Eyüboğlu da, evin cinayet günü bir kavga yaşanmış şeklinde dağınık olduğunun olay yeri inceleme tutanağında da mevcut olduğunu hatırlattı. Eyüboğlu, “Kırık durumda bardaklar, dağınık durumda makyaj malzemeleri, kırık porselen vs. Koltuk üzerinde kan lekesi bulunan pantolon da var. Ev korkunç dağınık felaket halde. O evde normal bir durum olmadığını görebilirsiniz. Sanığın savunmasında çelişki ve açıklanamayan hususlar var. Yıllardır birlikte olduğunuz kadın sinir krizi geçirip cama çıkıyor müdahale etmiyorsunuz ama nasıl bir soğuk kanlılıksa polisi, acil yardımı aramıyor üzerindeki pijamayı çıkarıp pantolonu giydiğini söylüyor. Tanık ifadeleri bile bu kadar net iken maddi gerçeğe ulaşmak için dikkate alınması gerekir” diyerek keşif talebinde bulundu. Mahkeme, 11 Mayıs’ta keşif yapılmasına karar verdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme bir sonraki duruşmayı 12 Haziran’a erteledi.

NE OLMUŞTU?
İstanbul Firuzağa İlkokulunda görev yapan Şengül Öğretmen 4 Mayıs 2017 gecesi bir süredir şiddet gördüğü erkek arkadaşı tarafından evinin camından itilerek öldürüldü. 26 Eylül 2017 tarihinde görülen ilk duruşmada Şengül Karaca’nın erkek arkadaşı Hasan aydın ve avukatı Şengül Öğretmen’in intihar eğiliminde olduğunu söyledi. Eylül ayında görülmeye başlanan davada sanık Hasan Aydın iki duruşmada da “Atlamasın diye engel olmak istedim” dedi.

İlgili haberler
Şengül Karaca için adalet!

Geçtiğimiz mayıs ayında sevgilisi tarafından apartmanın 3. katından atılarak öldürülen Şengül Karaca...

Bir cinayet sanığı daha şaşırtmadı: Şengül intihar...

Erkek arkadaşı tarafından evinin camından aşağı itilen Şengül Öğretmen’in cinayet davasının ilk duru...

Şengül Öğretmeni katleden erkek: Atlamasın diye en...

Şengül Karaca’yı pencereden atarak öldürdüğü için yargılanan Hasan Aydın’ın davasına devam edildi. D...