kadın cinayetleri

Son 10 ayda 7 kadın katili, 7 istismarcı ve 3 şiddet uygulayan erkeğe indirim verildi

CHP Milletvekili Taşçıer, “32 yıllık eşini 24 kez vahşice bıçaklayıp öldüren erkeğe bile indirim verilen bir hukuk düzeninden bahsediyoruz. Ben iktidar temsilcilerine sesleniyorum, çözülmüş mü sorun?"

Mudanya Güçlü Kadınlar Derneği: Kadınların ve kız çocuklarının haklarının gasbına izin vermeyeceğiz

Mudanya Güçlü Kadınlar Derneği, Kadına yönelik şiddete ve karma eğitimin tartışmaya açılmasına karşı açıklama yaptı.

Dudu, Sinem, Sakine, Belen… Öldürülmeyecek, yaşayacağız!

Ne İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenizi ne de şu an hayat kurtarmak için biz hukukçuların en önemli hukuksal dayanağı olan 6284 sayılı Yasa’yı ortadan kaldırmanızı kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.

Aile Bakanına Belçika’da milletvekiliyken kadın cinayetleri ile ilgili soru önergesi hatırlatıldı

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a, Belçika’da milletvekiliyken kadın cinayetlerine dair verdiği soru önergesini anımsattı.

Fındıklı Belediyesi Kadın Tiyatrosu sokak gösterimi yaptı: Şiddet ve kadın cinayetleri son bulsun

Kadın cinayetlerine dikkat çektikleri bir oyun ile Atatürk Caddesi’nde sokak gösterimi yapan Fındıklı Belediyesi Kadın Tiyatrosu ekibi kadın cinayetlerinin son bulmasını istedi.

Devlet şiddete uğrayan kadına ‘iş yükü’ gibi bakıyor

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin ardından kadın cinayetleri artarken, koruma kararları da neredeyse uygulanmıyor. Kamu görevlileri şiddet gören kadına adeta ‘iş yükü’ olarak bakıyor!

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi: ‘Öldürülüyoruz’

‘Elde edilen verilere göre geçtiğimiz yıl 23 kadın, fail aleyhine hükmedilmiş tedbir kararları olmasına rağmen korunamamış ve öldürülmüştür.’

Fransa’da 2022 yılında 129 kadın cinayeti gerçekleşti

Fransa’da bir yılda 129 kadın cinayeti meydana geldi. Öldürülen kadınların yüzde 65’inin konuyu polise veya mahkemeye önceden taşıdığı belirtiliyor.

Bozdağ bir şey söylüyor, yargı kararları başka bir şey…

Adalet Bakanı, 'Kadınlara karşı cinayeti kim işlerse işlesin cezasını ağırlaştırılmış müebbet hapis yaptık' derken kadın cinayetlerinde uygulanan indirimler kadına şiddetin boyutlarını artırıyor.

Bizi kim öldürüyor?

Zorbalığın yüceltilmesi ve adalet mefhumunun yerle yeksan edilmesi ile semiren bu şiddet sarmalı herkesin hayatını küçücük bir sebeple ‘harcanabilir’ hale getiriyor, değersizleştiriyor.

Star Kadın Derneği: Her Gün Aynı Yas Duygusuna Uyanıyoruz!

Van’da 18 günde 16 kadının yaşam hakkı elinden alındı. Artan kadın cinayetlerine karşı Star Kadın Derneği basın açıklaması yaptı.

CEDAW Komitesi 82. Oturumunda Türkiye: Bakan Yanık pembe tablo çizdi, kadın örgütleri gerçekleri ortaya serdi

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından gerçekleşen en önemli uluslararası tartışma mecrası olan CEDAW’da neler öne çıktı? Bakan Yanık ne dedi, gölge raporlar ne gösterdi?

Özel suçlar, genel sonuçlar: Mezarlık dizisi

Her bölümde bir cinayet çözümlenirken; itibarlı kelli felli adamların kadın katili yüzlerinin ortaya çıkarılması da kadınların şiddete karşı başvurduğu mekanizmaların hantallığı da anlatılıyor.

Elazığ ve Şırnak’ta üst üste kadın cinayeti: Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve Yenigün Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Çağla Yolaşan’la son günlerde bölge illerinde yaşanan iki kadın cinayetini konuştuk.

Hepimiz Burada Değiliz: Hâlâ bir mücadele sürüyor o duvarda

Nadide Acar Karaca’nın ‘Hepimiz Burada Değiliz’ sergisi kadın cinayetlerine dikkat çekiyor. Sergide katledilen kadınlar portreleriyle adeta konuşuyor, yan yana mücadele etmeye devam ediyor...

Avukat Eylem Sarıoğlu: İstanbul Sözleşmesi şiddeti önlemek için çok önemli

Erciyes Üniversitesi KAÇAUM etkinliğinde konuşan Kayseri Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Avukat Eylem Sarıoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekti.

Kasım ayında 25 kadın cinayeti yaşandı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporuna göre kasım ayında 25 kadın cinayeti işlendi. 21 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Şiddetin sebepleri tekilleştiriliyor, cezasızlıkla şiddet ödüllendiriliyor

Artan şiddetin kadınlar üzerindeki etkilerini, şiddetin gerekçesi olarak ortaya canilik ve psikolojik hastalıkların konmasının sonuçlarını Psikiyatri Uzmanı Dr. Arzu Erkan Yüce değerlendiriyor.

Kadın cinayetlerine üzülmek sorumluluğun üzerini örtmeye yeter mi?

Şiddet artıyor, vahşileşiyor ve hayat büyük tehlikeler anlamına geliyor hepimiz için. O nedenle ülkeyi yönetenlerin üzülmek, üzüldüğünü tüm ülkeye göstermeye çalışmaktan başka yapması gerekenler var.

‘Başak gibi katledilmemek için kendisini kurtaran bizler cezalandırılacak mıyız?’

Adana’da kendine sistematik şiddet uygulayan eşlerini öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan ve Öznur Gülten Efeoğulları, Başak Cengiz için açıklama yaptı.