kadın cinayetleri

HDP’li Remziye Tosun kadın katliamlarını Meclise taşıdı

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, kadına dönük artarak devam eden cinsel saldırı, katliam, taciz ve şiddeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

Diyarbakır’da son üç haftada üç kadın cinayeti!

Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Gazal Bayram Koluman ve Roza Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya yaşanan cinayetlerin cezasızlık ve uygulanmayan yasalar sonucu gerçekleştiğini söyledi.

Annem için adalet herkes için adalet demektir

İşyerinde tartıştığı Zeynel Akbaş tarafından evinin önünde öldürülen Fatma Şengül’ün çocukları annelerini kaybettikten sonra yaşadıklarını, hissettiklerini ve şimdiki yaşamlarını yazdı.

GÜNÜN SORUSU: Kadın ölümlerine ilişkin neden etkin çalışma yürütmediniz?

HDP’li Meral Danış Beştaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a, ‘Kadın ölümlerine ilişkin neden etkin çalışma yürütmediniz?’ diye sordu.

Adliye koridorlarında kaybolan kadın ve çocukların sesi...

Gün boyu sadece bir duruşma salonunda görülen davaların yarıya yakını çocuğun cinsel istismarı ve kadına yönelik cinsel saldırı suçlarından görülüyor.

HDP’li Taşdemir, nisan ayında öldürülen kadınların akıbetini sordu

HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Aile Bakanı Selçuk'un yanıtlaması istemiyle nisan ayında öldürülen kadınların akıbetini sordu.

Nisan ayında 36 kadın öldürüldü!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2019 yılı Nisan ayı raporunda 36 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Bir dayanışma sergisi: Kadınlar Yaşasın Diye

Yaşamın her alanında şiddete, cinsel istismara, baskıya maruz kalmış kadınların hikayelerinin anlatıldığı ‘Kadınlar Yaşasın Diye’ dayanışma sergisi yarın açılıyor.

Züleyha Gülüm, kadın cinayetlerine ilişkin meclis araştırması istedi

Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetteki artışa dikkat çeken HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Meclis araştırma istedi.

GÜNÜN KISASI: Kadın dayanışması yaşatır

“Tüm kadınlar el ele verirse kadın cinayetleri önlenebilir. Kadın dayanışması yaşatır” diyerek kadın cinayetlerine karşı dayanışmayı öne çıkaran FilmMor’un bu kısa filmini izlediniz mi?

GÜNÜN SERGİSİ: Bu sergi kadın cinayetlerine dikkat çekiyor

Sanatçı Aslı Aydemir, açtığı sergi ile kadına şiddeti unutturmamayı ve alışılmasına izin vermemeyi amaçlıyor.

GÜNÜN RAKAMI: Kasım ayında 31 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 yılı kasım ayında 31 kadının öldürüldüğünü açıkladı.

Şule Çet’in raporu belirsizliklerle dolu!

Şule Çet’in ölümüne ilişkin soruşturmada, beklenen Adli Tıp Kurumu raporu dosyaya girdi. Rapor sonucunda öne sürülen veriler belirsizlik içeriyor.

Öldürülen kadınlar anısına yaptırılan dijital anıt söküldü

İstanbul Beşiktaş’ta erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden kadınlar anısına yaptırılan dijital anıt İBB ekiplerince söküldü.

Şule Çet’in tırnaklarında şüphelilere ait dokulara rastlandı...

Bir plazanın 20. katından şüpheli şekide düşerek hayatını kaybeden Şule Çet’in tırnakların iki erkek dokusuna rastlandı. Dokulardan biri ‘o an odada değildim’ diyen Berk Akand’a ait!

Kendisinde ayrılmak isteyen eşini 9 yerinden bıçaklayan erkek tahliye edildi!

Adana’da kendisinden ayrılmak isteyen eşini 9 yerinden bıçaklayan Serkan Taciroğlu tahliye edildi. Yaralanan eşi Dilek Gülener karara isyan etti.

Bu af kadınları vurur!

MHP’nin af teklifine göre kadın cinayetlerinde ‘taksirle öldürme’ suçu af kapsamında olacak. ‘Bu kapsamın kadınlar için karşılığı ne olacak’ hukukçular yanıtlıyor.

Bireysel silahlanmada kadınlar namlunun ucunda!

Bireysel silahlanma Türkiye’de kontrolsüz biçimde artış gösterirken bu durum kadın cinayetlerini de yakından ilgilendiriyor. Kadın cinayetlerinin birçoğu kolayca edinilen silahlarla gerçekleşiyor.

Uzaklaştırma kararı yine kağıt üstünde!

Bir kadın daha göz göre göre katledildi! Uzaklaştırma kararına rağmen Elif Parlakyıldız, kocası tarafından öldürüldü.

GÜNÜN RAKAMI: Ağustos ayında 41 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı rapora göre, Ağustos ayında kadın cinayetlerinde artış yaşandı, 41 kadın erkekler tarafından öldürüldü.