kadın cinayetleri

HDP'li Oya Ersoy: Faillere koruma kalkanı, kadınlara topyekûn saldırı!

HDP’li Oya Ersoy, yayımladığı raporla kadın cinayetlerine dikkat çekerken, cezasızlık politikasıyla yargı ve iktidarın faillere kalkan olduğunu belirtti.

Malatya Demokratik Kadın Platformu: Kadın cinayetlerine sessiz kalmayacağız

Malatya Demokratik Kadın Platformu,üst üste yaşanan kadın cinayetlerine karşı tepki göstermek amacıyla Merkez Postane önünde basın açıklaması düzenledi.

İTÜ’lü öğrenciler: Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemiz sürecek

Okulumuzdaki kulüplere, topluluklara ve öğrencilere çağrımızdır. Kadın ve LGBTİ+ haklarına yönelik saldırıların son bulması için mücadelemizi sürdürerek bu hareketi hep birlikte büyüteceğiz.

Mardin: Kadın katilleri en ağır cezayı alsın

TMMOB Mardin İl Koordinasyon Kurulu ve Şahmaran Kadın Platformu yaptığı açıklamayla, kadın katillerinin en ağır cezayı almasını ve İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe koyulmasını istedi.

Ankara’da katledilen Azra ve Emine için yapılan eyleme polis saldırısı

Ankara’da katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için eylem yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı, 11 kadın darbedilerek gözaltına alındı.

Mayıs ayında Bianet’e göre 18, KCDP’ye göre 17 kadın öldürüldü

Bianet’in basına yansıyan haberlerden derlediği verilere göre erkekler mayıs ayında en az 18 kadını öldürdü. KCDP raporunda ise ‘17 kadın erkekler tarafından öldürüldü’ dendi.

Nisan ayında katledilen 16 kadının 14'ü yakınları tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun raporuna göre nisan ayında 16 kadın katledildi, 14 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

İsveç’te 3 haftada 5 kadın katledildi, cinayetlere tepki büyüyor

İsveç’te son 3 hafta içinde 5 kadının eşi veya yakınları tarafından katledilmesi büyük tepkilere yol açtı.

Rosa Kadın Derneği: İçişleri Bakanlığının ölüm verileri gerçeği yansıtmıyor

İçişleri Bakanlığının son 15 yılda yaşanan “kasten öldürme” olaylarına dair verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Rosa Kadın Derneği, "Nasıl bir çalışmanın yürütüldüğü belirsiz" dedi.

Londra’da polisin öldürdüğü Sarah Everard için sokaklara çıkan kadınlara polis saldırdı

Bir polis memuru tarafından kaçırılıp katledilen Sarah Everard için İngiltere'nin dört bir yanında binlerce kadın sokağa çıktı. Londra'daki eylemde polis saldırısı yaşandı, 4 kadın gözaltına alındı.

İsviçre tarihinin karanlık sayfası cadıların yakılması ve günümüze yansımaları

Avrupa'da kadınlar artık meydanlarda, diğer kadınlara ibret olsun, başkaldırıya yeltenmesinler diye yakılmıyor. Ancak yetersiz yasalar ve keyfi uygulamalar, kadınların canını almaya devam ediyor.

EMEP’li kadınlardan AKP Kayseri vekili Hülya Atçi Nergis’e tepkİ

AKP’li Kayseri vekili Hülya Atçı Nergis’in ‘erkekler kadınlardan daha çok ölüyor’ sözlerine Emek Partili kadınlardan yanıt: ‘Yapılan açıklama cinayetleri meşrulaştırmaktır!’

İskenderun Kadın Platformu: 8 Mart’a giderken haklarımıza sahip çıkacağız

İskenderun Kadın Platformu katledilen kadınlar için açıklama yaptı. Platform üyesi kadınlar, ‘ 8 Mart’a giderken haklarımız için mücadelemiz devam edecek’ dedi.

Ayşe Tuba Arslan davası ve önlenmeyen kadın cinayetleri

Ayşe Tuba Arslan davasını ve önlenmeyen kadın cinayetlerini Demokrasi İçin Hukukçulardan Avukat Heval Yıldız Karasu ile konuştuk.

Erkekler 2021’in ilk ayında 22 kadını ve 1 çocuğu öldürdü

Bianet’in Erkek Şiddeti Çetelesine göre 2021’in Ocak ayında 22 kadın ve 1 çocuk erkekler tarafından öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin Meclis’te gündem edilmesi talebi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesinde Meclis’in görev alması için yaptığı genel görüşme talebi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

EŞİK’ten Meclis’e: Kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın

TBMM İzleme Grubu raporunu yayınlayan EŞİK Meclis’in cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldığı vurgulayarak, ‘Derhal özel bir oturum düzenleyin; kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın!’ dedi.

Bakanlığın kadına yönelik suçlara ilişkin verileri ne kadar gerçekçi?

Adalet Hizmetlerinde 2020 yılı verileri kadına yönelik suçlara karşı devletin etkin korumasının arttığını ve kadın cinayetlerinin azaldığını söylüyor. Peki Bakanlık verileri ne kadar gerçekçi?

2020’de 300 kadın erkekler tarafından öldürüldü 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun 2020 yılı raporuna göre, 300 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Kadın Savunması üyesi Buse Üçer serbest bırakıldı

Ankara’da dün gözaltına alınan Kadın Savunma üyesi Buse Üçer serbest bırakıldı.