Şengül Karaca için adalet!
Geçtiğimiz mayıs ayında sevgilisi tarafından apartmanın 3. katından atılarak öldürülen Şengül Karaca için kadınlar adliye önünde adalet istedi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında sevgilisi Hasan Aydın tarafından apartmanın 3. katından atılarak öldürülen öğretmen Şengül Karaca cinayeti Çağlayan Adliyesinde görülüyor. Duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen kadınlar, “Şengül Karaca için erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz” dedi.
KESK İstanbul Şubeler Platformu’nun çağrı yaptığı eylemde kadınlar, “Tecavüz, istismar her yerde. Memleket karakol oldu. Kadın kazanımları geliştirmek yerine gasp etmek istiyorlar. İktidar cinayetleri destekliyor. Şengül şahsında tüm katledilen kadınların takipçisiyiz. Kadın mücadelesi ülkeyi özgürleştirip güzelleştirecek” dedi.

‘DAVA BİZİM DAVAMIZ’
adliye önünde açıklama yapan Eğitim Sen 3 No’lu Şube Kadın Sekreteri Ayşe Panuş “Biz kadınlar ‘bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun’ derken biliyoruz ki erkek şiddeti kolaylıkla son bulmayacak, ama biz erkek şiddetinin son bulması için okulda, evde ve sokakta bağırmaya devam edeceğiz. Erkek şiddetinin son bulmaması erkek devlet ve devleti yöneten iktidarla çok yakından ilişkili, çünkü devletin camisinde imamlık yapan birisi ‘kızlar’ın pantolon giymesinin, kaşlarını aldırmasının, üniversiteye gitmesinin günah olduğunu söylüyor.
Şengül’ün erkek şiddeti tarafından yanımızdan alınması bu nedenle tesadüf değildir. Biz kadınlar bunun farkındayız bu nedenle bu dava bizim davamız! Bu nedenle erkek şiddetini ve onun taşıyıcılarını takip etmeye, öldürülen kadınlar için adalet aramaya devam edeceğiz” dedi.
Açıklamanın ardından kadınlar davayı takip etmek için adliyeye girdi.

İlgili haberler
Arkadaşları Şengül Öğretmen'e veda etti

Bir kadın daha katledildi... Şengül öğretmen, erkek arkadaşından şiddet görüyordu ve camdan itilerek...

Öldürülen Şengül öğretmen için kadınlar eylemde

Şengül Karaca 4 Mayıs 2017 tarihinde yaşadığı evin penceresinden çığlıklarla aşağıya atıldı. Kamu em...

Kadın cinayetlerinde değişen bir şeyler var

Yaşı, mesleği, eğitimi ne olursa olsun aynı şiddetin hedefi haline geliyor kadınlar. Gerekçeler gaze...