KESK üyeleri, istismarcı öğretmenin yeni atandığı okulun önünde eylem yaptı
KESK İstanbul Kadın Meclisi üyeleri Şırnak’ta 30’u aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunan ve İstanbul’a atanan Burak E.’nin görevden alınması için okul önünde bir araya geldi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Kadın Meclisi, Şırnak’ta 30’u aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunan Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Burak E.’nin ‘güvenlik’ gerekçesiyle atandığı Sultangazi İlçesi Orhangazi Ortaokulu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “İstismarcıyı koruma, çocuklarımızdan uzak tut” pankartı açan KESK üyesi kadınlar, “Çocuğu koru istismarcıyı değil”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganı attı. KESK’li kadınlar, Burak E.’nin, bir an önce görevden alınması gerektiğini belirterek, “Dava sonuçlanıncaya kadar herhangi bir okulda görev verilmemelidir” dedi.

KESK Kadın Meclisi adına basın açıklamasını Eğitim Sen 4 No’lu Şube üyesi Şenay Garip okudu.

‘İSTİSMAR VAKALARI SON ON YILDA 3 KAT ARTTI’

Garip, Türkiye’deki veriler çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının son on yılda 3 kat arttığını ve bu artışlar tesadüf olmadığına dikkat çekti. Okullarda erkek öğretmenlerin uyguladığı cinsel istismar durumlarında okulun çok hızlı bir şekilde savcılığa bildirimde bulunmak zorunda olduğunu ve öğretmenin soruşturma süresince açığa alınması gerektiğini vurgulayan Garip, “Çocuğun beyanı esas alınarak gerek adli, gerekse idari soruşturmalar çocuğun yüksek yararını gözeterek yapılmalı ve sucu işleyen öğretmen tutuklanmalı ve bir daha hiçbir eğitim kurumunda çalışmasına izin verilmemelidir. Ancak süreç çocuğun yüksek yararını gözeten bir yerden değil tam da cinsel istismarı uygulayan suçlu olan öğretmeni koruyan kollayan bir yerden işlemeye başlıyor” dedi.

‘30’U AŞKIN ÖĞRENCİYE İSTİSMARDA BULUNDU’

Şırnak Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Burak E.’nin 30’u aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunduğunu hatırlatan Garip , bu dönem herhangi bir tedbir alınmadığını 13 gün boyunca söz konusu öğretmenin okula gelip mağdurlar ile aynı ortamda bulunduğuna dikkat çekti. Olayın kamuoyuna yansımasıyla söz konusu öğretmenin kaymakamlık tarafından açığa alındığını söyleyen Garip, “20 Mayıs günü Bakanlık Müfettişleri okula ulaşarak resmi tahkikatı başlıyor. Süreç boyunca Savcılıkta 18 adet şikâyet dilekçesi oluşuyor. Pek çok öğrenci ise sadece sözlü ifade vereceğini savcılığa gidemeyeceğini rehberlik servisi ve idareye bildiriyor ancak Bakanlık Müfettişlerinde 40’ın üstünde tacize uğradığını beyan eden ifade oluşuyor. Olay açığa çıkmadan önce bazı öğrencilerin başka bir öğretmenlerine konuyu anlattıkları, bu öğretmenin ise konuyu kapatmak için öğrenciler üzerinde baskı oluşturduğu iddia ediliyor. Bu iddialarla ilgili yazışmalarda gösterilmesine rağmen bu öğretmenle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmıyor” diye konuştu.

‘İSTİSMARCI HÂLÂ ÖĞRETMENLİĞE DEVAM ETMEKTE’

Savcılığın, dosya üzerinde gizlilik kararı aldığına dikkat çeken Garip, “Basına yansıyan bilgilere göre teftiş kurulu ihraç talebini vermiş fakat bürokratik kanallarla hafifletilmiş ve kademe durdurma cezasına dönüştürülüyor. Sonrasında önce Şanlıurfa’ya görevlendirilmiştir. Şanlıurfa’da haberin duyulması ile kampanya düzenleniyor ve bu kişinin o ile gönderilmesi engelleniyor. Bu konu da basına yansımıştır. Bunun üzerine İstanbul iline görevlendiriliyor ve maalesef 1 yıldır gizlilik kararı olması sebebiyle ulaşamadığımız okul bilgisine bir velinin sendikamıza ulaşarak kişinin okullarında olduğunu ve çocuklarla ilgili kaygılarını ifade etmesi üzerine, onca yaşananlara rağmen önünde olduğumuz Orhangazi Ortaokulunda “öğretmenliğe” devam etmekte olduğunu öğrendik” ifadelerini kullandı.

‘BURAK E.’Yİ ÇOCUKLARIMIZDAN VE OKULLARIMIZDAN UZAK TUTUN’

Orhangazi Ortaokulunda Burak E.’nin öğretmenliğe devam ettiğini söyleyen Garip, “Geçtiğimiz hafta ilk duruşma görüldü ve iddianamede basit taciz ifadesi sistematik taciz olarak düzenlenmesi kararıyla ertelendi. Ancak hala görevden alınıp alınmamasına dair değerlendirme sonraki duruşmalara bırakıldı. Çocuklara sistematik taciz suçu ile yargılanan Burak Ercan’ın görevde olmasını, pandemi sebebiyle uzaktan internet ortamında da olsa çocuklarla iletişim halinde olmasını kabul etmiyoruz. Burak E.’yi çocuklarımızdan ve okullarımızdan uzak tutun. Bir an önce görevden alınmalı, dava sonuçlanıncaya kadar herhangi bir okulda görev verilmemelidir” dedi.

‘CİNSEL İSTİSMARIN AFFI OLMAZ’

Son olarak Garip şunları aktardı: “Bu yaşananlar Milli Eğitim Bakanlığının, cinsel istismar suçlarını işleyen öğretmenleri nasıl korunduğunu açıkça gösteriyor. Cinsel istismarı önlemek mümkündür. En önce cinsel istismarda bulunanlara yönelik af tartışması bir an önce bitmeli ve geri çekilmelidir. Cinsel istismarın affı olmaz.”

TALEPLER
KESK’li kadınlar taleplerini şu şekilde sıraladı:
■ Tüm öğrencilere cinsel istismar durumunda nasıl bir yol izleyebilecekleri, cinsel istismar ve ihmale karşı koruyucu önlemlerin ders olarak anlatılmasını,
■ Cinsel istismar iddiası ile soruşturma başladığında tedbir olarak fail, eğitim öğretim kurumlarında çalışıyor ise derhal görevden uzaklaştırılmalıdır.
■ Mahkemeler cinsel istismar suçunu işleyenden yana taraf olmuştur. Mahkemeler istismarcıları değil çocuğun yanında yer almalıdır. Erkek adalet değil gerçek adalet.
■ Eğitim yerleri çocukların kendilerini güvende hissettikleri yerler haline getirilmediler.


İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Cinsel istismarla mücadelede ebevey...

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinin hazırladığı cinsel istismarla mücadelede ebeveyn olarak yapabile...

Amcasının istismarına maruz kalan çocuk: Tehdit ed...

Mardin’de amcası Osman Ç.’nin cinsel istismarına maruz kalan çocuk tehdit edildiğini söyleyerek adal...

Biz sesimizi çıkarmadıkça çocuklar istismara uğram...

Bugün lise öğrencisi olan D.E’yi istismar eden S.E. 3. duruşmada sabit ikametgah gerekçesiyle serbes...