Iraklı Sally’nin annesi: Kızım sen öldürdün; cesedi yok, mezarı yok
Geçtiğimiz eylül ayından evinden çıktıktan sonra bir daha kendinden haber alınamayan, cansız bedenine de ulaşılamayan Sally Al-Abboo’u öldüren Amjed Mohsin Mohammed’in yargılanmasına başlandı.

Eskişehir’de Iraklı 20 yaşındaki Iraklı Sally Ali Challab Al-Abbood’u evinde öldürüp cesedini parçalayarak, çöp konteynerlerına atan, hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen Amjed Mohsin Mohammed ilk kez hakim karşısında çıktı. Sally’nin annesi Leyla Naim sanığa “Kızım parça parça. Cesedi yok, mezarı yok. Onu sen öldürdün” diyerek bağırdı.

DHA’dan Engin Özmen’in haberine göre Irak ordusunda binbaşı olarak görev yaparken 2013 yılında bomba patlamasıyla yüzünden yaralanıp, emekli olan Ali Challab Al-Abbood (60), 4 yıl sonra iki kızı ve emekli öğretmen eşi Leyla Naim Al-Abbood (58) ile birlikte Türkiye’ye gelerek Eskişehir’e yerleşti. Çiftin kızlarında Sally Ali Challab Al-Abbood, geçen yıl 2 Eylül’de “Kahve içmeye çıkıyorum” diyerek evden ayrıldı ve bir daha haber alınamadı. Ailesinin başvurusuyla İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesince özel ekip kuruldu. 10 bin saat güvenlik ve MOBESE kamerası kaydını inceleyen ekipler, Al-Abbood’un en son arkadaşı, aynı ülke vatandaşı Amjed Mohsin Mohammed ile görüştüğünü ve Yenibağlar Mahallesi’ndeki evine gittiğini belirledi. Güvenlik kameralarında Amjed Mohsin Mohammed ve Sally’nin eve girdiği ancak bir daha çıkmadığı tespit edildi. Ayrıca Mohammed’in evinden elinde ve sırt çantasında poşetlerle defalarca dışarı çıkıp, mahalledeki farklı konteynerlere çöp attığı belirlendi.

YURT DIŞINA KAÇARKEN YAKALANDI

Sanık Amjed Mohsin Mohammed, Kırklareli üzerinden yasa dışı yollarla Bulgaristan’a kaçmaya çalışırken yakalandı. Eskişehir’e getirilen Mohammed, ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan tutuklandı. Soruşturma kapsamında Mohammed’e yardım ettikleri tespit edilen kardeşi Asaad Mohsin Mohammed, onun arkadaşı Ammeer Muttashar Mahmood ve Sarhan Shihab Ahmed de tutuklanarak cezaevine konuldu. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Amjed Mohsin Mohammed hakkında ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Sanık Mohammed’e yardım ettikleri tespit edilen tutuklu sanıklar Asaad Mohsin Mohammed, onun arkadaşı Ammeer Muttashar Mahmood ile Sarhan Shihab Ahmed ve Hasan Ali Assi hakkında ise ‘suçluyu kayırma’ iddiasıyla 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

EVDE SALLY’NİN KAN İZLERİ BULUNDU

İddianamede öldürüldüğü düşünülen ancak cesedi bulunamayan Sally’nin kan izlerinin sanık Amjed Mohsin Mohammed’in evindeki 2 bıçakta, yatak odasındaki halı üzerinde, oturma odasındaki gardırop üzerindeki testerede ve evdeki tornavida, pense ve çekiçte tespit edildiği bilgisi yer aldı. 

Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya tutuklu sanık Amjed Mohsin Mohammed ile tutuksuz sanıklar Asaad Mohsin Mohammed, Ammeer Muttashar Mahmood ve Sarhan Shihab Ahmed katıldı. Sally’nin annesi Leyla Naim Al-Abbood, babası Ali Challab ve kız kardeşi Tabarek Ali Challab Al-Abbood de ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu. Tutuksuz sanık Hasan Ali Assi ise duruşmaya gelmedi.

Mahkemede tutuklu sanık Amjed Mohsin Mohammed’in salona getirildiğini gören Sally’nin annesi Leyla Naim, gözyaşlarına boğularak, “Kızım parça parça. Cesedi yok, mezarı yok. Onu sen öldürdün” diyerek bağırdı. 

Fotoğraf: DHA

‘ETLERİ PARÇALAMAK İÇİN TESTERE ALDIM’

Kimlik tespitinin ardından mahkemede ilk savunmasını yapan Amjed Mohsin Mohammed, Sally’nin arkadaşı olduğunu ve yaşadığını öne sürdü.

Sanık Mohammed ifadesinde, “Kaybolduğu gün buluşup, benim evime gittik. 2 aylığına Malezya’ya gidecektim. Bu nedenle evimdeki eşyalarımı topluyordum. Sally de evi toplamaya yardım etti. Daha sonra bana yardım etmek için evdeki 8 kilo kurban etini parçalamaya çalıştı. Evdeki malzemelerle eti parçalayamayınca, benden etleri parçalayacak bir şey getirmemi istedi. Ben de evden çıkıp, bir dükkandan baltayı eve getirip, Sally’e verdim. Sally, baltanın sapının oynadığını ve tehlikeli olduğunu söyledi. Ben de baltayı aldığım dükkana iade ettim. Yerine de etleri parçalamak için testere aldım. Sally testereyi görünce gülerek, onunla et kesilemeyeceğini söyledi. Vazgeçip etleri dolaba koyduk. Daha sonra beraber yemek yapıp, yedik. Ardından kedi ve köpeklere mama dağıtmak için evden çıktım. Çöp kutularının yanlarına yemek bıraktım. Eve döndükten sonra Sally arkadaşıyla buluşacağını söyleyip evden çıktı. Kimle buluştuğunu bilmiyorum. Gece telefonla aradım ama kendisine ulaşamadım. Sally benim arkadaşım, onu öldürdüğüm doğru değil. O yaşıyor” dedi.

‘KIZIM EVLİLİK TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİ’

Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanık Iraklı Amjed Mohsin Mohammed’in ardından tutuksuz yargılanan Asaad Mohsin Mohammed, Ammeer Muttashar Mahmood ve Sarhan Shihab Ahmed’in ifadesini aldı. Sanık Mohammed’in yurt dışına kaçışında yardım eden sanıklar, suçlamayı kabul etmedi. Daha sonra Sally’nin ailesi söz aldı. Anne Leyla Naim, sanık Mohammed’in kızına kaybolmadan 1 ay önce evlilik teklif ettiğini söyleyerek, “Sanıkları tanımıyorum. Kızım kaybolmadan 1 ay önce sanık Amjed Mohsin Mohammed’in kendisine evlilik teklifi ettiğini ancak bu teklifi kabul etmediğini söyledi. Benim 2 kızım var. Onlara gözüm gibi bakıyordum. Sally’nin evden kaçmasını gerektirecek bir durum yoktu. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi.

Sally’nin kız kardeşi Tabarek Ali Challab Al-Abbood da evlilik teklifinden haberi olduğunu ve ablasının kabul etmediğini belirterek, “Sanık Amjed Mohsin Mohammed ablamla arkadaştı. Sanık ablama evlenme teklif etmiş ancak bunu ablam kabul etmemiş. Bana sadece arkadaş olduklarını anlattı. Olay günü Sally, Amjed ile buluşacağını söyledi. Ben de ‘1 aydır görüşmüyorsunuz neden buluşacaksınız’ diye sordum. Amjed’in görüşmek için ısrar edip ‘Çok önemli bir şey söyleyeceğim’ dediğini anlattı” diye konuştu. 

TUTUKLULUĞU DEVAM EDECEK

1’inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, ifadelerin ardından sanık Amjed Mohsin Mohammed’in kuvvetli suç şüphesi nedeniyle tutukluluk halinin devamına ve cep telefonunun detaylı olarak incelenmesine karar vererek, duruşmayı 1 Temmuz’a erteledi.

 Eskişehir’de 2 Eylül 2021 tarihinden evinden “Kahve içmeye çıkıyorum” diyerek ayrılan ve bir daha kendinden haber alınamayan Sally Ali Challab Al-Abboo ile ilgili yapılan kovuşturma sonrasında Amjed Mohsin Mohammed hakkında “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan dava açılmıştı. İlk duruşması bugün Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

ESKİŞEHİR DEMOKRATİK KADIN PLATFORMU: SALLY İÇİN ADALET
Duruşma öncesi Eskişehir Demokratik Kadın Platformu “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Platform adına açıklamayı gerçekleştiren Cemre Nur Şahin; “Yaşadığımız topraklarda her gün sistematik olarak öldürülüyor kadınlar. Daha ilk aylarında olduğumuz 2022 yılında en az 135 kadın katledildi. Yaşadığı topraklardan çıkıp ülkemize gelen ancak burada da erkek şiddetinden kaçamayan Sally bir göçmen, ötekinin ötekisi yani. Ayrımcılığın, nefretin, eşitsizliğin, yabancı düşmanlığının ayyuka çıktığı bir ortamda katledildi. Sally’nin kaybolmasının üstünden günler geçtikten sonra aramalara başlandı. “Mültecidir yurt dışına kaçmıştır” denilerek savsaklanan kovuşturma sonrasında cesedi bulunamayan Sally için yargılama sürecinde adalet istiyoruz” dedi.
Cezasızlık politikaları ile kadın cinayetlerinin önünün açıldığını, İstanbul Sözleşmesi gibi kazanımlara el konularak kadınların yaşam haklarının gasbedildiğini belirten Şahin, Sally ve tüm dünya kadınları için gerçek adalet istediklerini belirtti.
“Kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken, eşitsizlik ve şiddet bizzat devlet kurumları tarafından meşrulaştırılırken kadın cinayetleri yerine boşanmaları engellemeye kalkan, kadınların nafaka hakkına bile göz diken siyasi iktidarın eline de katledilen kadınların kanı bulaşmıştır. AKP iktidarı, kadınları şiddete uğrasalar bile ses çıkaramayacakları bir çaresizliğe mahkûm etmeye çalışmaktadır. Katiller, erkek egemen sisteme ve kadın düşmanlığına sırtını dayamakta, haksız tahrik ve iyi hal indirimleriyle ödül gibi cezalar almaktadır. Tüm bu kadın düşmanı politikalar artan şiddetin de sebebidir. Kadın katilleri, elini kolunu sallayarak, soğukkanlılıkla suç aletleri satın alıyorken yaşadığımız şehir bizim için güvenli değilken susmamızı isteyenler, meşru müdafaa hakkımızı kullandığımızda cezalar yağdıranlar bilsin ki; kadınların bizzat yaşam haklarına yapılan bu saldırıların sistematik olduğunu biliyoruz ve bu düzeni kabul etmiyoruz! Biz kadınlar erkek egemenliğinin, baskının, ayrımcılığın, şiddetin bütün biçimleri sonlanana ve ölen kız kardeşlerimiz için adalet yerini bulana kadar kimseye rahat vermiyoruz!” diyerek sözlerine devam eden Cemre Nur Şahin; Sally’i koruyamayan sistemin, sanığın iyi hal ve tahrik indirimi ile sırtını sıvazlamasına da izin vermeyeceklerini söyledi.
Son günlerde gündemi meşgul eden gençlik festivallerinin yasaklanması, kadınların giysileri nedeniyle hedef haline getirilmesi gibi konulara da değinen Şahin; “Yaşam şeklimize, dinlediğimiz müziğe, gideceğimiz festivale, giydiğimizi ya da giymediğimiz giysiye kadar karışan erkek egemen sistemin kölesi olmayacağız. Kadınları bir kalıba sokmaya çalışan bu sistem kadınlar buna karşı çıktıkça şiddetle başvuruyor, bunu biliyoruz. Haklarımıza, hayatlarımıza yönelen sistematik saldırılara karşı gücümüzü kadın dayanışmasından alıyoruz” dedi.
Ölü bedeni dahi bulunamayan Sally’nin sesi olmak için davasını takip ettiklerini belirten Cemre Nur Şahin sözlerini; “Sally için adalet istiyoruz. Bir kişi daha eksilmemek için mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Yan yana gelmeye, kadın dayanışmasını yükseltmeye devam edeceğiz!” diyerek tamamladı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Bugün Sally için buradayız!

66 gündür kayıp olan Sally hala bulunamadı. Eskişehirli kadınlar 'Sally nerede?' sormak ve kadınları...

Eskişehir’de katledilen Sally’nin davasında iddian...

Iraklı Sally'i katleden ve yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanın Amjed Mohsin Mohammed hakkında a...

Bir odaya sıkışan yaşamlar: Mülteci kadınlar ne ya...

Mülteci kadınlar Ekmek ve Gül'e mültecilere karşı körüklenen öfkenin, artan ırkçı söylemlerin yaşaml...