Gercüş’te ne oluyor?
Batman Gercüş'te aralarında uzman çavuş, polis ve korucuların da olduğu 27 erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı, iki kadını da fuhşa sürüklediği iddia edildi.

Batman'ın Gercüş ilçesinde 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddialarına ilişkin soruşturma genişletildi. Genişletilen soruşturmada, aralarında; uzman çavuş, polis ve korucuları da olan 27 erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ve 2 kadını fuhşa sürüklediği iddia ediliyor.

Jinnews’in haberine göre, 15 yaşındaki çocuğun karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede gebe olduğu ortaya çıkmış ve çocuğun şikayeti üzerine aynı köyden M.A. ve V.A. adlı iki erkek cinsel istismar suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. İddialar arasında çocuğu istismara maruz bırakanların 27 kişi olduğu ve aralarında  uzman çavuş, polis, korucuların da bulunduğu söylenmişti.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasına göreyse soruşturma kapsamında 1 kişi tutuklandı, şüpheli kamu görevlisinin ise tespit edilmediği ifade edildi.

'8 AYDIR BİRÇOK KİŞİ TARAFINDAN BİLİNİYORDU'

Jinnews'e konuşan yurttaşların ifadelerine göre bu durumun 8 aydır birçok kişi tarafından bilindiği iddia edildi. Yurttaşlar, bir tekstil atölyesinde çalışan çocuk ve iki kadını, tekstil atölyesinin servis şoförü olan E.T.’nin uzman çavuş ve polislerle tanıştırdığını iddia etti. Farklı uzman çavuş ve polislerin sıkça işyerine geldiği ve iş çıkışlarında, molalarda kadınları ve çocuğu iş yerinden alarak gittikleri de iddia edildi.

Konuya ilişkin konuşan yurttaşlar şu ifadeleri kullandı:

“Uzman çavuş var, bunun kafesi ve bakkalı tekstilin yanındadır, bitişiğidir. Yaklaşık bir yıldır açılmış. Uzman çavuşun kafesini M.A.G. işletiyor. Kafenin başında o duruyor. Olayın içinde polislerin de ismi geçiyor. Bir tane trafik polisi var, onun da kadınlara tacizde bulunduğunu duyduk. M.A.G.’nin ilçede bir okulun yanında büfesi vardı, o zaman da okuldan birçok çocuğu taciz ettiği duyulmuştu. Bu duyumdan sonra büfesini kapattı. Sonra da bu uzman çavuşun kafesinin başına geçti. Uzman çavuş, M.A.G., servis şoförü olan E.T. bir de bu tekstilin sahibi de işin içinde. Kadınları uzman çavuşlarla falan tanıştırıyorlar. Aracılık ediyorlar, paylarını alıyorlar. Gebe kalan 15 yaşındaki çocuk daha önce 2 defa gebe kalmış kıza bebeği düşürtmüşler. Bu üçüncü gebeliğidir. İlçede çok kişi biliyor bu durumu ama işin içinde uzman çavuşlar olunca konuşmaktan korkuyor herkes. Bizim bildiğimiz iki kadın ve bir çocuk var ama kesin daha çok kadın vardır fuhşa sürüklenen.”

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM: #GercüşteNeOluyor

Ortaya çıkan istismar iddiasının ardından sosyal medyada gündem olan olaya dair pek çok yurttaş “#GercüşteNeOluyor” tagiyle tepki gösterdi. 

Batman’da daha önce uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüze maruz bıraktığı ve ölüme sürüklediği İpek Er’i hatırlatan yurttaşlar, Musa Orhan’ın hala serbest olmasına tepki gösterirken, çocuk ve kadınlara yönelik bu gibi suçlarda faillerin cezasız bırakılmasının erkekleri cesaretlendirdiğini ifade etti.

BATMAN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI: 1 KİŞİ TUTUKLANDI

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturma hakkında açıklama yaptı. 1 kişinin tutuklandığı belirtilen açıklamada soruşturma kapsamında şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüphelinin tespit edilmediği ifade edildi.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığın açıklaması şöyle:

“Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan mağdur çocuk P.Ö’nün cinsel istismara maruz kalması olayı hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapılması uygun görülmüştür. Mağdur çocuk, 12.11.2020 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat ederek kendisine tecavüz edildiğini ve hamile kaldığını beyan etmiştir. Olay Gercüş ilçesi sınırlarında gerçekleştiğinden, soruşturma dosyası 17.11.2020 tarihinde Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir. Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığınca, mağdur ve şüphelinin iddiaları/beyanları doğrultusunda tüm deliller toplanmakta, titizlikle değerlendirilmektedir. Soruşturma kapsamında şüphelilerden M.A. 13.11.2020 tarihinde tutuklanmıştır. Soruşturmaya konu olay hakkında Gercüş Sulh Ceza Hâkimliğinin 18.11.2020 tarihli kararı ile gizlilik ve yayın yasağı kararı verilmiş olup, bazı medya kuruluşlarınca yayınlanan paylaşım ve iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir. Konu ile ilgili soruşturma süreci titizlikle devam ettiği hususları, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İlgili haberler
Musa Orhan'ın tutuklanması talebi reddedildi

Musa Orhan, İpek Er’e karşı ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın il...

Nitelikli cinsel saldırı sanığı Musa Orhan, Jandar...

İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan ancak 6 gün sonra tahliye edilen Musa O...

Musa Orhan’ı koruyan devlet kadınlara ne söylüyor?

‘Bugün Kürt illerinde kadına ve çocuklara yönelik baskı, şiddet ve istismarın bölgede uygulanan fiil...