Seçim 2023
Gel de yaşa: Asgari ücretli aile öğün başına 6.8 TL ayırabilecek!
4 kişilik bir aile geçindiren asgari ücretli öğün başına 6,8 lira, çocuk başına eğitim için 37 lira ayırabiliyor, kasım ayı fiyatları ile ancak 29 metrekarelik ev tutabiliyor.

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezinin (BİSAM) hazırladığı rapora göre, son yapılan asgari ücret artışı sonrası 4 kişilik bir aile geçindiren asgari ücretli öğün başına 6,8 lira, çocuk başına eğitim için 37 lira ayırabiliyor, kasım ayı fiyatları ile ancak 29 metrekarelik ev tutabiliyor.

Asgari ücretlinin çocuğunun eğitimi için ayırabileceği tutar ise her bir çocuk için 37, iki çocuğu için 74 lira.ASGARİ ÜCRETLİNİN KİRALAYABİLECEĞİ EV EN FAZLA 29 METREKARE

endeksa.com veri tabanı sonuçlarına göre Kasım 2022 tarihi itibari ile Türkiye genelinde ortalama kiralık evlerin metrekare fiyatı 58,6 lira. Asgari ücretlinin kira için ayırabileceği tutar ise sadece 1700 lira. Buna göre asgari ücretli kiraya çıkmak istediğinde ortalama kasım fiyatları ile ancak 29 metrekarelik bir daire tutabilir. Asgari ücretli İstanbul’da ise ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabilir.

Diğer “alternatif” ise sağlıksız, dar, kent olanaklarına uzak, deprem riski altındaki konutlarda yaşamak.

ULAŞIM BİLE LÜKS!

Asgari ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkanı yoksa işyerine ulaşımı bile büyük bir sorun.

İstanbul’da bir aylık abonman ücreti 602 lira. Asgari ücretlinin ailesi ve kendisi için ulaştırmaya ayırabildiği pay ise 761 lira. Yeni yılda ulaşıma gelecek herhangi bir artış, değil aile fertlerinin ulaşım masraflarını karşılamayı, asgari ücretlinin işe gidiş gelişini bile etkileyecek.

Fotoğraf: Damla Kırmızıtaş / Ekmek ve Gül 

İlgili haberler
Kadınlar 8500 liralık asgari ücrete ne dedi?| Yapı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamını 8 bin 500 olarak açıkladı....

Kadın işçilerin ‘Asgari ücret’ beklentileri: Kuru...

Asgari ücretli kadın işçiler, asgari ücretin insanca yaşanacak bir seviyeye yükseltilmesinin kadınla...

Asgari ücret memurun da derdi

‘Asgari ücret başlığını en fazla ilgilendiren belirleyici temel ihtiyaçlarımızı karşılama biçimimiz...