FİLMMOR: Kimin hangi filmi seyredeceğine, masa başında üç siyasetçi karar veremez
16’ncı Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Ermenistan-İran yapımı ‘Yeva’ isimli filmin yasaklanmasına Filmmor ‘Biz bu hassasiyetleri anlamıyoruz’ diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Valiliği tarafından Olağanüstü Hal (OHAL) koşulları gerekçe gösterilerek, Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenen 16’ıncı Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde bugün gösterilecek olan “Yeva” isimli filmin yasaklanmasına, düzenlenen basın toplantısı ile tepki gçsterildi. Toplantıda konuşan festivalin koordinatörü Melek Özman, izleyicilerden özür dileyerek başladığı konuşmasında, “Azerbeycan hükümetinin Karabağlar hassasiyetleri olduğu ve filmin gösterilmemesi için girişimleri oldu. Dışişleri Bakanlığını araya koydular ve film İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı” dedi.

Özman “Biz bu hassasiyetleri anlamıyoruz” diyerek, siyasetçi Numan Kurtulmuş’un “Eski günlerde değiliz. Masa başında kimse filmi yasaklayamaz” sözlerini hatırlattı. Özman “Burada bu film masa başında yasaklanmıştır. Biz bu filmi yayımlayamıyoruz. OHAL nedeni ile de tam ayrıntılı bilgi alamıyoruz” dedi.

Sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan ise filmin başına bunun geleceğini düşünmediklerini belirterek, hiçbir şekilde hiçbir halka hakaret ya da kötü söz söylemeyi hedeflemediklerini, hatta ayrımcılığa karşı olduklarını söyledi. Taşçıyan, “Bu filmi izlemeden yasaklama kararı aldıklarını düşünüyoruz” dedi.
Filmmor tarafından yapılan yazılı açıklamanın tamamı ise şöyle:

Kimin hangi filmi seyredeceğine masa başında oturup, üç siyasetçi karar veremez. Bu devirler çoktan geride kaldı.
Bu sözler Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’a ait. 10 gün önce sarf etti bu sözleri. Nedeni de Arap dünyasına yayın yapan uydu kanalları şirketi MBC Grubu’nun 1 Mart itibariyle Türk dizilerini yayından kaldırmasıydı. Ancak 16. Filmmor programında yer alan, İran Farabi Film Vakfı’ndan aldığımız, İran - Ermenistan ortak yapımı Yeva adlı film, tam da masa başında sayısını bilmediğimiz siyasetçiler tarafından Azerbaycan Devleti’nin talebiyle İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.
Kızıyla yurt dışına gitmek istediği için ölen kocasının ailesi tarafından kocasının ölümüne sebebiyet vermekle suçlanan bir kadının kaçışını konu alan filmin, sadece Karabağ’da geçtiği, Ermenistan ile Azerbaycan arasında savaşa yol açmış, ihtilaflı bir bölge olduğu için bu yasaklama kararının alındığını iki gündür yaptığımız haberleşmelerden öğrendik. Karar tarafımıza bugün (17 Mart Cumartesi) bir tebligatın gösterilmesi suretiyle tebliğ edildi ancak elden teslim edilmedi. Yazılı tebligat aldığımızda net gerekçeyi basın ve kamuoyuyla paylaşacağız.
Festival programında 17 Mart Cumartesi 17.00’da, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gösterilmesini planladığımız,Anahid Abad’ın yönettiği Yeva filmini bu tebligat nedeniyle gösteremediğimizi duyururuz.
Filmmor her tür ayrımcılığa ve nefret söylemine karşı bir festivaldir. Yeva, çocuğuyla özgür yaşamak isteyen bir kadının ataerkil toplumla mücadelesini anlatan bir filmdir. Filmin iddia edildiği gibi Azerbaycan Devleti yahut Azeri halkını incittiği kanaatinde değiliz. Bu yasaklama kararının filmi izlememiş yetkililer tarafından alındığı düşüncemizi de kamuoyuyla paylaşmak isteriz.
Filmi gösteremediğimiz için üzgünüz, “Kimin hangi filmi seyredeceğine masa başında oturup, üç siyasetçinin karar verdiği günlerin geride kalmasını” dileriz.
Filmmor Kadın Filmleri Festivali

İlgili haberler
Kadınların OHAL ile değişen hayatları

Çevremde eşleri tutuklanmış ya da işten atılmış onlarca kadın var. Elbette eşleri için de durum zor...

Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl: “Ne Söz Biter, Ne Yol, Ne de Düş” diyecek. 10 Mart’ta İ...

Filmmor’a sansür: ‘Yeva’ filminin gösterimi yasakl...

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde, ‘Yeva’ adlı bir kadın filminin g...