Esenyurt’ta veliler okul önünde istismara isyan etti
Esenyurt Belma Barut İlköğretim Okulu’nda yaşanan istismar olayı 3 gündür sonuçsuz kalınca, veliler okul önünde basın açıklaması yaparak, okul idaresini istifaya çağırdı.

İstanbul Esenyurt'ta bulunan Belma Barut İlköğretim Okulu'nda bir öğretmenin öğrenciye cinsel istismarda bulunması ve konuya dair bir sonuç alınmamasına ilişkin öğrenci velileri okul önünde basın açıklaması yaptı. “Esenyurt’ta istismara izin vermeyeceğiz. Susma haykır, istismara hayır!” pankartının açıldığı açıklamaya birçok veli katıldı. Açıklama öncesi polis ekipleri okul çevresinde geniş önemler aldı. Sık sık, “Müdür Halil Aktaş istifa” sloganlarının atıldığı açıklamayı veliler adına Gamze Toprak yaptı.

Üç gün önce istismarcıyı koruyan, istismarı aklamaya çalışanlara karşı Belma Barut İlkokulu’nun önüne geldiklerini söyleyen Toprak, istismarı teşhir etmek için toplandıklarını duyan okul idaresinin çocukların erkenden alınmasını sağlayarak, okul önüne polisleri yığarak, açıklamanın velilere ulaşmasını engellemeye çalıştığını söyledi.

‘İSTİSMARI SAKLAMAK İSTİYORLAR’
İstismar olayının saklanmak istendiğini vurgulayan Toprak, “Biliyoruz ki bunun sebebi halkın tepkisini azaltmak, basının takibini zorlaştırmak, faillerin yargılanıp yargılanmadığını, yargı sürecinin nasıl geçtiğini bilmemizi önlemek, yalnızca faillerin değil devletin sorumluluğu olduğu gerçeğinin üstünü örtmektir” dedi.

AYNI OKULDA DAHA ÖNCE DE İSTİSMAR VAKALARI OLMUŞ
Bugün tekrardan okulun önünde olduklarını belirten Toprak, bu istismar olayının okuldaki ilk olmadığını söyledi. Toprak, “İlk defa yaşanmadı, eğer susarsak sonuncusu da olmayacak. İstismarcı zihniyeti bulunduğumuz her alanda teşhir etmek en asli görevimizdir. Bu zihniyetin sorumluları; fetvalarla 9 yaşındaki çocuğun evlenebileceği algısı yaratan Diyanet İşleri'dir. Benzer vaazlar veren kuruluşları kapatmayanlardır, çocuk yaşta evliliklerin fiili olarak önünü açan ve müftülere nikah yetkisi veren yasalardır. Bunların yaşanmasının nedeni faillere iyi hal indirimleri veren yargıdır. Çocuklarımızı tecavüzcüleriyle evlendirmek için yasa çıkarmaya çalışanlardır, onlarca çocuğumuzun istismarına sahne olan tecavüzcü Ensar’ı aklamak için ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerdir. 115 çocuğun doğum yaptığını ortaya çıkaran sağlık emekçisini sürgün edenlerdir. Daha sayabilir, örnekleri çoğaltabiliriz” ifadelerini kullandı.

‘SORUMLUSU İSTİSMARI MEŞRULAŞTIRANLARDIR’
“İşte istismarı tacizi tecavüzü meşrulaştıranlar bunlardır” diyen Toprak, yaşananların “sosyal bir cinayet” olarak değerlendirdi. Toprak, “Bu cinayette çocukların akılları, ruhları, bedenleri ve gelecekleri katledilmektedir. Bu cinayetlerin faili ve sorumlusu da bütün bu olup bitenlere sessiz kalanlar, görmezden gelenler, bu yapıları denetlemeyenlerdir” dedi.

'MÜDÜR VE İDARE İSTİFA ETMELİ'
Esenyurt halkı olarak yaşananlardan endişe duyduklarını ifade eden Toprak, son olarak taleplerini şu şekilde açıkladı: “İhmal ve istismar olaylarında etkili soruşturma yapılmalı. İl ve ilçelerde bildirim mekanizmalarının oluşturulmalı. Çocuklar için erişimi kolay ihbar hattı oluşturulmalı. Yaşanan vakalara ilişkin veri tabanı, arşiv oluşturulmalı, kurumlar arası bir iletişim ağı kurulmalı. Çocuk İzlem Merkezleri yönetmeliği bir an önce çıkarılmalı. Çocuğun çok fazla travmatize olmaması için her ilde Çocuk İzlem Merkezi olmalı ve koşulları iyileştirilmeli. Çocuğun yüksek menfaatine aykırı olabilecek bilimsel alt yapısı olmayan ‘manevi rehberlik’ gibi oluşumlar engellenmeli. Medyada istismar ile ilgili bilgilendirici mesajlar verilmeli. Çocuğun korunabilmesi ve ikincil mağduriyetin giderilebilmesi için yetişkinlere özgü yapılan adliyelerden ayrılmalı, çocuk dostu adliyeler oluşturulmalı.

Acil ve ilk adım olarak, müdür Halil Aktaş ve idare derhal istifa etmelidir! Belma Barut İlkokulu yönetimi istismarı saklayarak istismara ortak olmuştur. Bulunduğumuz her alanda sesimizi en gür şekilde çıkaracağız Esenyurt'u karanlığınıza teslim etmeyeceğiz!”

Açıklamanın ardından veliler okul önünden ayrıldı.

Kaynak: MA

İlgili haberler
8 maddede çocuk istismarıyla ilgili doğru bildiğin...

Çocuk istismarı haberleri her geçen gün artıyor, ailelerin tedirginliği de öyle. Peki çocuk istismar...

GÜNÜN İLKİ: Okuma yazmayı öğrenen kadınlar ilk imz...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinde okuma yazma kursuna gelen ve okuma yazmayı öğrenen kadınla...

‘İstismarın affı olmaz’ diyen kadınlar çalmadık ka...

Ankara’da kadınlare kapı kapı dolaşarak çocuk istismarı faillerine af getirecek yasa tasarısını anla...