Diyarbakır’da kadın mücadelesine operasyon
Rosa Kadın Derneği Twitter hesabından yaptığı paylaşımla bu sabah evlere yapılan baskınlarla 8 Mart eylemlerine katılan 24 kadının gözaltına alındığını duyurdu.

Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında aralarında Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, görevden alınan Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin ve sendikacıların bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı. Dosyaya gizlilik ve avukatlara kısıtlama konulduğu için gözaltı gerekçeleri öğrenilemedi. Polislerin baskın yaptıkları evleri aramalar sırasında dağıttığı öğrenildi.

Rosa Kadın Derneği sosyal medya hesabı üzerinden gözaltıları şu sözlerle duyurdu: “Bu sabah evlerine yapılan baskınla, Dernek başkanımız Adalet Kaya, dernek yöneticilerimiz Fatma Gültekin ve Nevin Giresun hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Kadın düşmanı politikalarınıza boyun eğmeyeceğiz!!!”

GÖZALTINA ALINANLAR

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: “Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Rosa Kadın Derneği Yöneticisi Nevin Oyman, Rosa Kadın Derneği Üyesi Fatma Gültekin, TJA Üyesi Zekiye Güler, HDP Yenişehir ilçe Eş Başkanı Remziye Sızıcı, yerine kayyum atanan Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin, Diyarbakır SES Kadın Sekreteri Fatma Yıldızhan, TÜM BEL-SEN Eş Başkanı Nihal Yanık, Eğitim Sen 1 No’lu Eğitim Sekreteri Hatice Efe, BTS Kadın Sekreteri Bahar Uluğ, Sakine Karadeniz, Birsen Güneş.”

BU DURUMUN KENDİSİ TAMAMEN HUKUKSUZ

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi Üyesi Öykü Çakmak, gözaltına alınan kadınlara yönelik avukat kısıtlamasının keyfi bir uygulama olduğunu ifade ederek, yapılan gözaltılarla kadın mücadelesinin kriminalize edilmek istendiğini söyledi. Çakmak, “Hem avukat görüş kısıtlaması hem de dosyada gizlilik kararı var. Bu yüzden bilgi alamadık. Biz de bu kararlara itiraz ediyoruz. Tamamen keyfi bir şekilde yurttaşların avukata erişimlerinin engellendiği bir uygulamayla karşı karşıyayız. Bu durumun kendisi tamamen hukuksuz. Avukat görüş kısıtlamasını kaldırmaya çalışıyoruz. Bu kadınların çoğu kadına yönelik şiddet dosyalarında ve kadına yönelik şiddete karşı birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşlarımız, hepsi kadın hakları aktivisti. Hem kentte hem ülke genelinde kadınların sivil ve legal alanda yürüttüğü kadın çalışmalarının da kriminalize edilmeye çalışıldığını bir kez daha görüyoruz” dedi.

KADIN MÜCADELESİ BASTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Derya Yıldırım ise “Gözaltı gerekçesini bilmiyoruz, 25 Kasım’dan kaynaklı olduğu söyleniyor. Yine kadınların çalışma alanlarını kısıtlamak ya da kadınların hak mücadelesini engellemek amaçlı yapıldığını düşünüyoruz. Kadınlar aktif çalışıyor ve bunu bastırma çabası var. Bu tarz gözaltılarla hem hukuksuzluk yapılıyor hem de kadın mücadelesi bastırılmaya çalışılıyor. Kadınların savunuculuk yapması engelleniyor. Kadınların sesinin yükseltilmesi engelleniyor. Hak mücadelesinde ön planda olması engelleniyor. Gözaltı ve tutuklama gibi bu tarz operasyonlar kadın mücadelesini engelleyemez” dedi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
8 Mart 2022 | Kadınlar işyerinde, sokakta, meydand...

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü! Umudu ayakta tutmak için mücadele eden kadınların günü. Ülk...

İşyerlerinden direniş alanlarına: #8M2022

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde işyerlerinden direniş alanlarına kadınlar sömürüsüz, eşit insa...

Barolardan 8 Mart açıklamaları: Hukuksuzluğa tesli...

Denizli Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Bursa Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Mardin Barosu Kadın Ha...