Bir cinayetin anatomisi: Aile boyu şiddet, istismar ve karanlığa itilen çocuklar...
Babasını öldüren Ömer Ali Kuru'nun anlattıklarından kışkırtılmış erkekliğin, ikiyüzlü aile anlayışının, cezasızlığın, istismarcıyı kollamanın, çocukları cehenneme bile bile bırakmanın hikayesi çıktı..

33 yaşındaki Ömer Ali Kuru, 53 yaşındaki babası Şaban Kuru'yu öldürmüştü. Cinayetten açılan davada savunma yapan Ömer Ali Kuru, anlattıklarıyla aile boyu şiddetin, istismarın ve cezasızlığın, aile içinde kadınların ve çocukların ezilmesine yol veren ikiyüzlü ahlak anlayışının nelere mal olduğunu, hayatları nasıl kararttığını da apaçık ortaya seriyor. 

Ömer Ali Kuru, öldürdüğü babasının Antalya'da 25 yıl önce 5 yaşında olan kız kardeşine tecavüz ettiğini, annesine ve kendilerine sürekli şiddet uyguladığını ve  cinayete 8 yaşında karar verdiğini anlattı mahkemede.

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada yaptığı savunmasında; babasının 25 yıl önce 5 yaşındaki kız kardeşi K.K.'ye tecavüz ettiğini söyleyen Ömer Ali Kuru, “Kardeşim K.K., benden 3 yaş küçüktür. Babam küçüklüğümüzden beri beni, kardeşimi, annemi döverdi. Biz Allah korkusundan önce baba korkusunu öğrendik. Bizim hiç iyi günümüz geçmedi. Babam çalışmaz, sürekli annemden ne şekilde olursa olsun para getirmesini isterdi. 1993 yılında ben 8, kardeşim 5 yaşındayken Antalya merkezde küçük bir evde kalıyorduk. Babam annemle zorla ilişkiye giriyordu. Yine öyle bir günde babam bu kez annemden ters ilişki istedi. Annem kabul etmeyip odadan kaçtı. Babam da kız kardeşimle kaldığım odaya geldi.” Babasının o gün gözleri önünde kardeşine istismarda bulunduğunu söyleyen Kuru, “Ben tüm olanları gördüm. O andan itibaren babamı öldürmeye karar verdim ve yaşım ilerledikçe babamı öldürme fikri sürekli içimde gelişti" diyor. 

Annesinin dayanamayarak evi terk ettiğini anlatan Ömer Ali Kuru, anlattıklarıyla bir cinayetin anatomisini şöyle gözler önüne seriyor: 

Annem zaman zaman ilkokul öğretmenim aracılığıyla bize para gönderirdi. Babam bunu öğrenmiş ve annemi bulmuş. Babam anneme pişmanlığını dile getirerek onu eve çağırdı, ancak annem mahallemizi değiştirmek şartıyla döneceğini söyledi. Yaklaşık 1 yıl sorunsuz yaşadık. Ardından Şarampol semtine taşındık. 1994 yılında, benim köyde bulunduğum bir zamanda babam tekrar kardeşimi soymuş ve tecavüz etmeye kalkışmış. Bunu da annem görmüş. Bunun üzerine Ramazan amcam ile birlikte şikayete gitmişler. Babam yaklaşık 1 ay kadar tutuklu kaldı. Bunu ben sonradan öğrendim. Olay büyümesin diyerek, annemi şikayetten vazgeçirdiler." 

'BABAMI ÖLDÜRME FİKRİNİ İÇİMDE BÜYÜYORDU'
Annesinin bu olaydan sonra babasından ayrıldığını ve başkasıyla evlendiğini sözlerine ekleyen Ömer Ali Kuru, babasının da 1996 yılında cinayet işleyerek cezaevine girdiğini hatırlattı. Kardeşiyle birlikte babaanne ve dedesiyle birlikte kalmaya başladığını ifade eden Ömer Ali Kuru, yaşamak zorunda bırakıldıkları korkunç çocukluğu şöyle anlatıyor:

Babam 2001 yılında aftan yararlanarak cezaevinden çıktı ve bizimle kalmaya başladı. Dedem ve babaannem yazın köye gitti. Bir gece kardeşimin bağırma sesine uyandım. Babam bu kez kardeşime tecavüz ediyordu. Ben o zaman 16 yaşında olmama rağmen küçüklüğümden beri babamın verdiği korku nedeniyle sesimi çıkaramadım. Battaniyenin altında onları dinlemek zorunda kaldım. Kardeşimi ters ilişkiye de zorladı. Bunun olup olmadığını bilmiyorum. Babam dışarı çıkınca kardeşim kapıyı kapatıp, odada ne varsa kapının arkasına yağmaya başladı. Bana da 'Abi buradan kaçalım' dedi. Birlikte pencereden çıkıp Fatih Polis Merkezi'ne gitmeyi düşündük. Kardeşim önce annemin yanına gitmemizi istedi. Arkadaşımdan aldığım borç para ve motosikletiyle Serik'e, annemin yanına gittik. Anneme durumu anlattık. O da karakola gitmemizi söyledi. Ardından karakola gittik ve babam bu olay nedeniyle 6 yıl ceza aldı. Kardeşimi de yurda aldılar. Ancak bütün bu olaylar babamı öldürme fikrini içimde büyütüyordu. Bu süreçte alkole ve uyuşturucuya başladım. Uyuşturucu ortamında tanıştığım bir kadınla evlendim ve ondan çocuğum oldu. Biraz mutluluğu yakalayınca, öldürme fikri aklımdan çıkmaya başladı. Ancak uyuşturucu, eşimle olan ilişkimi olumsuz etkiledi ve resmi olarak olmasa da ayrıldık."


Babasının cezaevinden çıktığını öğrendiğinde yeniden öldürme fikrinin ortaya çıktığını aktaran Ömer Ali Kuru, savunmasını şöyle sürdürüyor:

Mevlüt amcam babamla görüşüp görüşmek istemediğimi sorduğunda ona bizden uzak durmasını söyledim. Uyuşturucuyu bırakmak için ilaçlarımla birlikte köye gidip kriz dönemini atlatmak istedim. Ancak köydeki eve gittiğimde babam da oradaydı. Bana sürekli kardeşime bir şey yapmadığını söylüyordu. O gece ilaçların da etkisiyle saat 03.00 civarında uyudum ve saat 15.00'te uyandım. Babam da elinde viskiyle eve geldi. Bu konuları tekrar açıp, konuşmaya çalıştı. Hatta kardeşimi de getirip, ondan da özür dileyeceğini söyleyince oradaki bıçakla vücuduna defalarca vurup öldürmek istedim. Fakat yapamadım. Ardından annemi aradım. Annem hemen orayı terk etmemi istedi. Ben de Antalya'ya döndüm. Birkaç gün sonra babam beni aradı. Tekrar köye dönmemi ve o konuları konuşmak istediğini tekrarladı. ”


Bu süreçten sonra babasının kendisine de zarar vereceğini düşünen ve öldürmeye kesin olarak karar verdiğini söyleyen Ömer Ali Kuru, babasını av tüfeğiyle öldürdü.

Yaşanan her şeyi bilen ve hiç ses çıkarmayan amcalar Mevlüt ve Ramazan Kuru ise Ömer Ali Kuru'nun yargılandığı davada "şikayetçi" pozisyonda. Üstelik, cinayeti tek başına işlediğini düşünmediğini, onu azmettirenler olduğunu, olayın planlı bir şekilde yapıldığını iddia ederek şikayetçi oldular. Mahkeme Ömer Ali Kuru'nun tutukluluğunun devamına karar verdi. Dava sürecek... 

Böyle bir cinayet anatomisi daha çıkarmıştık yakın zaman önce. Nuriye Demir idi o cinayette de "sanık" sandalyesine oturan. Nuriye Demir de savunmasında anlatmıştı yaşadıklarını; 19 yıldan bu yana kocasından şiddet gördüğünü, üzerine benzin dökülüp yakıldığını, ahırda kürekle dövüldüğünü, kendisine elektrik verildiğini ve başka erkeklerle ilişkiye girmeye zorlandığını... O hikayede de  sormuştuk: 
Asıl suçlu kim?

Kaynak: DHA

İlgili haberler
8 maddede çocuk istismarıyla ilgili doğru bildiğin...

Çocuk istismarı haberleri her geçen gün artıyor, ailelerin tedirginliği de öyle. Peki çocuk istismar...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuk istismarından haberdarsanız b...

Çocuk istismarından, ihmalinden kuşkulanıyor ya da bunu biliyorsanız istismarın durması ve çocuğun k...

GÜNÜN MESELESİ: İstismarcıları hadım etmek, idam e...

“Cezalar artırılsın, bu erkekler idam edilsin, hadım edilsin” gibi önerileri daha sık duymaya başlad...