Avcılar’da kadınlar: ‘Ölmek istemiyorum’ çığlıklarına kulaklarımızı tıkamayacağız!
Seda Kurt’un eşi tarafından öldürülmesi Avcılar’da protesto edildi. Emine Bulut’un ‘Ölmek istemiyorum’ sözünü hatırlatan kadınlar, ‘Hayatımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz’ dedi.

Avcılar’da kadınlar, eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Seda Kurt ve şiddete maruz kalan diğer tüm kadınlar için eylem yaptı.


Avcılar Kent Konseyi Kadın Meclisinin çağrısıyla Havuz Meydanı’nda toplanan yüzü aşkın kadın, Seda Kurt adlı kadının ayrıldığı eşi tarafından katledilmesini protesto etti. Eyleme Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Kadın Meclisi Başkanı Gülten Yarbasan, Avcılar’da yaşanan kadın cinayetinin arkasında kadın katillerine indirim uygulanması bulunduğunu vurguladı. Yarbasan, Türkiye’de her gün yeni kadın cinayeti işlendiğini, geçen ekim ayında erkekler tarafından 36 kadının öldürüldüğünü, bu yıl öldürülen kadın sayısının 351 olduğunu söyledi.

“HAYATIMIZDAN DA HAKLARIMIZDAN DA VAZGEÇMİYORUZ”
Yarbasan, “Bugün Seda Kurt’u konuşuyoruz. Peki ya Emine Bulut? Kızının gözü önünde kocası tarafından vahşide boğazı kesilerek öldürülen Emine’nin ‘Ölmek istemiyorum’ çığlığı hâlâ kulaklarımızda değil mi? Bu çığlıkları daha ne kadar duyacağız? Biz kadınlar bugün Seda ve kadın cinayetlerine kurban giden tüm kadınlarımız için haykırıyoruz. Susmayacağız. 'Ölmek istemiyorum' çığlıklarına kulaklarımızı tıkamayacak, yaşam hakkımızı savunacağız. Hayatın içindeyiz, özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz. İnsanca yaşam hakkımızı elimizden
alamayacaksınız. Hayatımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?
Avcılar'da Ercan A. adlı katil erkek, 4 Kasım'da, dini nikahlı eşi Seda Kurt’u çocuklarının gözü önünde bıçaklayarak öldürdü. Seda Kurt'un annesi Bedia Akar, kızının daha önce kadın sığınma evinde güvenlik görevlisi olduğunu belirterek, “Kızım, görev yaptığı dönemde kadına şiddeti önlemek isterken bir kişi tarafından bacağından bıçaklanmış, bacağına 12 dikiş atılmıştı. Şimdi şiddet kurbanı oldu” dedi.
İlgili haberler
Nafaka hakkına göz diken devlet bu tabloyu normall...

5 kadın, 5 farklı hikaye ama ortak bir nihayet... Boşanmak istedikleri kocalarının baskı ve şiddetin...

‘Organize işler’e karşı ‘organize direniş’: Olanak...

Bir yanda artan ve vahşileşen şiddet, kadınları yok etme üzerine kurulu organize işler, diğer yanda...

Sanki bu ülkenin gerçeği Güllüler değilmiş gibi...

Krizin derinleştirdiği eşitsizlik ve şiddeti, savaşın görünmezleştirdiği sorunlarımızı yaşadığımız h...