metal işçisi

Metal işçileriyle toplumlarda yolculuk-2| Kapitalizmin çarkları dönmeye başlayınca…

İstanbul’da metal işçisi kadınlarla, 'Nereden çıkmıştı bu eşitsizlik?' sorusuyla başlamıştı toplumlara yolculuğumuz. Gezimizin şimdiki durağı ise, içinde yaşadığımız kapitalist toplum.

Metal işçileriyle toplumlarda yolculuk-1| Sınıfların doğuşu, eşitsizliğin başlangıcı

“İnsanın bile özel mülkiyet olduğu dönemler çok eskilerde kalmış bugün konuştuğumuz kadarıyla. Ama bizim bugün yaşadıklarımızla çok benzer”

Çözüm belli, inanç zayıf ama vazgeçecek miyiz?

‘Ek zam talep ettik diye aylardır yönetim adeta ‘ava’ çıktı, bu iş kimin başının altından çıktı diye.’

‘Mücadele etmedikçe her şey daha kötüye gidiyor’

‘Fabrikadaki işçiler de boş zamanlarını borsada hisse kovalayarak geçirip en büyük güvencelerinden birinin ellerinden alındığının farkında olmadan borsadan para kazanmaya çalışıyor’

Metal işçisi kadınlar MESS’te var olmak istiyor: Başat talep, insanca yaşayacak ücret!

Binlerce metal işçisi kadını ilgilendiren MESS’te kadın işçilerin süt izninden, kreş hakkına, işyerinde şiddetle mücadeleden, ayrımcılığın son bulmasına kadar pek çok talebi ise görmezden geliniyor.

BMİS Kadın Komisyonu: Eşitsizliğin önünü açan Anayasa değişikliğine hayır!

Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla Meclis'e sunulan anayasa değişikliği teklifine ilişkin açıklama yaptı.

İki vardiya arası bir buluşma: ‘Amaann, iş zaten her türlü yorucu’

Metal işçisi kadınlar kırk yılda bir ancak yapabildikleri buluşmayı iki vardiya arasında yaptılar, asgari ücretten fabrikadaki limoncu başına konumuz bol...

Böyle hayat mı geçer?

Ülkenin en zenginlerinin tamamı bizim kadar vergi vermiyor. Üstelik onlara sık sık vergi afları geliyor, yeni yatırımlarla milyarlarca lira teşvik primi alıyorlar.

Gebze’den kadın işçiler: ‘Şiddete, yoksulluğa karşı birlikte adım atmamız gerekiyor’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne doğru Gebze'de konuştuğumuz metal ve petrokimya işçisi kadınlar, "Durup beklemek yerine, bir adım atmamız gerekiyor" dedi.

Çoğunluğu kadın olan fabrikada kadın sendika temsilcisi hiç olmadı

Metal işçisi bir kadın, Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikada kadın işçilerin çoğunlukta olduğunu, ancak bir kere bile kadın temsilcinin seçilmediğini söylüyor.

Asgari ücret yoksulluk sınırının altında olmamalı

Her malın fiyatı sürekli artıyor. Her molada sürekli bu artan fiyatlar konuşuluyor. İşçiler o yüzden asgari ücret rakamını önemsemiyor, bir alım gücü tartışması olarak artan fiyatlar konuşuluyor.

Yakın arkadaşımın bebeğine bir kıyafeti tek başıma alamadım!

Metal işçisi bir kadından yoksulluğun özeti: ‘Artık eşin dostun en mutlu günlerini görmeye çekinir olduk. Düğüne, ev ziyaretine, çocuk görmeye gitmek için bir sonraki maaşı bekliyoruz.’

Artık yeter demenin zamanı geldi

Biz yıllardır fazla mesailerle maaşın üzerine çıkar biraz da olsa cebimizde para biriktirirdik. Ancak öyle ki şimdi fazla mesailer de kesilmeye başladı. Aldığımız ücretin üstüne çıkamaz hale geldik.

25 yıldır işçi olan Gülsel’in inadı: Ben haklarını alan bir işçi olacağım

25 yıllık işçi Gülsel her sektörde çalışmış. Sendikalaşma deneyimi de yaşamış, baskının en ağırını da. Onu en çok verdiği emeğin değer görmemesi öfkelendiriyor. Tek amacı var; haklarıyla çalışmak!

Ford Otosan işçisi yazdı: Türk Metal’in TİS taslağında işte bunlar eksik!

‘Kadının k’sinin olmadığı bu taslak kabul edilemez’ diyen Ford Otosan’da çalışan kadın işçi, metal işçisi kadınlar olarak taslağın güncellenmesini istiyor ve kadın işçilerin taleplerini sıralıyor.

Bir sürü göz üstümüzde!

‘Utanmasalar fabrikaların soyunma odalarına ve tuvaletlere kamera koyacaklar. Kadın işçilerin üçü beşi bir araya gelince hemen sorguya çekilir gibi muamelelere maruz kalıyorlar.’

TİS sürecinde bize de ne istediğimizi sorun!

Kocaeli’den metal işçisi bir kadın, TİS taleplerine dair Ekmek ve Gül’e mektup yazdı: ‘Regl günlerinde ayda bir gün ücretli izin hakkımız olmalı. Çocuk parası artırılmalı...’

Yeni makineler alan patron işten atma listesi hazırladı

Gönüllü çıkışa zorlanan, baskı ve tehdide maruz kalan, ardından sendikalaşan ve tam ‘rahat ettik’ derken hayatlarına giren pandeminin yaşamlarını nasıl zora soktuğunu anlatıyor metal işçisi bir kadın.

Meslek hastalığına meslek hastalığı densin!

‘Her ilde birkaç tane meslek hastalıkları hastanesi olmalı ve patronlar da hükümet de meslek hastalığı kapsamını zorlaştırmaktan vazgeçmeli.’

‘Geçiniyorum diyen yalan söylemiş olur’

Asgari ücreti belirleme toplantıları sürürken Gebze’den kadın işçilerle anlatıyor: Mesaiye kalmak, durumu kurtarmak için çırpınıyoruz. Ücretsiz izine çıkarılanların haddi hesabı yok.