masal

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuklar için Mor Masallar

Toplumsal cinsiyet eşitliğini odağa alarak hazırlanan Mor Masallar kolektif bir çabanın sonucu olarak okurlarla ve dinleyicilerle buluşuyor.

Bizi biz yapan şey masallar

Bir masal derleyicisi ve anlatıcısı olan Suna Çelebi, masal dinletisinin çıkış noktasının birçok kadının gerçekliği olduğunu gösteriyor bize.

GÜNÜN KİTABI: Happa Nine’nin Masalları

Sabahat Akkiraz’ın Happa Nine’nin Masalları ismiyle yayımlanan kitabında, büyükanneden toruna, torundan yeğene aktarılan çocukluk anıları bulunuyor.

Geleneklere ters düşen masalların yazarı: Astrid Lindgren

Astrid Lindgren, geleneklere ters düşen çocuk masallarıyla bir fark yarattı... Her ne kadar kitapları toplatılsa, basımları engellense de o azmini yitirmedi.

GÜNÜN MASALI: Yanan Zeytin Ağacı

‘Vakti dolan her şey yanıp yok olmaya meyillidir. Dert etme yangını, dert etme ateşi… Sen yangından kalana bak, küllerin arasından çıkacak cevhere bak…’

GÜNÜN MASALI: Minika’nın Ağacı

İki çocuğun aşkı gibi bir şey havalandı göğe doğru. Ebabiller gökte uçtu, gün doğup, gün battı...

GÜNÜN MASALI: Cemre Masalı

Cemre sadece havaya, suya, toprağa düşmemiş insanların yüreklerine de düşmüş...

GÜNÜN MASALI: Emi’nin Gözetleme Kulesi

Şu büyükler gerçekten çok tuhaf oluyordu. 10 yaşındaki bir çocuğun yıldızları, gezegenleri özellikle B612 gezegenini izleme zorunluluğunu bir türlü anlamıyorlardı.

GÜNÜN KİTABI: Masalını Terk Eden Prensesler

Hepimiz istemişizdir gerçek hayattan bir an için uzaklaşıp kitapların hatta masalların büyülü dünyasına yolculuk yapmayı. Peki ya masal kahramanları gelse bizim sıradan dünyamıza ne olur?

‘Piremses’ masallarında değiliz!

Gaziantep Üniversitesinden kadınlar ‘Piremses masallarına son’ dedi. “Sihirli elmayı da yemem, prense de öptürmem, ev işlerini bıraktım dünya turuna çıktım, aptal değilim ayakkabımı kaybetmem...”