GÜNÜN KİTABI: Masalını Terk Eden Prensesler
Hepimiz istemişizdir gerçek hayattan bir an için uzaklaşıp kitapların hatta masalların büyülü dünyasına yolculuk yapmayı. Peki ya masal kahramanları gelse bizim sıradan dünyamıza ne olur?

Muş Kadın Çatısı Derneği, bugüne kadar yazılan masalları toplumsal cinsiyet odağında sorgulamayı ve çocukların ufkunu açmayı amaçlayarak ‘Masalını Terk Eden Prensesler’ kitabını yayımladı.
Kitapta ‘Pamuk Prenses’ten ‘Uyuyan Güzel’e, ‘Kırmızı Başlıklı Kız’dan ‘Hansel ve Gratel’e çocukların aşina olduğu birçok masal kahramanı, masal kitaplarında çocukların haklarına daha adil, daha eşit bir dünyaya vurgu yapmak için bir araya geldi.
Deniz Kaynak’ın yazdığı kitapta çocukların cinsiyetlere yüklenen rolleri sorgulamaları teşvik ediliyor. Kitap, çocuk masalları üzerinden çocuk işçiler, erken yaşta evlilik, okuldan alınma, toplumsal cinsiyet rolleri gibi pek çok sorun hakkında anlatımlarıyla dikkat çekiyor. Kitap bir yandan da çocukların bu hak ihlalleri karşısında neler yapabileceğini anlatıyor.
Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.Pamuk Prenses yedi cüceye dedi ki: Yahu bir gün de yediğiniz tabağı kendiniz kaldırın. Madenin tozu toprağıyla içeri doluşuyorsunuz her gün. Elinizi yüzünüzü bahçede yıkamak şöyle dursun, bir de ayakkabılarınızı, çoraplarınızı ilk bulduğunuz yere fırlatıyorsunuz. Ben kadınım diye ev işlerinin tümünü ben yapmak zorunda mıyım? Kadın erkek eşitliği diye bir şey duymadınız mı? Oysa siz de bana yardımcı olabilirsiniz, ev işlerini hep beraber yapsak işler daha çabuk biter, ben de boş zamanlarımda sizler gibi dışarıda zaman geçirebilir, kuşlara şarkı söylerim, ceylanları beslerim. Ama siz böyle davrandıkça ben kendimi prenses değil de köle gibi hissediyorum.

İlgili haberler
‘Piremses’ masallarında değiliz!

Gaziantep Üniversitesinden kadınlar ‘Piremses masallarına son’ dedi. “Sihirli elmayı da yemem, prens...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Bunalımlı günlere de, huysuz haller...

Memleketin hali, işin yoğunluğu, gelecek kaygısı, çocuk derdi hepimizi zaman zaman geriyor. Tam da b...