manisa

Akhisarlı kadınlar 25 Kasım’da savaşa, yoksulluğa, şiddete karşı ses yükseltiyor

Akhisar Demokrasi Güçleri 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde sokakta olacak.

YorGlass’ta işten atmalar sürüyor

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki YorGlass’ta 1 yılını doldurmayan işçiler gerekçe bildirilmeden işten atıldı. Mart ayından itibaren işten atmaların yaşandığı fabrikada en son 7 işçi atıldı.

Sendikaya üye olduğu için işten atılan kadın işçi: Çocuklarım da mağdur olmasın diye buradayım

Türk Metal Sendikasına üye olan 24 Commital işçisi işten atıldı. İşçi Ebru Karaca ‘İki çocuğum var ve onlar da işçi olursa bunları yaşayıp mağdur olsunlar istemiyorum’ dedi.

Akhisarlı kadınlardan Afganistanlı kadınlarla dayanışma çağrısı

Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, Afganistan’da Taliban şiddetine karşı Afganlı kadınlarının yanında olduklarını söyleyerek dayanışma çağrısı yaptı.

Gülnur Kocabaş’ın katili Yusuf Akbulut’a ağırlaştırılmış müebbet verildi

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde 22 yaşındaki Gülnur Kocabaş’ı katleden Yusuf Akbulut’a indirim uygulanmaksızın ağırlaştırılmış müebbet verildi.

Sağlık emekçileri: ‘Kreş için geçici değil kalıcı çözüm istiyoruz’

‘Bıçak kemiğe dayandı’ denilen noktalardan biri de sağlık emekçilerinin çocuklarının bakım sorunu. Bu sorun ‘tam kapanma’yla birlikte daha da derinleşti.

Sendikalaşan işçiye ücretsiz izin dayatması

Manisa’da bulunan yoğunlukla kadın işçinin çalıştığı Uçantay fabrikasında, Gıda-İş’te sendikalaşan işçiler ücretsiz izne çıkarıldı.

8 Mart öncesi işçi kadınlarla konuştuk: ‘Nasılsın?’ sorusuna şaşıracak kadar koşuşturmalı bir hayat!

8 Mart’a doğru Manisa’da görüştüğümüz kadın işçiler: Kendimize zaman ayıramıyoruz. Her şey kısıtlı, hiçbir şeye zaman da para da yetmiyor, insanın psikolojisi bozuluyor.

Vestel işçisi Yeliz Kurt’un işe iade davası 4 Mayıs’a ertelendi

Vestel’de Kovid-19 vakalarına dikkat çekmek için yapılan basın açıklamasına katıldığı için işten atılan Yeliz Kurt’un işe iade davasının ilk duruşması görüldü. Dava 4 Mayıs 2021 tarihine ertelendi.

Koronaya karşı önlem istedikleri için işten atılan Vestel işçileri: Sesimizi duyun!

Koronaya karşı önlem istedikleri için Manisa OSB’de basın açıklaması yapan ve ardından işten atılan Vestel işçisi kadınlar yaşadıkları süreci anlattı…

Sağlık emekçilerinden mobbinge tepki

Manisa Salihli Devlet Hastanesinde, Kovid-19 şüpheli hasta başvurusu sonrası hastane personelini tedbir almaları için uyaran SES üyesi sağlık emekçilerine ceza verildi, mobbing uygulandı.

Tek isteğimiz daha adil bir düzende şifa dağıtabilmek

“Biz hemşireleri joker eleman olarak görüp oradan oraya sürenlerden mi bahsetmeliyim yoksa hâlâ kimsenin bizim yaptığımız işin asıl tanımını bilmemesine mi değinmeliyim…”

Manisa’da kadınlar sorunlara karşı çözüm yollarını konuştu

Manisa’da 8 Mart öncesi yapılacak basın açıklaması için ellerine ipler alan kadınlar anlattıkları her sorunda iplere birer düğüm attı. Daha sonra bu düğünlerin nasıl çözülebileceği üzerine konuştular.

Eski nişanlısının kızını ve arkadaşını bıçaklayan sanığa 37 yıl ceza

Manisa’da eski nişanlısı Murat Aydoğdu tarafından tehdit edilen M.L.’nin kızı ve onun arkadaşı Aydoğdu tarafından bıçaklanmıştı. Bugün görülen karar duruşmasında sanık 37 yıl hapis cezası aldı.

Manisa’da çoğunluğu kadın 24 işçi işten atıldı!

Manisa’da yaklaşık yüzde 95’i kadın olan 270 işçinin çalıştığı Ekinler Endüstri’de 2 günde toplam 24 işçi sendikalaştıkları için işten çıkarıldı ve işten atılan işçilerin 20’si kadın.

Banvit’te formen, kadın işçiyi darbetti!

Manisa Banvit’te üretim bölümünde çalışan erkek bir formen, işçi olarak çalışan Arzu Sert’e şiddet uyguladı. Hastaneye giderek darp raporu alan Sert, olayı karakola taşıdığını söyledi.

Mücadele kadınları birleştirir kadınlar dünyayı özgürleştirir

Manisa Kadın Platformunun düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kahvaltısında kadınlar bir araya geldi.

GÜNÜN GÜZELLERİ: Manisa’nın balıkçı kadınları

‘Erkek işi’ denilen her yargıyı kadınların yıktığına şahit oluyoruz her geçen gün. Manisa’da balııkçılık yapan bu güzel kadınlar da bu şahitliğimizi güçlendiriyor.

Kesilen ağacını omuzladı, belediyeye hesap sordu

Isparta Yalvaç Belediyesi, yalnız yaşayan 71 yaşındaki Melahat Peker’in geçen yıl mart ayında diktiği dut ağacını kesti. Melahat Peker kesilen ağacını omuzladı belediyeye hesap sormaya gitti.

Hiçbir kadın yalnız değildir

Zuhal Güneş 2016 yılında genel müdürü tarafından tacize uğradı. Susmadı, mücadele etti ve dava açtırdı. Sonuç ‘delil yetersizliğinden beraat’ oldu. Ama Zuhal mücadelesinden vazgeçmiyor.