GÜNÜN GÜZELLERİ: Manisa’nın balıkçı kadınları
‘Erkek işi’ denilen her yargıyı kadınların yıktığına şahit oluyoruz her geçen gün. Manisa’da balııkçılık yapan bu güzel kadınlar da bu şahitliğimizi güçlendiriyor.

Manisa Köprübaşı'da Demirköprü Barajı kıyısında yaşayan kadınlar, balıkçılığın 'erkek işi' olarak nitelenmesine karşı çıkarak her gün baraja açılıyor. 30 haneli köydeki 15 kadın, her gün balığa çıkıyor.

1970'te barajın yapılmasıyla birlikte köyleri sular altında kalan halk, Demirköprü Barajı yakınına yerleşti. Köylüler, barajın yapılmasıyla birlikte balıkçılığa başladı. Kadınlar ise balıkçılığın "Erkek işi" olarak tanımlanmasına karşı çıkarak kayıklarla baraj gölüne açılıyor. 30 haneli köydeki 15 kadın ağ atıyor, kürek çekiyor, balık tutuyor.Yaz aylarında geceden ağlarını denize bırakan kadınlar, sabah gelip balık dolu ağlarını çekiyor. Kış aylarında ise saat 06.00'da eşleriyle birlikte işe koyulan kadınlar, baraja ağlarını atıp akşam da tekrar topluyor. Geçimlerini balıkçılıkla sağlayan köy sakinleri, av yasağının başladığı tarihlerde ise yasağa uyuyor ve balığa çıkmıyor.


'KADINLAR YAPAMAZ DERLER AMA ÖYLE DEĞİL'
Eşi Mehmet Doğan'la birlikte yaklaşık 25 yıldır balıkçılık yapan, 2 çocuklu ve 49 yaşındaki Yurdagül Doğan, evlenmeden önce balıkçılığı bilmediğini belirterek "Eşime yardımcı oluyorum. Ben kürek çekiyorum, balık çıkartıyorum, ağ örüyorum. Bana zor gelmiyor, ben seviyorum. Bazen evin işiyle birlikte olduğunda ağır geliyor. İlk başladığım zamanlarda su dalgalı olduğunda korkuyordum ama zamanla alıştım. Kadınlar balıkçılık yapamaz diye düşünürler ama öyle değil. Ben severek yapıyorum" dedi.
Geçim kaynaklarının balıkçılık olduğunu söyleyen Doğan, köydeki birçok kadının da balık tutmayı bildiğini ifade etti.

'BALIKÇILIĞIN İÇİNDE DOĞDUM'
3 çocuğu olan, 44 yaşındaki Nimet Doğan ise bu mesleğin içinde doğduğunu belirterek 12 yaşından itibaren balığa çıktığını söyledi. Nimet Doğan, "Severek yapıyorum, hele balık çıktığı zaman daha da seviniyorum. Yaz aylarında akşam üzeri ağları atıyoruz, sabah erken çıkarız. Güneş ısıtmadan balığı teslim ederiz. Kışın sabah çıkarız, ağı atar eve döneriz. Kış aylarında biraz daha zor oluyor. Ben doğuştan balıkçılığın içinde olduğum için zorlanmadım. Eşim ağ atmakta zorlanıyor, ben atıyorum, ben kürek çekmekte zorlandığımda eşim kürek çekiyor. Yaz kış bu işle uğraşıyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

İlgili haberler
Beyler, kendini küllerinden yaratan kadınlardan ko...

Filiz'in yaşamı bir göç hikayesi, bir işçi kadın hikayesi, 2 çocuğunu tek başına büyüten bir anne hi...

Hayatın iplerini kendi ellerine alan Nurten’e kula...

Bir şiddet ve o şiddetin içerisinden tek başına sıyrılıp ayağa kalkan bir kadın hikayesi daha. Nurte...

Kim ne der diye düşünmeyi bıraktım, özgürleştim

Sincan’da usta bir oto lastikçi olan Gülseren namı diğer Gül abla ile tanıştınız mı?