mağdur hakları kanunu

Mağdur Hakları Yasası yeniden gündeme geliyor

Kadını erkek karşısında güçsüzleştirdiği, kadın erkek eşitsizliği derinleştirdiği, şiddeti ‘aile içi bir mesele’ olarak ele aldığı için eleştirilen Mağdur Hakları Yasası yeniden gündeme geliyor.

Fatih Tezcan’ın tehdit ettiği eski eşi: Anneliğimi yandaş olup olmadığım mı belirleyecek?

Fatih Tezcan’ın ‘Bir baba yine kendisine çocuklarını göstermeyen anneyi öldürürse, devlet bu konuda ne diyecektir?’ diyerek öldürmekle tehdit ettiği Güzin Bilgi’nin de devlete soruları var.

Erdoğan istedi müftülere nikah yetkisi verildi!

Kadınların tepki gösterip geri çekilmesini istediği müftülere nikah yetkisini de içeren Nüfus Hizmetleri Kanunu’nu Erdoğan onayladı. Tasarı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Eşit ve özgür bir hayat için...

1 Ekim’de Ankara ve İstanbul başta olmak üzere sokaklara çıkacak kadınlar; tüm kadınları “eşit ve özgür bir hayat için” ‘Bu yasalar böyle geçmez!’ demeye, kampanyanın bir parçası olmaya çağırıyor.

Mağdur yasasından maraz doğmadan....

Yasa yapmak yetmez, ‘çok yasa çıkarmış olmakla’ övünmek yetmez! Biz kadınlar göstermelik yasaların kadınları korumadığını, yasalarda yer alan hakları fiili olarak kullanamadığımızı yaşayarak görüyoruz

Mağdur Hakları Yasa Tasarısı kadınları ‘mağdur’ edecek

“Mağdur Hakları Yasa tasarısı kadınların şiddetten uzaklaşmasını ve güçlenmesini değil ailenin korunmasını merkeze alıyor.”

Bursalı kadınlardan tasarıya tepki

Bursa Kadın Platformu müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısını protesto etmek için basın açıklaması yapacak.

Kız çocuklarının hayatını karartmaya kimsenin hakkı yok!

13 yaşında zorla, kendinden çok büyük biriyle evlendirilen Gülseren Bahadır, müftülere nikah yetkisi veren tasarıya çok öfkeli: “Düşün kız çocuklarının yakasından” diye isyan ediyor.

Kadınlar iki kanun tasarısını tartışmak için buluşuyor

Tepkilere neden olan Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Mağdur Hakları Kanunu tasarısını kadınlar tartışıyor.