KADES

Her 2 dakikada 1 kadın yaşadığı şiddeti KADES üzerinden bildiriyor

İktidarın politikaları nedeniyle kadın cinayetlerinin korkunç derecede arttığını belirten İlgezdi, 2023 yılında KADES uygulamasını indirenlerin yüzde 1185 artarak 5 milyon 368 bine ulaştığını söyledi.

KADES gerçekten işe yarıyor mu?

İçişleri Bakanlığı tarafından 2018 yılında hayata geçirilen KADES uygulaması, şiddeti önlemede ne kadar etkili? Kadın örgütleri ve kadın hakları savunucuları cevapladı.

Fatma Yasak’ı kaçırıp ölümle tehdit eden Alper Tasalı tutuklandı

Fatma Yasak'a şiddet uygulamasına, silah zoruyla alıkoyarak ölümle tehdit etmesine rağmen tutuksuz yargılanan Alper Tasalı, savcılığın itirazı üzerine tekrar gözaltına alındı, ardından tutuklandı.

KADES uygulaması şiddeti önlemede etkili mi?

İçişleri Bakanlığı tarafından 2018 yılında hayata geçirilen KADES uygulaması, şiddeti önlemede ne kadar etkili, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllüsü Zuhal Güreli anlattı.

2 yılda 30 bin kadın, şiddet ihbarında bulundu

İçişleri Bakanlığının verilerine göre 24 Mart 2018 ile 2 Haziran 2020 tarihleri arasında KADES uygulamasına 30 bin 601 kadın ihbarda bulundu.

Kadına şiddet teknik bir mesele değil, çözüm de KADES olamaz

KADES tanıtım toplantısında konuşan İçişleri Bakanı kadına yönelik şiddetin yüzde 39 azaldığını söyledi. Kadınlar ‘Madem devletin elinde veriler var, o zaman açıklayın’ dedi.