Genel-İş

8 Mart 2024 | İşyerlerinde, direniş alanlarında 8 Mart

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü işyerlerinde, hak mücadelesi veren işçilerin direniş alanlarında da sloganlarla, işçilerin taleplerini dile getirmesiyle kutlanıyor

Genel-İş üyesi işçiler iş bıraktı| Buca Belediyesi işçisi bir kadın: Hakkımızı istiyoruz

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere birçok belediyede iş bırakan Genel-İş üyesi işçiler ‘gerçek kadro’ ve ek protokol talep etti. Buca Belediyesinde işçisi bir kadın Ekmek ve Gül’e konuştu.

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube üyesi kadınlar: Sendika seçiminde seçim malzemesi de kimsenin namusu da değiliz

Yeni Asır gazetesinde çıkan ve Şube Mali Sekreteri Zeynep Zarıçlar'ı sendika delege seçimleri öncesinde özel hayatına dair iddialar ile hedef gösteren habere karşı basın açıklaması gerçekleştirildi.

Genel-İş Kadın İşçi Buluşması: Ayrımcılığa, ağır çalışma koşullarına karşı mücadeleye!

Genel-İş Kadın İşçi Buluşması’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Sömürüye, şiddete ve her türlü ayrımcılığa karşı tüm kadın işçilere, örgütlülüğü sendika çatısı altında büyütme çağrısı yapıldı.

İzmir’de işçi kadınlar hükümeti istifaya çağırdı

Genel-İş İzmir Şubelerinde örgütlü kadın işçiler, ekonomik kriz, zamlar ve doların yükselmesinden kaynaklı “Geçinemiyoruz” diyerek “Hükümet istifa” sloganlarıyla tepkilerini dile getirdi.

Genel-İş 8 No'lu Şube üyesi kadınlar: Yalnız ya da seçeneksiz değiliz

Genel-İş İzmir 8 No'lu Şube üyesi işçiler 25 Kasım'a ilişkin basın açıklaması yaptı.

Belediye işçisi kadınlar: İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube üyesi işçi kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini belirterek toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde regl izninin kırmızı çizgi olduğunu söyledi.

Pandemide işçi kadınlar hem evde hem iş yerinde şiddete maruz kaldı

Genel-İş, 8 Mart öncesi üyesi kadınlarla anket çalışması yaparak pandemide işçi kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Rapora göre işçilerin yüzde 7’si evde, yüzde 17,4’ü iş yerinde şiddet gördü.

Tepebaşı Belediyesi işçileri: ‘İstanbul Sözleşmesine sahip çıkacağız’

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Eskişehir Şubesi üyeleri örgütlü oldukları Tepebaşı Belediyesinde İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkacağız diyerek açıklama yaptılar.

Genel-İş ve Tüm Bel-Sen Çiğli temsilcilikleri: İstanbul Sözleşmesi yaşatır

Tüm Bel-Sen 2 No'lu Şube Çiğli İşyeri Temsilciliği ile Genel-İş 8 No'lu Şube Çiğli İşyeri Temsilciliği düzenledikleri ortak açıklama ile 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' dedi.

Genel-İş 2 No’lu Şube, kadın komisyonu için ilk adımı attı

İzmir’de Genel-İş 2 No’lu Şube, kadın komisyonu için hazırlıklara başladı. Kadınlarla birlikte bir araya gelen Genel-İş 2 No’lu Şube, kadın komisyonu için ilk adımı attı.

Angaryaya hayır! Gerçek bir kadro istiyoruz…

Genel-İş üyesi işçi kadınların 8 Mart talepleri açık: KHK’nın sözde kadrosuna, mobbinge, ücret eşitsizliğine, angarya çalışmaya ve zorunlu emekliliğe karşı gerçek bir kadro, eşit ücret ve ek zam!

Direniş başlatan Bergama Belediyesi işçileri: Performans bahane

AKP’li Bergama Belediyesi Genel-İş üyesi 3’ü kadın 4 işçiyi performans düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkardı. Eyleme başlayan kadın işçilere göre asıl gerekçe Hizmet-İş’e geçmeyi reddetmeleri.

İzmir'de işçiler şiddete karşı sokağa çıkıyor

İzmir'de Genel-İş üyeleri 3 Eylül’de kadına yönelik şiddete karşı sokağa çıkıyor.

Kıdem tazminatı kadın işçiler için neden vazgeçilmez?

Genel İş Sendikası İzmir 7 No'lu Şube Sekreteri Özgür Genç kıdem tazminatının işçi kadınlar için önemini anlatıyor. Genç, Genel İş olarak kıdem tazminatı hakkı için çalışmalarını da özetliyor.

23 Nisan'a çocuklar yine acı bir tabloyla giriyor

Türkiye'de 2 milyon çocuk işçi var ve çocukların büyük bir kısmı kayıt dışı olarak çalışıyor. Çırak olarak çalışan çocuklarsa 'çocuk işçi' olarak görülmüyor ancak bir işçi kadar ağır işlere koşturuyor