Direniş başlatan Bergama Belediyesi işçileri: Performans bahane
AKP’li Bergama Belediyesi Genel-İş üyesi 3’ü kadın 4 işçiyi performans düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkardı. Eyleme başlayan kadın işçilere göre asıl gerekçe Hizmet-İş’e geçmeyi reddetmeleri.

AKP’li Bergama Belediyesi DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi 3’ü kadın 4 işçiyi performans düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkardı. İşten çıkarılan Nazlı Deniz Tan, Alev Çakır ve Gonca Çetin “İşimizi istiyoruz” yazılı yeleklerle belediyenin önünde eyleme başladı. Performansın bahane olduğunu, esas nedeninin Hizmet-İş’e geçmeyi reddetmelerinin olduğunu söyleyen işçiler işe geri dönene kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Bergama Belediyesinin işten çıkardığı 3 işçi önceki gün “İşimizi istiyoruz” yazılı yeleklerle belediye önünde eyleme başladı. Performans yetersizliğinin gerekçe gösterildiğini belirten işçilerden Alev Çakır, direnişlerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.9 yıldır yazı işlerine bağlı evrak kayıt servisinde çalışırken Genel-İş 4 No’luŞube’ye üye olduğu için baskılar gördüğünü belirten Alev Çakır, süreci şöyle anlattı: “10 sene sonra AK Parti Bergama Belediyesini aldı. AK Parti geldikten sonra hem memur arkadaşlara hem deişçi arkadaşlara kendi yandaş sendikalarına geçmeleri konusunda ciddi baskılar uyguladılar.”

‘ZORLA YAPTIRILAN İZİNDEN SONRA BAŞKA YERE SÜRÜLDÜM’

Kendilerinin Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’e geçmeleri yönünde baskıların her geçen gün arttığını ifade eden Çakır, “Öncelikle yıllık izinleri zorla kullandırarak başladılar. 5 yaşında çocuğum olduğu için, gerek onun ihtiyaçları gerekse kendi ihtiyaçlarım için düzenli olarak izin kullanıyordum. Kalan 18 günlük iznimi kışa saklamıştım çünkü çocuğum kış aylarında ciddi enfeksiyonlar kapıyor ve benim o dönem izne daha çok ihtiyacım oluyordu. İşveren tarafı ise ağustos ayında izne çıkmam konusunda ciddi şekilde baskı yaptı”dedi. İzinden döndükten sonra yerinin değiştirildiğini ifade eden Çakır, “İşime geri döndüğümde yerime başka birinin atandığını gördüm. Yaklaşık 1 hafta bekledim. Sonra Arşiv Müdürlüğü diye bir birim kuruldu, AKP döneminde kuruldu fakat öyle bir müdürlük kine müdür ne bir personel ne masa ne de bilgisayar var. Ama yıldırılmak, sürgün edilmek istenilen personel o tarafa atanır ve bir şekilde gitmeleri beklenir. Dolayısıyla beni oraya sürdüler. Sonra açıktan ‘Sendikanı değiştirecek misin, değiştirmeyecek misin’ diye sordular” diye konuştu.

‘ALINAN SİYASİ KARARA KARŞI DİRENECEĞİZ’

Arşiv Müdürlüğünde ekim ayından bu yana bekletilen ve geçtiğimiz hafta cuma günü bir tebligat alarakiş akdinin feshedildiğini öğrenen Çakır,bu haksızlığa karşı mücadele edeceklerini söyledi. Belediye başkanının yerel bir radyoda kendilerini hedef gösterdiğini dile getiren Çakır, “Siyasi tetikçi olduğumuzu söylüyor. Hiçbir siyasi partiye üyeliğim yok. Yapacağı işlere engel olduğumuzu dile getirdi. Tamamen ideolojik, siyasi bir karara karşı direniş başlattık.Direnişimizi de işe geri dönene kadar sürdüreceğiz” dedi.

İlgili haberler
Bergama’dan Kaz Dağları’na; Kadınlar hep en önde!

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de on yıllardır yaşam mücadelesinin en önünde yer a...

VİP Giyim’den atılan Seher: Kadın işçiler yeter ki...

Sendikalaştığı için VİP Giyim’den atılan işçi Seher: Özellikle kadın işçilere mesajım; isterseniz ya...

Vip Giyim işçisi kadınlar yeni yıla direnişle giri...

2019 yılı ülkede ve dünyada kadınlar için mücadele dolu geçerken Vip Giyim işçisi kadınlar da yeni y...