çocuk yaşta evlilik

Erkeklerin yüzde 25’i kız çocuklarını sadece 15 yaşına kadar ‘çocuk’ görüyor

UN Women’ın çocuk yaşta evliliğe ilişkin yeni raporu toplumda çocuk evliliklere karşı tutumları ortaya koyuyor. Bulgular ve istatistikler İstanbul ve Lanzarote Sözleşmeleri’nin önemini hatırlatıyor.

Sezen Ünlü’nün anneannesi: Fail tutuklanmış olsaydı Sezen yaşıyor olacaktı

Devletin kadını ve çocuğu korumak yerine İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırdığını söyleyen Sezen Ünlü’nün anneannesi Remziye Orallı, fail ilk şikayette tutuklansaydı, Sezen’in yaşıyor olacağını vurguladı.

5 aylık hamile Sezen, Anıl Yolum isimli erkek tarafından öldürüldü

17 yaşındaki 5 aylık hamile Sezen Ünlü, bebeğin babası Anıl Yolum tarafından 16 yerinden bıçaklanarak katledildi. Fail ifadesinde kıskançlık bahanesini öne sürdü.

BM: Zorla evlendirilen kız çocuklarının sayısı artacak

BM Nüfus Fonu, hazırladığı raporda zorla evlendirilen kız çocuklarının sayısının salgın nedeniyle artacağına dikkat çekti. Dünyada, her 5 çocuktan birinin evli olduğu ifade edildi.

Bursa Kadın Platformu: İnfaz düzenlemesi kadınlar ve çocuklar için büyük riskler taşıyor!

Cinsel suçlardan ceza alan faillerin serbest bırakılmasına sebep olacak olan infaz düzenlemesine Bursa Kadın Platformu üyeleri yayımladıkları bir video ile tepki gösterdi.

İstismarcıya af tartışılırken çocuk istismarı artıyor

AKP, tecavüz mağduru ile evlenmesi durumunda failin cezasız kalmasını öngören yasayı Meclis’e getirme hazırlığı yaparken istismara uğrayan çocukların sayısı her geçen gün artıyor.

Çocuk istismarına affı durdurmazsak devamı gelecek!

Av. Hülya Gülbahar, son 10 yıldır atılan her adımla çocuk istismarının aklanması için adım adım hukukun değiştirildiğine, bugün gündeme gelen affın sadece bir kerelik olmayacağına dikkat çekiyor.

Çocuk istismarına af tasarısını bir kez daha geri çektireceğiz!

Çocukların büyüklerle evlendirilmeleri durumunda af kapsamına alınmasını öngören yasa değişikliği bir kez daha meclise geliyor. Kadınlar ise tepkili: ‘Bu istismardır, istismarın affı olmaz!’

GÜNÜN RAKAMI: Pakistanlı 629 kadın ve kız çocuğu Çin’e satıldı!

Pakistan vatandaşı yüzlerce kadın ve kız çocuğunun Çin’e ‘gelin’ olarak satıldığı ortaya çıktı.

14 yaşındaki çocuk, kendisini istismar eden erkekle zorla evlendirilmiş

Arnavutköy’de 14 yaşındaki Suriyeli çocuğun, kendisini istismar ettiği suçlamasıyla tutuklanan erkekle zorla evlendirildiği ortaya çıktı.

Akit’in ettiği: Nice kerametler belirdi... Aman dikkat!

Efendiler, Ey Akit denen gazetenin yazarları, bu gazeteye görüş verenler; 14 yaşından söz ediyorsunuz. 14 yaş lise 1. sınıf öğrencisi demek farkında mısınız?

GÜNÜN RAKAMI: 150 milyon kız çocuğu 18 yaşına gelmeden evlendirilecek

1 milyar çocuk, ‘yoksulluk, çatışma, yetersiz beslenme, eğitimden mahrum kalma, erken evlilik ve çocuk yaşta gebelik’ gibi olumsuz şartların hüküm sürdüğü ülkelerde yaşıyor.

İran 16 yaşından küçük kızların evliliğini yasaklamaya hazırlanıyor

İran parlamentosu Kadın Grubu, çocuk evliliklerini sona erdirmek amacıyla 16 yaş altı kız çocuklarının evliliğini yasaklayan yasa tasarısı hazırladı.

İstismarcı ‘Yasaları bilmiyor’ denilerek serbest bırakıldı

13 yaşındaki bir çocuk ile imam nikahıyla evlenip hamile bırakan Suriyeli Abdulkerim J, yasaları bilmediği gerekçesiyle beraat etti.

Son 6 yılda çocuklar 119 bin 46 bebek dünyaya getirdi!

15 yaşından küçük 2 bin 215 çocuk, doğum yaptı, 116 bin 816 bebeğin annesi ise 15-17 yaş grubundaki çocuklar!

Ülkeyi çocuklara cehennem ettiler,16 yılda 440 bin çocuk doğum yaptı!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu raporuna göre 16 yılda 440 bin çocuk yaptı. Peki çocuklara bu karanlığı yaşatan sorumlu kim?

GÜNÜN KAMPANYASI: Nura için adalet

Sudan’da zorla evlendirildiği kocasının tecavüzüne dayanamayarak onu öldüren Nura için idam kararı verildi. Dünya, Nura için adalet istiyor.

GÜNÜN RAKAMI: Dünyada her iki saniyede bir çocuk zorla evlendiriliyor

Girls Not Brides’ın yayımladığı rapor erken yaşta zorla evliliklerin korkunç boyutunu ortaya koyuyor.

GÜNÜN İSYANI: 115 kız çocuğu için hesap sorulsun!

14’ünde evlendirilen, 16’sında anne olan bir kadının isyanı: “Benim yaşadıklarım 12 yıl öncede kaldı. Şimdi bu 115 kızı o kadar iyi anlıyorum ki bana sebep olanlar onlara da sebeptir. Hesap sorulsun!”

'Çocuk istismarını aklatmayacağız'

Emek Partisi Kanuni Sultan Süleyman Hastanesine 5 ayda, 115 hamile çocuğun başvurmasına ve bunun görmezden gelinmesine tepki göstermek için hastane önünde eylem yaptı.