çocuk hakları

‘Çocuk Şurası’nın Sarayda yapılması siyasi bir iradeyi yansıtıyor’

Çocuk örgütleri ve aktivistler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının düzenlediği 1. Çocuk Hakları Şurası’nın hem seçime 2 hafta kala yapılmasına hem de Sarayda olmasına tepkili.

AKP'nin Çocuk Hakları Strateji Belgesi'ne boşanmalara arabuluculuk sıkıştırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın duyurduğu Türkiye Çocuk Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planını'nda boşanmalara "çocukları koruma" iddiasıyla aile arabuluculuğu da sıkıştırıldı.

23 Nisan raporu: Son 10 yılda 250 bin çocuk istismara uğradı, 556 çocuk çalışırken hayatını kaybetti

CHP’li milletvekileri Candan Yüceer ve Gamze Akkuş İlgezdi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara yönelik hak ihlallerine dikkat çekti.

Ağırlaşan geçim sorunları ve yoksulluğun çocuklara yansıması

Geçim giderek zorlaşırken çocuklar da beslenemiyor, gelişemiyor, eğitim alamıyor... Yoksulluk çocuklara nasıl yansıyor? FİSA Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Alper Yalçın anlatıyor...

Bu ülke kız çocuklarının ‘cehennemi’ olmasın!

Günlerdir kayıp olan Müslüme'nin cansız bedenine ulaşıldı. Çocuklar, bugünde bile canlarından olurken, bu cehennemin ateşini harlayan adımları bir bir hatırlayalım...

Hak kağıt üstünde yük çocukların omuzunda!

Bugün Dünya Çocuk Hakları günü. Dünyadaki bütün çocukların eğitim, sağlık, yaşama, barınma hakkı var ancak Sinan bu haklardan yararlanamayan, eğitimden mahrum kalan milyonlarca çocuk işçiden biri.

2 milyon çocuk sömürü ve istismar kıskacında

CHP Genel Başkan Yardımcıları Fethi Açıkel ve Gamze Akkuş İlgezdi tarafından 23 Nisan nedeniyle rapor hazırlandı: 2 milyonu aşkın çocuk sömürüyle, okula gidememekle, cezaeviyle ve istismarla yüz yüze.

GÜNÜN DİKKATİ: 7,2 milyon çocuk özgür değil

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 7,2 milyon çocuk özgür değil. Özgürlüğünden mahrum bırakılan bu çocukların yüzde 10’undan fazlası ise Türkiye’de.

GÜNÜN DİKKATİ: Çocuklar için 8 endişe, 8 umut

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore yayınladığı açık mektupla çocuklara yönelik giderek büyüyen ve geleceğe ilişkin tehditlere dikkat çekti.

Son 6 yılda 142 bin 298 kız çocuğu doğum yaptı!

Çocuklara yönelik istismarın ve erken yaşta evliliğin araştırtılması için araştırma önergesi veren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, her gün 40’tan fazla çocuğun anne olmaya zorlandığını söyledi.

GÜNÜN BELLEĞİ: Çocuk Hakları Sözleşmesi kabul edildi

Türkiye’nin tarafı olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi 27 Ocak 1995’te Resmi Gazete’de yayımlandı

Türkiye hak temelli çocuk politikası geliştirmeli

‘Çocuk yaşta evliliklere af’ öngören yasa tasarısı yeniden gündemde. Gündem Çocuk Derneğinden Esin Koman’la Türkiye’nin çocuk istismarına karşı mücadelesini ve çocuk haklarında durumunu konuşuyoruz.

GÜNÜN RAKAMI: 2018 çocuklar için iyi geçmedi

UNICEF, milyonlarca çocuğun dünyada artan çatışmalar yüzünden yaşadıkları şiddet nedeniyle büyük riskler altında yaşamak zorunda kaldığını açıkladı.

GÜNÜN VİDEOSU: Olmaz!

Kadınlarla Dayanışma Vakfı, çocuk haklarına dikkat çekmek için paylaştığı videoda, çocukların evlendirilmesi ve çalıştırılmasına OLMAZ! diyor.

Avukat Nazan Moroğlu: Çocuk hakları konusunda yasalar var ama uygulanmıyor

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü dolayısıyla; çocukların yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

2018’de 1014 çocuk cinsel istismara maruz kaldı

CHP ‘çocuk raporu’ yayımladı: Çocuklar şiddete, sömürüye maruz kalıyor; neredeyse hiçbir alanda korunmuyor; çocuk merkezli bir politika yok.

Çocuk Hakları Günü’nde 9 yaşındaki Emek Deniz’den mektup: Korkuyorum

Çocuk Hakları Günü’ne dair mektup yazan 9 yaşındaki Emek Deniz ‘Korkuyorum, özellikle kız çocuklarına yapılanlar ben daha çok korkutuyor’ diyor.

AKP döneminde çocuk işçiliği yüzde 20 arttı

2018 yılının iktidar tarafından “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı” ilan edilmesine rağmen çocuk işçiliğini önlemek bir yana daha da yaygınlaştı. AKP döneminde çocuk işçiliğinin yüzde 20 arttı.

Kardeşleri okuyabilsin diye günde 13 saat çalışıyor

Bugün memleketi Halep’ten çok uzakta olan ve bir çocuk bayramı olduğunu ilk kez duyan Ejder, kardeşlerini okutmak için 23 Nisan’ı atölyede çalışarak geçirecek.

GÜNÜN RAKAMI: Çocuklar yoksulluk içinde yaşıyor!

Betam tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye, ‘Avrupa’da çocuk yoksunluğunun en yoğun olduğu ülke’ konumuna düştü.