AKP döneminde çocuk işçiliği yüzde 20 arttı
2018 yılının iktidar tarafından “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı” ilan edilmesine rağmen çocuk işçiliğini önlemek bir yana daha da yaygınlaştı. AKP döneminde çocuk işçiliğinin yüzde 20 arttı.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü sebebiyle AKP iktidarı döneminde çocukların yaşadığı hak kayıplarına dair hazırladığı raporu açıkladı. Bingöl’ün raporunda, AKP döneminde çocuk işçiliğin yüzde 20 arttığı ve Türkiye’de 2 milyondan fazla çocuk işçi bulunduğu belirtilerek son 7 yılda 340’tan fazla çocuğun iş cinayetlerine yaşamını yitirdiği vurgulandı.
Raporda, ilkokullaşma oranının son 10 yılın en düşük seviyesinde olduğu ve Türkiye’de 1 milyon çocuğun tarikatların elinde eğitim gördüğü belirtilirken, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğunun evlendirildiğine dikkat çekildi.

ÇOCUK İŞÇİLİK YÜZDE 20 ARTTI

Raporda, 2017 yıl sonu itibarıyla Türkiye nüfusunun 80 milyon olduğu, bu nüfusun 22 milyon 883 bin 288’inin çocuklardan oluştuğuna işaret edildi. 2018 yılının iktidar tarafından “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı” olarak ilan edilmesine rağmen çocuk işçiliğini önlemek bir yana daha da yaygınlaştıran yasal düzenlemelerin yapılmaya devam ettiğine dikkat çekildi. AKP döneminde çocuk işçiliğinin yüzde 20 arttığı ve Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk işçi olduğu belirtilerek şu verilere yer verildi: “Çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı olarak çalışıyor. Son 7 yılda 340’dan fazla çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çalışan çocukların yüzde 49,8’i bir okula devam ederken, yüzde 50,2’si okula devam edemiyor.”

1 MİLYON ÇOCUK, TARİKATLARIN ELİNDE

Raporda, okullaşma oranlarındaki düşüş, eğitimde yaşanan gericileşme, özelleştirme ve cinsiyete dayalı politikalar eleştirilerek, okul öncesi eğitime katılım oranının OECD’de yüzde 78, Türkiye’de ise sadece yüzde 9 olduğu vurgulandı. Rapora göre, ilkokul çağındaki çocukların net okullaşma oranı yüzde 91,18’lerde. 482 bin 188 çocuk ise eğitim dışı halde. Ortaokul çağında öğrenim görenlerin net okullaşma oranı ise yüzde 95,68. Öğrenim göremeyen ortaokul çağındaki çocukların sayısı 250 bin 784. Lise çağındaki çocukların net okullaşma oranı ise 2017 yılında tüm yılların en düşük seviyesinde. 240 bin 902 çocuk lise çağındaki zorunlu eğitime katılamıyor. AKP iktidarı ile özel okul sayısı 10 kat, özel okula giden öğrenci sayısı ise tam 12 kat arttı. Türkiye’de bir milyon çocuk ise tarikat elinde eğitim görüyor. Giderek artan bu özel eğitim kurumlarının 3’te 1’i bir tarikata bağlı. Üniversite yurtları hariç tarikat yurtlarında kalan öğrenci sayısı ise 224 bin. İmam hatip lisesi sayısı 2002’de 450 iken, 2017’de 1.408’e çıkarılmış.

ÇOCUK İSTİSMARINDA DÜNYADA ÜÇÜNCÜYÜZ
HAZIRLANAN raporda çocuk istismar vakalarının her geçen gün arttığı vurgulanarak, Türkiye’de kadınların yüzde 26’sının 18 yaşından önce evlendirildiği, yüzde 10’unun ilk çocuğunu 18 yaşından önce kucağına aldığı ve son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğunun evlendirildiğine dikkat çekiliyor. Türkiye’nin, çocuklara karşı cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarında dünyada üçüncü sırada yer aldığı bilgisi verilen raporda şu veriler yer aldı: “Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Son 10 yılda çocuk istismar davaları ise yüzde 700 arttı. Adalet Bakanlığı verilerine göre ceza mahkemelerinde karara bağlanan davalarda ‘çocuğa cinsel istismar’ ile ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçlarının sayısı son on yılda dört kat arttı. Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı isleniyor. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti.”
İlgili haberler
Türkiye'de çocuk işçiliği

Türkiye'de çocuk işçiliğini, çocukların çalışırken yaşadığı sorunları KHK ile kapatılan Gündem Çocuk...

GÜNÜN ÇELİŞKİSİ: Çocuk işçilikle mücadelede örneks...

Türkiye’de çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaşmışken Çalışma Bakanı çocuk işçilikle mücadelede dünyay...

GÜNÜN RAKAMI: 5 yılda en az 319 çocuk işçi yaşamın...

Bugün Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Türkiye’de ‘çocuk işçiliği ile mücadele’ planları günde...