Avukat Nazan Moroğlu: Çocuk hakları konusunda yasalar var ama uygulanmıyor
İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü dolayısıyla; çocukların yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde, Türkiye'de suça sürüklenen, istismar edilen ve şiddet gören çocukların yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Çocuk haklarının iyileştirilmesi için eğitimin önemine dikkat çeken Moroğlu, kız çocuklarının daha çok hak mahrumiyetine maruz kaldığını ifade etti.

Türkiye'de yaşanan çocuk hakkı ihlallerini ve çözüm yollarını anlatan İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle, çocuklarımızın sorunlarını ve onlar için neler yapabileceğimizi dile getirmeye çalışıyoruz. Türkiye'de eğitim, gelecek nesillerin çağdaşlaşması açısından çok önemli.

Acaba biz çocuklarımıza nitelikli ve fırsat eşitlikçi bir eğitim verebiliyor muyuz? Buna 'evet' demek gerçekten çok zor. Çocuk hakları dediğimizde, çocuklarımızın eğitim, yaşama, beslenme gibi tüm bunları karşılayacak haklardan bahsediyoruz. Çocuklarımıza bir yandan, yasalarımızla, uluslararası sözleşmelerle, koruma kanunları ile her türlü hukuki yasal çerçeveyi hazırlamış bir Türkiye'yiz. Anayasamızda çocuk istismarının önlenmesi için özel madde koymuş bir ülkeyiz. Ancak bir yandan da bir biri ardına çocuk hakları ihlallerini, çocuklara cinsel taciz olaylarını, nitelikli eğitimden yararlanamama durumlarını yaşıyoruz” dedi.

En temel hakkın eğitim hakkını olduğunu ifade eden Moroğlu, “Bugün çocuk gelinler meselesi Türkiye'nin önünde ciddi ve biran önce önlenmesi gereken bir sorun. Ne yazık ki, bu soruna henüz net bir çözüm getiremedik. Eğitimden yararlanamayan bireylerde ileriki yaşlarında istedikleri gibi bir iş bulamadıkları için ayakları üzerinde de sağlıklı duramıyorlar. Bu açıdan yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza nitelikli, kaliteli ve fırsat eşitliği içinde bir eğitim sağlanmalı” dedi.

‘ÇÖZÜMLER İÇİN KARARLI DEVLET POLİTİKASI UYGULANMALI’

Moroğlu, “Bir de 1989 Çocuk Hakları sözleşmesinden sonra Türkiye 1995'te onayladı ve hayata geçirdi. Kız çocuklarının, çocuk haklarından tam olarak yararlanamadığı görüldü. 11 Ekim'de kız çocukları günü olarak kabul edildi. Demek ki, hem çocuklar açısından bir sorun var; ayrıca kız çocukları açısından bir sorun var. Türkiye'nin Dünya Çocuk Hakları Günü'nde bunu bir kez daha önüne koyup, çözümler içinde kararlı bir devlet politikası uygulamak zorunda. Eğer bu sorunlarımız önlenemezse, yapay zekadan, uzay çağından, bilimden ve bilişimden dünya bahsederken Türkiye'de ne yazık ki, temel eğitim bile zor almış, bir biri ardına açılan üniversitelerde nitelikli eğitimin olmadığı gibi sorunlarla baş başa olan çocuklarımızı göreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘AİLE İÇİ ŞİDDET ÇOCUKLARIN ÜSTÜNDE BÜYÜK ETKİ BIRAKIYOR’

Yapılan araştırmalarda 3 buçuk milyondan fazla kız çocuğunun evlendirildiğinin tespit edildiğini belirten Avukat Nazan Moroğlu, “Bu bir kısır döngü olarak devam ediyor. Bu kısır döngüyü durdurmamız lazım. Demek ki, yasa da var ama uygulanmıyor. Yasalar uygulanmadığı zaman sorunlar daha çok büyüyor. Diğer yandan aile içi şiddet de çocuklarımız üzerinde ciddi bir etki bırakıyor. Maalesef aile içinde fiziksel ve psikolojik şiddeti yaşıyor kadınlarımız. Çocuklarımız da tüm bunlara şahit olarak büyüyor. Çocuklarımıza tüm bunların yanlış olduğunu okullarda ancak öğretebiliyoruz. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığı'na her 20 Kasım'da bir çağrı yapıyoruz. Diyoruz ki, okul öncesi eğitimden başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği fikrinin yerleştirilmesi için müfredata dersler konulmalı. Bu konuların mutlaka okulda öğretilmesi lazım. Şayet bu olmazsa bu kısır döngüyü bir türlü engelleyemiyoruz” dedi.

İlgili haberler
Çocuk Hakları Günü’nde 9 yaşındaki Emek Deniz’den...

Çocuk Hakları Günü’ne dair mektup yazan 9 yaşındaki Emek Deniz ‘Korkuyorum, özellikle kız çocukların...

10 ayda 62 çocuk işçi, iş cinayetinde hayatını kay...

İSİG, Dünya Çocuk Hakları gününde açıkladığı raporunda, Türkiye’de yasak olduğu halde çalıştırılan,...

2018’de 1014 çocuk cinsel istismara maruz kaldı

CHP ‘çocuk raporu’ yayımladı: Çocuklar şiddete, sömürüye maruz kalıyor; neredeyse hiçbir alanda koru...