cemaat yurtları

Cemaat yurdunda gerçekleşen istismarda kamu görevlilerine suç duyurusu

Antalya Barosu, Alanya'daki Süleymancılar cemaatine bağlı Özel Sugözü Erkek Öğrenci Yurdu'ndaki istismar vakasında ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Medreseler kaçak, bilim yasak

Tarikatların İstanbul’daki üssü olarak anılan Fatih’in Çarşamba semtinde neredeyse her iki binadan birinde kaçak medrese bulunuyor. Medreselerin yer temini genelde Fatih Belediyesinden sağlanıyor.

Cemaatte çocuk istismarına iyi hal indirimi

Ordu’da Süleymancılar Cemaati’ne ait bir erkek öğrenci yurdunda 12 yaşındaki çocuğu istismar eden kurs hocasına verilen cezada indirime gidildi.

12 yaşında bir çocuğun yaşamına son vermesi ne kadar mümkün?

Tarikat evinde intihar ettiği öne sürülen 12 yaşındaki Dakak’ın ölümünün arkasında çokça soru var…

Okulu, yurdu, müfredatıyla eğitim tarikatlardan temizlenmeli

Prof. Dr. Eesergül Balcı tarikat suçlarını değerlendirdi: ‘Tarikat okulları, yurtlar kapatılmalı, eğitim dogmalardan temizlenmeli’

Tarikat yurtlarında kalan çocuklar ve kadınlar konuştu: ‘Türkçeyi bilmeniz yeterli, matematiğe gerek yok’

Birçok kesimi rahatsız eden istismar vakası Pendik ve Tuzla’da da kadınlar arasında çokça tartışıldı. Pandemi süreci ile birçok ailenin çocuklarını okuldan alıp yurtlara yerleştirdiğini de duyduk.

CHP’li Bankoğlu tarikat ve cemaat yurtları için araştırma önergesi verdi

Tarikat ve cemaat yurtlarının denetlenmesi için Meclise araştırma önergesi sunan CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu, iktidarın bu yurtlarına ilişkin hâlâ gerekli denetimleri yapmadığını söyledi.

‘Gül gibi yuvalanan’ tarikatlar, cemaatler

Tarikat ve cemaatlerin at koşturduğu bir toplumsal ekonomik düzen, kadınlar ve kız çocukları… Sevda Karaca memlekette bir ‘gül gibi yuvalanan’ tarikat, cemaatlere dair yazdı.

Ekmek ve Gül Ekim 2020 sayısı

Ekim sayımızda, tarikat ve cemaat eliyle hayatları karartılan çocukları, pandemi ile birlikte derinleşen yoksulluğu, uzaktan eğitimi, yurtlarda büyüyen çocukların şimdisini tartışıyoruz...

Tarikat, cemaat, AKP ve geleceğimiz

Çocuklarla evlenmenin meşrulaştırılması, taciz ve tecavüzün suç listesinden çıkarılması, kadınların açık pazarlarda meta olarak satıldığı karanlık bir çağ, bu yapılarca el oğuşturarak beklenmektedir.

‘Tarikat şeyhi kızımı istismar eden erkeği affetmemizi istedi’

Esenyalı’dan iki kız çocuğunun yaşadığı örnek tarikat eliyle çocukların hayatlarının nasıl da karartıldığını ortaya koyuyor. Şeyh, çocuğu istismara uğrayan babaya istismarcıyı affetmesini söylüyor.

Aladağ davasında karar verildi, eski ilçe milli eğitim müdürüne verilen ceza yetersiz bulundu

Aladağ davasında yurt ve dernek yöneticileri 12 yıla kadar ceza aldı kamu görevlilerine ödül gibi ceza verildi

Yurt yangınında suçlu itfaiye ve çocuklarmış!

Aladağ’da 12 kişinin yanarak hayatını kaybettiği yurt yangınında ilk duruşmada annenin ağzından dökülen kelimelerdi en acısı: “Biz yavrumuzun külünü bile görmedik. Adıyla yaşıyorum.”

Yokluğun, yoksulluğun çocukları ölüme götürdüğü yer: Aladağ

Tek seçenek olan cemaat yurtlarına bilmeden evlatlarını gönderen ana, babaların yüreği yandı Aladağ’da. 11 kız çocuğu ve bir çalışanın yaşamını yitirdiği yangının ilk duruşması 30 Mayıs’ta.