Sinemacı kadınlar Flormar işçileriyle birlikte
Kameranın önündeki-arkasındaki sinemacı kadınlar 22 gündür direnen Flormar işçilerini destek vermek için Gebze'deki Flormar fabrikası önünde.

Mor yapımcılar, Filmmor, Mor Dayanışma, Oyuncular Sendikası direnişin 22. gününde Flormar isçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu. Kamera önündeki ve arkasındaki kadınlar Flormar direnişçileri sendikal haklarıyla işe geri donene kadar Flormar’ı boykot edeceklerini söyledi. Dayanışmaya gelen kadınlar, işçiler tarafından "Yaşasın kadın dayanışması" sloganıyla karşılandılar.


Ziyarete gelen kadınlar adına konuşan oyuncu Füsun Demirel, bu direnişin aynı zamanda bir kadın direnişi olduğu için çok önemli olduğunu söyledi. "Patronlar hakkını arayanı sevmez, örgütlenmesini istemez. Ben de 3 yıldır işimi, mesleğimi yapamıyorum. Ekranlar bana kapalı. Buradaki arkadaşlarımla duygum bir. Hakkınızı hakkımızı alana kadar birlikteyiz." dedi.

Filmmor'dan Melek Özman "Buraya gelemeyen ama sizinle dayanışma duygularını paylaşan çok sayıda kadın sinemacı var, size onların selamını getirdim. Buradaki direniş bizi de çok heyecanlandırıyor. Yaşasın kadın dayanışması" diye konuştu.

TARAFTAR GRUPLARI DA DESTEĞE GELDİ
Çayırovalı taraftar grupları da Flormar direnişçilerine destek için fabrika önündeydi. "Bizi renklerimizle bölmek isteyenler, ekmeğimizi kazanırkenki ortaklığımızı görmeyelim istiyorlar. Biz renklerimizle de ekmeğimizi kazanırkenki alın terimizle de ortağız. Bizi birbirimize düşman etmek isteyenler, ekmeğimizi küçültmek isteyenlerdir. Flormar işçilerinin haklı direnişini destekliyoruz. Çayırova halkından da size selam getirdik" dediler.
‘EZGİ MOLA PATRONU DEGİL BİZİ DİNLESİN’
Dayanışma ziyaretleri sonrasında konuştuğumuz kadın işçilerden Ayşe Durucan, "Ben direnişe başlarken bu kadar ses getireceğini düşünmemiştim, ama gördüm ki haklı olan hakkını savunursa destekçisi çok oluyor. Direnişe başladığımız günden beri güçlendiğimi hissediyorum. Kadınların dayanışması bize sesimizi her yere ulaştırdığımızı hissettiriyor." diye konuştu.
İşçilerden biri sosyal medyada direnişe destek olan oyuncuların onları çok mutlu ettiğini, ama Ezgi Mola'nin önce destek verip sonra Flormar'ın "onlar yasadışı eylemler yaptılar" açıklamasını paylaşarak kendilerini hüsrana uğrattıklarını anlattı. "Ezgi Mola keşke bizi de dinleseydi" diyen işçi kadın, "Peki sizi dinleseydi ne söylersiniz" sorusuna "Ona bizim sendikalaşma surecimizde fabrikada patronların neler yaptığını anlatırdım. Burada ekmeğimiz için, daha iyi çalışma koşulları için sendikalaşmak istediğimizi ama patronun sendikalaşma mücadelemizi yasadışı göstermeye çalıştığını anlatırdım" diye yanıt veriyor.


EMEĞİMİZİN HAKKINI ALDIĞIMIZDA FLORMAR ALIRSINIZ
Ayşe Durucan da "Ben 4 yıldır burada çalışıyorum, 4 yıldır terörist değilim de sendikalaşma mücadelesi verirken mi terörist oldum? Ekmeğini büyütmek istemek, sendikalı çalışmak istemek ne zamandan beri teröristlik oldu" diye sordu.
İşçiler, dayanışmaya gelen kadınları uğurlarken de "Sesimizi gittiğiniz yerlere duyurmayı ihmal etmeyin" diye tembihlediler. Ayrıca işçiler son olarak boykot çağrısını da şöyle yinelediler "Bizi bekleyin, içeriye girip sendikalı bir biçimde çalışana kadar Flormar kullanmayın. Emeğimizin hakkını aldığımızda alin terinin karşılığı ödenmiş ürünleri alırsınız."

İlgili haberler
Kadın Meclisi’nden Flormar direnişçilerine destek

İstanbul Kadın Meclisleri direnişteki Flormar işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

Flormar’ın işçisi, Erdoğan’ın çantası, Liverpool’u...

Sürekli kazanmanın, kazanmanın getirdiği küstahlık ve terbiyesizliğin, herkese yukarıdan bakmanın bi...

Novamed’den Flormar’a, direnen kadınlara selam ols...

Flormar işçilerinin sendikalı oldukları için işten çıkarılmaları, İş Yasası ile Sendikalar ve Toplu...

Ekmek ve Gül’den Flormar’a destek: Siz kazanırsanı...

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, direnişteki Flormar işçilerini ziyaret etti.

Çiğli Eğitim Hastanesi sağlık emekçileri Flormar i...

İzmir’den Flormar işçilerine destek var. Çiğli Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi...

Kadın örgütlerinden Flormar’a boykot çağrısı

94 kadın ve LGBTİ örgütü, sendikalaştıkları için 120 işçiyi işten atan Flormar ve YvesRocher ürünler...