Salçalık domates aldık ama nasıl aldık?
Kocaeli Yenikent’te kurulan pazara salçalık domates almak üzere Gülay Güneş ile birlikte gidiyoruz...

Kış hazırlıkları bu yıl daha geç başladı. Pek çok kadın domatesin, biberin, patlıcanın fiyatı biraz daha düşsün diye bekledi. Gülay Güneş de o kadınlardan biri. Bu hafta Yenikent’te kurulan pazara birlikte gitmek üzere sözleşiyoruz. Gülay iki çocuk annesi, büyük oğlu Hakan zihinsel engelli. O nedenle ayda 2 bin 500 TL bakım parası alıyor. Eşi ise bir işyerinde asgari ücretle çalışıyor.

Gülay, oğlu Hakan’ın bakım parası yattıysa kışlık alışveriş yapabilecek, yatmadıysa haftaya belki... "Yetiyor mu 2 bin 500 TL?" diye soruyorum. “Yeter mi hiç? Hakan’ın ihtiyaçları, okul masrafları var. Ben oradan 200 TL artırıp kışlık almaya çalışıyorum. Engelli bir çocuk olmasa maaşlı bir yerde çalışacaktı belki de ama madem engelli, 2 bin 500 TL ile geçineceksin diyen bir sistem var” oluyor cevabı.  

Pazara gitmeden önce yol üzerindeki süpermarkete uğruyoruz. Şöyle bir göz atıp “Çarık çürük koymuşlar, pazarda daha iyidir” diyerek yola devam ediyor.


Pazara doğru yürürken yolda gördüğü komşusuna fiyatları soruyor, köşedeki domatesçide 5 TL’ye satıldığını öğreniyor ve yola devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl 50 kg domatesle hem salça hem domates sosu yapan, domates kabuklarını bile atmayıp başka türlü değerlendiren Gülay bu yıl ne kadar alabileceğini, aldığının yetip yetmeyeceğini bilmediğini söylüyor: “Saat akşam 6’ya geliyor, biz daha yeni gidiyoruz pazara. Akşam pazarı daha ucuz çünkü. Eğer bu hazırlığı yapmazsak kışın halimiz kötü” diyor.

Pazar oldukça kalabalık. Girişte tanesi 1 TL’den 10 tane kavanoz kapağı alan Gülay kalabalığın içine dalıyor. Pek çok insan özellikle de belirli tezgahların başında öbek halinde bekliyor. Tezgahlarda domates fiyatları 6 ile 5,5 TL arasında değişiyor. Birkaç tezgahta 5 liradan domates alabilmek için pazarlığa girişen Gülay en sonunda bir pazarcıyı ikna ediyor. Tezgahın arkasında çürük domateslerin olduğu kasaya da göz atıyor ama alınacak gibi değil. Gülay bu yıl elindeki parayla zor bela pazarlık edip 39 kg domates alabiliyor.

Bu yıl kış aylarının daha zor geçeceğini söyleyerek bir çağrıda bulunuyor: “Çocuğunu okula gönderen insanlar için bir öğün yemek bile ne büyük dert. O nedenle kampanyamıza destek verin, okulda çocuklara bir öğün yemek devlet tarafından verilsin”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Kışlık kahvaltılık sos yapımı

Kışlık kahvaltılık sosun yapımı, baharatları her yöreye göre değişiklik gösterirken Adana’dan kadınl...

Rengarenk reçel kavanozları dizilemiyor raflara ar...

Mutfağımızın raflarını süsleyen kışlık hazırlıklarımız, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar ve yük...

Kavanoz kapağı deyip geçme...

Sebze fiyatları tavana vurunca, ucuzken kışa daha bi hazırlanmak için 15 kavanoz konserve yapan şimd...